Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Trädgårdsdesign för alla är den första svenska trädgårdsboken som konkret visar hur en plats kan förändras från en "kal fläck" till en färdig trädgård. Idéskisser, framtagna av välkända trädgårdsdesigners, kombineras med foton t.. läs mer
Wahlström & Widstrand,. 1 uppl. 1948. 152 s. Häftad. 20x12cm. 210 gram. Mycket gott skick. Rygg något gulnad.
Nyskick. Succé-debuten KALLA DET VAD FAN DU VILL är en satirisk samtidsskildring av ett mångkulturellt Malmö. Karaktärerna i boken försöker alla på olika sätt att förhålla sig till en vardag i Malmö. En del är födda i Tehran, an.. läs mer
Sthm 1882. 62 s. + tryckt omslag. Särtryck med egen paginering och egen titelsida ur Bidrag till Kongl. Uplands Regementes historia. Det sköra omslaget med några små skavanker. Innehåller kronologisk förteckning och biografiska .. läs mer
Bakhåll. 2005. 177 s. Klotryggband. Mycket gott skick.
Boken är i nära nyskick. Omslag finns i nära nyskick. Upplaga: 1 Utgivningsdatum: 2005-08-10 Omfång: 398 sidor Bandtyp: Inbunden Bok x 216 mm Ryggbredd: (Svenska Romaner ISBN: 9164201716) Beskrivning :==>> Ofta obekvä.. läs mer
Vänersborg 1974. 165 s. Fint skick. "Vad varje politiker ser fram emot och drömmer om är en rejäl statsbegravning"
Nyskick. Möt familjen Abbasi - den svenska integrationspolitikens dream team i uppföljaren till succéromanen Kalla det vad fan du vill. De är fyra personer och en katt. De bor i en gul villa utanför Malmö och är så framgångsrika.. läs mer
Max Ström. 2006. 258 s. Inbunden. 29x26cm. 1958 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Rikt färgillustrerad. 75:- porto
Wahlström & Widstrand. 1947. 208 s. Häftad. 20x12cm. 302 gram. Gott skick. Rygg något gulnad.
Alba 1988, inbunden med skyddsomslag (lite sned i ryggen, en liten reva i bakre omslaget), 318 sidor.
Stockholm 1961. 93 s. Pappband. Stor 8:o. Rikt illustrerad i sv/v samt några inklistrade planscher i färg. Dedikation.
Sthm 1943. Tjocklek: 2,7 cm. Blockhäftad. Nära nyskick. [Hylla A.]
Ulf Nordfjells arkitektoniskt utformade trädgårdar har blivit uppmärksammade både i Sverige och internationellt. Här förmedlar han sin stora kunskap om trädgårdens arkitektur och design, om valet av växter och om förhållandet ti.. läs mer
W&W. 1965. 243+214 s. Pocket. 19x11cm. 445 gram. Hyfsat skick. Rygg något gulnad, II mindre sliten än I. Namn på insidan
P.A.Norstedt & Söner förlag. 1958. 67 s. Trådhäftad. 20x11cm. 70 gram. Gott skick. Info:Enligt baksidestext:"Enkelt och koncist återges en tysk genomsnittskvinnas uppvaknande inför sina landsmäns brutalitet,en tyska humanitetens.. läs mer
Natur o Kultur, 2002 Inbunden 225 sid. Nyskick, oläst
Boken är i mycket fint skick. Inbunden bok. 2002. Stockholm. Bonnier. (Historia & Arkeologi ISBN: 9100578061) Beskrivning :==>> [Wilkman's Antikvariat - Kundservice, telefon: 0736-144049 (vardagar 11-18)]
Brutus Östlings Bokförlag Symposion. 2002. 80 s. Pbd. Skyddsomsl. Gott skick. Dedikation.
Bokorama. 1983. 144 s. Inbunden. 31x24cm. 890 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Liten reva i skyddsomslaget baksida.
Bonnier junior 1988. Dek.förlagsband. Mycket gott skick. 271 gr. Baksidestext: - Å, ropade Jacob och hoppade omkring alldeles vild. En björndräkt. En riktig äkta björndräkt! Kan jag inte få prova den, pappa? - Nej, skrattade p.. läs mer
W&W. 1966. 95 s. Pocket. 19x11cm. 115 gram. Mycket gott skick. Rygg något gulnad. Namn på insidan.
Förlagsband. Natur och Kultur 1976. 568 sidor. Boken innehåller ca 1500 uppslagsord för snabb information och 200 längre artiklar som ger fördjupning och översikt. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och förklarande dia.. läs mer
Boken är i fint skick, dock är framsidan sliten - se bild. Häftad bok. 1943. Stockholm. Norstedt. (Historia & Arkeologi ISBN: (inb.)) Beskrivning :==>> [Wilkman's Antikvariat - Kundservice, telefon: 0736-144049 (vardag.. läs mer
Bokorama. 1983. 144 s. Inbunden. 31x24cm. 905 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick. Skador på skyddsomslaget.
Inbunden 2005, 128 sidor, 13x19,5 cm, 206 g. B. Wahlströms. Skick: Smärre märken på pärmen, i övrigt gott skick. Frakt: Posten 24 kr. Inga kostnader utöver pris och frakt. Betalning: I förskott till konto i Handelsbanken sena.. läs mer
porto 36,- tillkommer.utgiven av gullers pictorila a/b 1988.antal sidor 96.format 20,5 x 25,5 cm.inga namn eller andra anteckningar finns i boken,inga bladveck,inga gulaktiga sidor.inga hörnstuk eller skadade/repiga pärmar/rygg. läs mer
"Leva med trädgård" av Ulla Molin är en modern klassiker. I boken berättar hon personligt och spontant om hur hon skapade två egna trädgårdar. Bokens många vackra och inspirerande bilder illustrerar tydligt hennes tankegångar oc.. läs mer
Dahlberg & Co:s förlag. Ingående i serien "25-öresböcker" uppl. 1915. 111 s. Trådhäftad. 17,5x11,5cm. 100 gram. Hyfsat skick. Sprickor längs nedre ryggkant.Info:Om en ung dam från Wara bruk i Uppland (Hallman hade anknytning til.. läs mer
Bonniers 1945 ((tjugoförsta - tjugofemte tus.) Häftad. Bra skick.
