Institutet för språk och folkminnen | Utg. 2006. Ej o.u. | Spiralband. | 127 s. | 9789172290334 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan. läs mer
Hjalmarson & Högberg Bokförlag | Utg. 2011. Ej o.u. | Förlagsband. | 317 s. | 9789172241411 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan. läs mer
[Umeå] : [Västerbottens-kuriren] | [1987] | Limhäftad. Fint skick invändigt, omslaget något skamfilat med vågig rygg övertill. | 32 s. : ill. ; 21 cm | 91-7970-095-0 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat .. läs mer
[Umeå] : [Västerbottens-kuriren] | [1987] | Limhäftad. Omslaget med en del fläckar mot ryggen och en nötning högst upp på framsidan av omslaget. Inlagan fin. | 32 s. : ill. ; 21 cm | 91-7970-095-0 | Språk: Svenska | Observera: D.. läs mer
[Umeå] : [Västerbottens-kuriren] | [1987] | Limhäftad. Omslaget med en del fläckar mot ryggen. Inlagan fin. Mörka små fläckar också på baksidan av omslaget. Några små veck mot ryggen. | 32 s. : ill. ; 21 cm | 91-7970-095-0 | Spr.. läs mer
[Umeå] : [Västerbottens-kuriren] | [1987] | Limhäftad. Omslaget med en del fläckar mot ryggen och fläckar som långa streck på framsidan. Små veck mot ryggen. Mindre fläckar också mot sidorna och ryggen. | 32 s. : ill. ; 21 cm | .. läs mer
Västerbottens läns hembygdsförbund. 1994. 364 s. Inbunden. 29x23cm. 1500 gram. Pärmen aningen nött inlagan i nära nyskick.[Hylla:Västerbotten].
Hjalmarson & Högberg, 2011, inb m skomsl, gott skick
Raben & Sjögren. 2001. 154 s. Inbunden. Gott skick.
Esselte studium. 1983. 158 s. Inbunden. Gallrad biblioteksbok. 24x17cm. Mycket gott skick. läs mer
1982 Illustr hft 44 sid G läs mer
Inbunden. 112 sid. AB svensk Byggtjänst. 1:a upplagan (Ou). Tryckår 1982. Teckningar av Kjell Bolin. # Träarkitektur i Västerbotten och Norrbottens städer; Umeå + Skellefteå + Lycksele + Luleå + Piteå + Haparanda + Boden och Kir.. läs mer
AB Svensk Byggtjänst. 1982. 110 s. Dekorerat pappband. 30x22cm. 630 gram. Mycket gott skick. läs mer
AB Svensk Byggtjänst, 1982. Mycket nära nyskick. Dekorerat pappband, 112 sidor. Mycket rikt illustrerad med teckningar av hus av olika storlekar och ändamål. läs mer
Länsstyrelsen Västerbottens län. Umeå 1991. 117 s. Häftad. 29,5x21cm. 410 gram. Gott skick. Frakt tillkommer läs mer
/ illustrerad av Inga-Karin Eriksson Eriksson, Inga-Karin, 1956- (författare) Liljeblad, Sven, 1899-2000 (författare) Eriksson, Inga-Karin (illustratör) ISBN 91-638-3100-7 (inb) 1. uppl. Stockholm :.. läs mer
1993. 93 s. Förlagets dek.pappband. illustr. Nyskick.
SOFI (Språk- och folkminnesinstitutet). 2006. 127 s. 21 dubbla små ringar i rygg. 18x27,5cm. 340 gram. Nära nyskick. läs mer
Umeå, 1975. 249 s., hft. m. sk.omsl., mkt. gott skick; ill., 172 fig.; ACTA Universitatis Umensis, Umeå Studies in the Humanities 3. läs mer
SOFI.Språk- och folkminnesinstitutet. 2006. 127 s. 21 dubbla ringar i ryggen. 18x28cm. 305 gram. Nyskick. läs mer
Svensk Byggtjänst. 1982. 112 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick, men ngt solblekta pärmar. läs mer
Umeå (1987). 32 sid. Illustrerad med Roséns fortografier från resan till Tärna 1919. Limhhäftad. Bra skick. läs mer
1994. 223 s. Inbunden. Dekorerat förlagsband. 21x13,5cm. 430 gram. Mycket gott skick. ""Masker- andra världar"" - en utställning, världskultur, kolonialism och samlande, masken och den lekande människan, keramiksamlingen, kinesi.. läs mer
Institutionen för konstvetenskap, Umeå universitet och Hultén Arkitekter AB, akademisk avhandling 2004. Nyskick. Dekorerat pappband, 399 sidor (OBS! bifogad rättelselapp). Rikt illustrerad med färg- och svartvita bilder7foton, s.. läs mer
Länsstyrelsen Västerbottens län. Umeå 1991. 117 s. Häftad. 29,5x21cm. 410 gram. Gott skick. [Hylla:Västerbotten]. läs mer
Inb tråd med skyddsomslag, 254 s. sidor. Atlantis (Uddevalla, 1988). I denna bok behandlas institutionsbegreppet i vid mening med tyngdpunkten lagd på den svenska vetenskapliga kulturen sedd i ett historiskt perspektiv. Illustre.. läs mer
En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. Lund. 1994. 221 s. Inbunden. Dekorerat förlagsband. 21x14cm. 430 gram. Nära nyskick. ""Masker- andra världar"" - en utställning, världskultur, kolonial.. läs mer
Akademisk avhandling ACTA Universitatis Umensis Umeå Studies in the Humanities 3. 1975. 249 s. Häftad. 24,5x17cm. 430 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Skyddsomslaget har en reva bak nära pärmrygge.. läs mer
Bonn 1995 inb A- Ak
Svensk Byggtjänst 1982. 112 sidor. Pappband. Nära nyskick. läs mer
