Natur och Kultur. 2 uppl. 1962. 136 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad.
Del I. 1872-1914. Natur och Kultur, Falun 1967. 354,[1] sidor. Fotoillustrerad. Förlagsband med förstärkt skyddsomslag. [26,5x19,5 cm]. Tredje svenska upplagan. Namnteckning. Boken i fint skick.Originaltitel: The Autobiography o.. läs mer
Natur och Kultur, Stockholm 1930. 220 sidor. Förlagets dekorerade blå klotband med övre färgat snitt och båda häftesomslagen medbundna. [22x14,5 cm]. Tredje svenska upplagan. Namnteckning. Fint skick.Originaltitel: Marriage and .. läs mer
London, George Allen & Unwin, 1921. 8vo. 188,+ (4) pp. Publ. clothspine with printed label on front board. Erased signature on front fly leaf. Reprint. 102530
Natur och Kultur 1968. Häftad, 432 sidor. Gott skick, ouppsprättad, slitage på omslaget.
Natur och kultur, Stockholm. | 1933 | Häftad. Fläck på omslagets överdel. Stämpel på smutstitelbladet. | 223 s. | | Språk: Svenska | Originaltitel: Education and the good life | Baksidestext eller annan relevant information:.. läs mer
Svenska andelsförlaget, Stockholm | 1918 | Häftad. Något solkat omslag. | 246 s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Om denna bok av “Englands Rathenau” skriver fil. dr. John Landquist: “I värl.. läs mer
Penguin Books Ltd., Harmondsworth. 1st Pelican edition, 2nd printing (GB) 1963. 333 s. Häftad. 18,0x11,1x2,0cm. 180 gram. Mycket gott skick.
Bokförlaget Forum 1961. 320 s. Förlagets bruna linneklotband. 26x22cm. 1538 gram. Bra skick, små slitskador på pärm. Skyddsomslag saknas.
Natur & Kultur. 1963. 105 s. Häftad. 200 gram. Gott skick.
Forum. 1995. 320 s. laminatband. 26x20,5cm. Nyskick. illustrerad, porto 72 kr.
Rotledge 1994. Häftad, 159 sidor. Gott skick,välläst. Språk: engelska. Bertrand Russell (1872?1970) was one of the most formidable thinkers of the modern era. A philosopher, mathematician, educational innovator, champion of int.. läs mer
Bokförlaget Natur och Kultur, Stockholm 1928. Första svenska upplagan. Häftad. 302 (2) sidor. Nött och enstaka fläck.
Natur och Kultur, Stockholm 1950. Första svenska upplagan. Bunden i ett privatbundet klotryggsband. 509 (5) sidor + läsband. Gott skick, namnstämplad. läs mer
Bokförlaget Natur och Kultur, Stockholm 1931. Första svenska upplagan. Bunden i ett privatbundet halvklotband. 184 sidor. Good condition, namnstämplad.
Natur och Kultur, 1960. 258 sid. 8:o. Vikt: 432 gram. Trådhäftad. Mycket gott skick. Ouppskuren.
Natur och Kultur, 1951. 226 sid. 8:o. Vikt: 376 gram. Trådhäftad. Mycket gott skick.
Natur och Kultur, 1954.219 sid. 8:o. Vikt: 330 gram. Trådhäftad. Mindre reva i omslaget, annars mycket gott skick.
Natur och kultur, 1952 (2:a uppl.) 242 sid. 8:o. Vikt: 398 gram. Trådhäftad. Mindre reva i pärmen, annars mycket gott skick.
Natur och kultur. 1951. 184 s. Häftad. Gott skick. Porto 39:-.
Natur och Kultur. 4 uppl. 1965. 204 s. Hft. Gott skick. Namnt.
Natur och Kultur. 1951. 235 s. Häftad. Gott skick.
Liveright. 200?. 316 s. Häftad. 270 gram. Mycket gott skick.
Natur och Kultur, sjätte utgåvan, andra tryckningen 1992. Nyskick. Inbunden, med skyddsomslag, 719 sidor. Russels berömda skarpsinne och analytiska intelligens firar här triumfer på snart sagt varje sida - en i högsta grad läsba.. läs mer
Natur och kultur. 1960. 257 s. Inbunden. 460 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Några enstaka understrykningar i blyerts i början, annars i mycket gott skick. Skyddsomslaget är naggat på flera ställen.
Natur och kultur. 1962. 135 s. Häftad. 200 gram. Gott skick.
Bo Cavefors förlag. 1967. Pocket. Gott skick. Namn på smutssidan.
NoK 1951, häftad, 226 sid, bra skick
NoK 1951, häftad, 184 sid, bra skick, namnteckning
Natur och Kultur. 1953. 176 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick.
