Nationaltemplarorden. 1 uppl. 1958. 1 s. 10x10cm. Hyfsat skick. Ett minnesmärke för alla med knytning till IOGT/NTO. Det har burits av en medlem en gång och behöver tvättas försiktigt för att få bort åldersfläckar pga felaktig f.. läs mer
Rabén & Sjögren. 1968. 180 s. Pocket,18,5x11,5cm. 178 gram. (Går för högst dubbelt normalporto.) Slitet men inte trasigt exemplar, fullt av anteckningar och understrykningar i blyerts och bläck. Klassisk reportage- och faktabok .. läs mer
Brombergs. 1992. 280 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Prisma. 1965. Häftad. Gott skick.
Prisma. 1966. 378 s. Häftad. Mycket gott skick. Recensionsex.. läs mer
Bonniers. 1990. 206 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. För alla som vill ha en oförblommerad inblick i maktens korridorer.
Akademilitteratur. Första uppl. 1983. 178 s. Häftad. 24,5x16,5cm. 380 gram. Nära nyskick. namnteckning på försättsbladet. läs mer
Stockholm : Norstedt, 1986 (Södertälje : Fingraf) 576 s.[16] pl.-s. 22 x 14 x 4 cm. ""Skrymmande."" 898 g. ISBN: 91-1-863262-9 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick.
Stockholm : Ordfront, 1999 (Falun : Scandbook) 296[3]s. 22 x 14 cm. 505 g. Reportagets mästare. Översättning: Cecilia Franklin...ISBN: 91-7324-639-5 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick. läs mer
Stockholm : Tiden, 1982 (Kristianstad : Kristianstads boktr.) 225 s.[20] pl.-bl. 22 x 14 cm. 525 g. ISBN: 91-550-2734-2 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick.
Stockholm : Bonnier, 2008 (Smedjebacken : Scandbook) 381[3]s. 22 x 14 x 3,5 cm. ""Skrymmande."" 534 g. Innehåll: Republicans and Democrats - Values - Our Constitution - Politics - Opportunity - Faith - Race - The world beyond ou.. läs mer
Skara : Klubb Mariann, 1991 (Borås : Centraltr.) 216 s. Ill. 22 x 14 cm. 376 g. ISBN: 91-630-0846-7 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick, som ny.
Stockholm : Bokförl. DN, 2004 (Falun : Scandbook) 244 s. 22 x 14 cm. 448 g. Anna Bäsén, medicinreporter på Expressen, är även utbildad undersköterska. Hon kommer från Grycksbo, utanför Falun och har arbetat inom sjukvården i Dal.. läs mer
Stockholm : Askelin & Hägglund, 1985 (Falun : Scandbook) [64] s. Ill. 19 x 12 cm. 95 g. ISBN: 91-7684-084-0 ; Inb. dekorerat förlagsband. # I mycket fint skick.
Stockholm : Ordfront, 2003 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) 310 s. 22 x 14 cm. 507 g. Översättning: Ulf Gyllenhak. ISBN: 91-7324-936-X ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick. läs mer
Stockholm : Bonnier, 2012 (Smedjebacken : Scandbook) 430 s. 24 x 16 x 3,5 cm. ""Skrymmande."" 712 g. Översättning av Margareta Järnebrand. ISBN: 978-91-0-012798-5 ; Inb. förlagsband med skyddsomslag. # I mycket fint skick, som ny. läs mer
Stockholm : Tiden i samarbete med Folksams sociala råd, 1980 (Borås :Sjuhäradsbygdens tr.) 301 s. Ill. Tab. 21 x 14 cm. 438 g. Folksams skriftserie. B, 146. ISBN: 91-550-2459-9 ; Häftad. # Tillskrift på sid. 1, i övrigt i fint s.. läs mer
Liber Utbildningsförlaget. Första uppl. 1984. 103 s. Häftad. 20,5x21cm. 255 gram. Nära nyskick. namnteckning på försättsbladet.
Häftad delvis ouppskuren NAB 1935 ett litet hack i nederkanten på pärmen
Regeringskansliet/Norstedt. Första uppl. 1998. 283 s. Häftad. 24x16,5cm. 480 gram. Nyskick. läs mer
S. L. Möllers bogtrykkeri, Köpenhamn. 1952. 98 s. Häftad. 23,5x15,5cm. Gott skick. Pärmen vikt i hörnen och frans längst ner på pärmrygg. läs mer
Ordfront & Demokratiakademin. 1999. 423 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Även om demokratin föddes i antikens Aten så har den i vår moderna mening bara funnits i två hundra år i västvärlden.. läs mer
Marcus. 2008. 415 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Boken handlar om en man som bygger skolor för flickor i norra Pakistan.
Häftad. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Några anteckningar.
Pocketförlaget. 2009. 340 s. Pocket. 17,5x11cm. 185 gram. Gott skick.
Agora. 2002. 256 s. Pocket. Gott skick. Mycket lätt kantstött rygg, namnteckning, annars felfri. läs mer
Ordfront Förlag. 2013. Inbunden. 523 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. OBS! Liten recex-stämpel.
Wahlström & Widstrand. Andra uppl. 1995. 199 s. Pocket. Gott skick. Reder ut vad som är fakta och fiktion gällande Islam. Kantstött, namnteckning.
Ordfront. 2004. Pocket. Nära nyskick. Gerillaledaren Marcos beskriver sin verksamhet på ett poetiskt och insiktsfullt sätt.
Historiska Media. 2013. Inbunden. 364 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
