1946. 48 s. Häftad. Nära nyskick.
Europa Publications Limited | 1993 | Förlagets skinnimitationsband. Lätt fläckade pärmar och ryggen något bucklad. Stämpel och liten dekal på titelbladet. Annars gott skick. | 2072 s | | Språk: Engelska | Observera: Denna bok h.. läs mer
häftad. 28x20cm. Mycket gott skick. 6 nr i ett häftat band, rikt illustrerad, porto 36 kr.
Gullers. 1990. 127 s. laminatband. 30,5x23cm. Nära nyskick. rikt illustrerad, porto 48 kr.
NSB / Arbeidernes aktietrykkeri. 1954. 279 s. klotband. 25x16,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, text på norska, porto 48 kr. läs mer
Jury. orginal uppl. 1985. 96 s. hft. Gott skick. en s.k. stafettdeckare med flera förf., ngt snedläst, namnad, porto 24 kr.
Atlantis. 1993. 352 s. förlagsband m skyddsomsl.. 24,5x17,5cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. porto 48 kr. läs mer
Hasselblads, Göteborg. 1950. 47 s. klotryggband. 21,5x13,5cm. Nära nyskick. Grunderna för färgfotografering behandlade på ett lättfattligt sätt,, illustrerad, toppskick,, porto 36 kr.
Jönköpings läns museum. 1997. 229 s. laminatband. 22,5x20,5cm. Nyskick. illustrerad, porto 48 kr.
Elanders Boktryckeri. 1958. 227 s. häftad. 25x17,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 48 kr.
Svenska Bilsportförbundet. 216 s. häftad. Mycket gott skick. tjugoandra årgången, porto 48 kr.
Svenska Bilsportförbundet. 294 s. häftad. 30x21cm. Nära nyskick. tjogofjärde årgången,, porto 48 kr.
55 s. hft. 24x16,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr. läs mer
107 s. hft. 24,5x16,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr. läs mer
259-432 s. hft. 25,5x17,5cm. Mycket gott skick. illustrerad med bl.a. utvikbara planscher i slutet av boken, osprättad, porto 48 kr.
213-296 s. hft. 25x16,5cm. Hyfsat skick. omslaget nött annars välbevarat ex., porto 36 kr.
80 s. hft. 24,5x16,5cm. Mycket gott skick. porto 36 kr. läs mer
Eesti Nsv Teaduste Akadeemia Etnograafia Muuseum Ajaloo instituut. 1957. 255 + 121 planscher s. förlagsband. 30x24cm. Mycket gott skick. Mkt fin och ovanlig bok om estniska folkdräkter, smycken, tyger mm. Rikt illustrerad varav .. läs mer
Bonniers. 1955. 175 s. hft. 24x16,5cm. Gott skick. rikt illustrerad, porto 48 kr.
klammerhäftad. 24x16,5cm. Gott skick. nummer 4 från december 1987, illustrerad, härliga minnen!! porto 24 kr.
Gamla Redbergspojkar. andra uppl. 1964. 240 s. häftad. 29,5x21cm. Gott skick. rikt illustrerad, bl.a. med gamla foton på byggnader mm, omslag med lättare fläckar, porto 48 kr.
Förlagshuset Norden. 1945. 323 s. vackert guldpräglat konstläderband, helt guldsnitt. 30x23cm. Nära nyskick. Exklusiv bibliofilutgåva tryckt i 1000 exemplar, varav detta ex. har nr 387. Detta arbete innehåller ett hundratal repr.. läs mer
Trevi. Inbunden. Mycket gott skick. snedläst bibl. bok(118).
W&W tvärs-serien. 1971. 64 s. laminatband. 20x16cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
Lutherstiftelsen, Göteborg. 1998. 172 s. konstläderband m vinjett-porträtt. Nyskick. illustrerad, porto 48 kr.
Svenska Turistförening årsbok 2012. 208 s. häftad. 24,5x17cm. Nära nyskick. rikt illustrerad, porto 48 kr.
Radiohjälpen, 1966, 28 s, klammerhft, 21x26 cm, mkt gott skick
Brevskolan, spiralbunden, liggande fomat 30x21 cm, ill, 80 s, innehåller övningar, mönster m.m.
Skånes konstförenings publikation 1966. 67 s. hft. 22x13cm. Mycket gott skick. illustrerad förteckning över offentliga skulpturer i Skåne, porto 24 kr.
Gidlunds. 1985. 315+371 s. förlagsband. 24,5x17cm. Nära nyskick. illustrerade, porto 84 kr.
