Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Leon Amiel Publisher, New York. 1974. Opaginerad s. Inbunden. Förl. helklotband. 17,5x16cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 88 färgplanscher. Engelsk text.
KARTONNAGE. Turbine 20010.662 gram. Skrymmande på bredden. Förlagsny men har en skada vid bokrygg där den är limmad. Frakt 59 kronor B-post eller 63 kronor A-post
Bonniers. Första uppl. 1949. 207 s. Häftad. Osprättad. 19,5x12,5cm. Nära nyskick. Något gulnad rygg.
1860. Zehnter Jahrgang. Innehåller 26 högkvalitativa konstplanscher , även några i färg. Tryckta på tjocka, nästan kartongliknande papper. Pärmen har sprickor vid ryggfalsen.
OSIRIS Förlag. 1 uppl. 1991. 181(1) s. Häftad. 20x13cm. 209 gram. Gott skick. Lätt nötta hörn och kanter, annars i mkt gott skick. Porto: 24:- .
Natur och Kultur. 1943. 95 s. Häftad. Gott skick. Detta är berättelsen om en stor amerikan, som ehuru född i en avlägsen trakt i Amerikas vildmarker var med om att grundlägga en nation, där för första gången sedan historiens gry.. läs mer
Fischer & Co. 1995. 359 s. Inbunden. 23,7x16,3cm. 806 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. svaga nötningar skyddsomslag.
Lindqvist 1956. 189s. Pocket. Gott skick.
Wahlströms Fantasy. 2002. 411 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
B Wahlströms. Inbunden. Nära nyskick. (126).
Hemmets journal AB Bokförlaget. 1975. 271 s. Inbunden. 21x14,5cm. 513 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Skyddsomslag lätt nött med reva ca 3 cm.
2005, originalkartonnage med omslagsbild, absolut samlarskick med författarinnans namnteckning och inget slitage
Prisma. 2001. 216 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Detta är din vägvisare till det svenska kulturlandskapet. Närmare bestämt till en liten gård i Småland. Författaren och TV-journalisten Jan Danielson (Mitt i naturen.. läs mer
1988, förlagsband med skyddsomslag i presentskick, rak och ren utan namn eller nämnvärt slitage läs mer
Richters. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. (126).
1998, förlagsband i presentskick trots diskret namn, med skyddsomslag i skapligt skick
Atlantis, 2001. 592 s, 24x17 cm. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Mycket fint skick. läs mer
Vulkan 2009, häftad, mycket fint skick. läs mer
Albert Bonniers Förlag, 1969. 206 (1) sid + 112 sid. Två vol. Den ena inb. i förlagets dek. pappband. Rikligt illustrerad. Receptsamlingen i spiralband. Skrapmärken å baksidan av boken o ägarsign o datum, annars mkt bra skick. läs mer
Wahlströms. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. (126).
Atlantis. 1989. 388 s. Inbunden. 833 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Blyertssträck på bakre pärmen, inlagan ren och fin.
Wennerbergs 1966. 143s. Pocket. Något snedläst.
Tidens Förlag . Tidens Ungdomsklassiker. 1979. 252 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Skattkammarön, den klassiska berättelsen om nergrävt piratguld och äventyr i fjärran farvatten, är en av världens mest uppskattade ungdomsböck.. läs mer
Bonniers. 1974. 19 s. Inbunden. 20,3x13cm. 334 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Nött skyddsomslag med några revor. Garanterat fri från Mumintroll..
1987, utrangerat biblioteksband i utmärkt skick
Vintage. 2007. 229 s. Pocket. 214 gram. Mycket gott skick. Engelska. With introductions by Margaret Atwood and David Bradshaw.
Libris förlag 2012, inbunden, 204 s, mycket fint skick.
Romanförlaget 1964. 128s. Pocket.
1997, förlagskartonnage med omslagsbild i presentskick, rak och ren utan namn eller skador, Ole Torvalds originalöversättning
An Owl Book. Henry Holt and Company, New York. 1998. 480 s. Häftad. Mycket gott skick. Images of women as demons and vampires are so deeply embedded in this century's litterature, art, and film that it is easy to believe such de.. läs mer
