| Göteborg : Zinderman | 1964 | Häftad. Fint skick | 87 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1] läs mer
| Göteborg : Zinderman | 1966 | Häftad. Ou. | 101 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
| Göteborg :Zinderman | 1968 | Trådhäftad. Boken har lätta bruksspår men är i bra skick. | 100 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lager.. läs mer
| Göteborg :Zinderman | 1966 | Trådhäftad. Boken har lätta bruksspår men är i bra skick. | 101 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerp.. läs mer
Författarens förlag, Stockholm 1956. Första upplagan. Häftad. 114 (2) sidor. Lätt nött och snedläst. läs mer
Albert Bonniers förlag, Stockholm 1923. Första upplagan. Häftad. 151 (5) sidor. Nött, liten reva i fals.
Bokgillet, Uppsala 1959. Första upplagan. Häftad. 83 (5) sidor. Gott skick, lätt rökdoft.
Fahlcrantz Gumaelius, Stockholm 1948. Första upplagan. Häftad. 111 (1) sidor. Lätt nött.
Eget förlag, Göteborg 1973. Tredje upplagan. Klammerhäftad. 24 x 19 cm. [32 sidor.] Gott skick. läs mer
Fahlcrantz & Gumaelius. 1:a uppl. 1946. 81 s. Häftad. Ljusbrun fläck upptill på bokens framsida. Gott skick. Trådhäftad med omslagsvinjett i färg av Lars Lindberg. - Uno Eng, född 27 juli 1896 i Haga församling, Göteborg, död 8.. läs mer
Hökerbergs, 1962. Häftad, 107(1) sid. Vikt ca 220 g. Gott skick. läs mer
Zindermans förlag 1971. Häftad.
Göteborg, 1963, opag. [32 s.], klammerhft. med orig.pärmar i grängat papper, mkt. gott skick; 1:a uppl. [200 ex.]; Detta är nr 48. Texten återges här in extenso efter hans uppsats skriven VT 1913, då han var 16 år, i 1:a ringen .. läs mer
Roman. Originalupplaga. ´I den knappa, men fint beräknade stilen och i miniatyrformatet anknyter Eng närmast till författare som Hjalmar Söderberg och Ode Balten´ skriver Sv, Litteraturlexikon allmänt om Uno Eng. Hft. 1949. 1.. läs mer
Fahlcrantz & Gumaelius. ou uppl. 1945. 128 s. Häftad. 21,5x15cm. 212 gram. Gott skick. Pärm ill av Ernst Åkerbladh. Lätt lös i främre fals, inga förluster. Bruksmärken å pärm. Inlaga i mkt gott skick. läs mer
Göteborg, 1973, opag. [32 s.], klammerhft. med orig.pärmar i grängat papper, mkt. gott skick; 3:e uppl. [300 ex.]; texten återges här in extenso efter hans uppsats skriven VT 1913, då han var 16 år, i 1:a ringen vid Göteborgs Hö.. läs mer
Hökerberg 1962 hft A- osprättad Aj
Bonn 1923 hft AB+ Aj
Bonn 1921 hft AB+ Aj
Roman. Ou. Dedikationsex. ´En unik roman ? kriminalroman? - vars fokus inte är att söka i ett omaka kärlekspars få samlag, brott och inbördes förehavanden´ skriver förlaget kryptiskt. Dedikation: ´Carl-Emil Englund från tillgi.. läs mer
Författarens Förlag (Hedengrens Bokhandel, Stockholm, i distribution). Östhammar, 1956. Häftad. Nr 392 i en numrerad upplaga på 600 exemplar. 114 s. läs mer
Bokgillet. Uppsala, 1959. Häftad. 84 s.
Zindermans Förlag. Göteborg, 1964. Häftad. 87 s.
Zindermans Förlag. Göteborg, 1966. Häftad. 101 s.
Zindermans Förlag. Göteborg, 1968. Häftad. Marginellt snedläst. Mindre veck på frampärmen. 100 s.
Zindermans. 1968. Häftad. Mycket gott skick.
Zindermans. 1966. Häftad. Gott skick.
Zindermans 1971. Originalupplagan. 112 sidor. Häftad. Mycket gott skick.
Hedengrens bokhandel 1956. 131 sidor. Häftad.Fläck av prislapp på omslagets framsida, annars mycket gott skick..
Författarens förlag 1956. hft. bibliofilupplaga tryckt i 600 ex varav detta är nr 393.Mycket gott skick. läs mer
