bara härads hembygdsförenings förlag, 1934-45. Första upplagan. 2 häftade volymer. 25 x 19 cm. 48 sidor + 5 planscher och 57 (3) sidor + 1 plansch. Volym 1 nött och vol 2 i gott skick. (Bidrag till Bara härads beskrivning 10 och.. läs mer
Framtidens bokförlag. 1929. 124 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Porto 36:-. läs mer
Aktiebolaget Framtidens Bokförlag - Malmö. 1 uppl. 1929. 122 s. Häftad. Gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Skönt mkt info om forna tider lekar och seder i Skåne. En formidabel guldgruva för hard core Scania fans!.. läs mer
C. W. K. Gleerups Förlag, Lund 1926, 100 sidor 8:o. Häftad. Illustrerad i svartvitt. Några sidor delvis lösa. Fuktskadad. Svenska hylla: 136
Gleerups. 1952. 75 s. Häftad. Mycket gott skick. Pärmen ngt gulnad.
Gleerups. 1963. 152 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. om gamla riter, gåsavel, frukträd och trolldom och helande m.m.
Gleerups. 1952. 75 s. Häftad. 20x13cm. 120 gram. Mycket gott skick.
Lund, C. W. K. Gleerups förlag, 1926. 100 s. Illustrationer. Häftad. Omslaget med nötningar, det främres insida med klisterrester efter avlägsnat exlibris. Förtitelbladets övre hörn med en liten initial. läs mer
Gleerups. 1963. 152 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Framtidens. 1929. 123 s. Häftad. 20x14cm. 170 gram. Illustrerad. Omslaget är solkigt. läs mer
Gleerups 1952. Fotoillustr. 75 s. Häftad.
Glee 1926 hft AB+ Ak
Lund Gleerups 1963 210x140 mm Clryggbd 152s ill sv/v Tryck: Bröderna Ekstrand
Bara härads hembygdsförenings förlag. 1945. 57 s. Mjuka pärmar. 25x20cm. 200 gram. Gott skick. Rikt illustrerad med barnkläder och övriga kläder samt tre färgbilder Torgdag i Lund 1858 och Sörjande kvinna iförd kåve och Kvinna f.. läs mer
Bara härads hembygdsförenings förlag. 1948. 56 s. Mjuka pärmar. 25x20cm. 200 gram. Gott skick. Rikt illustrerad med bilder på gamla kläder, smycken, käppar och knappar m m. Behandlar ytterplagg, tröjor, byxor, huvudbonader, fotb.. läs mer
Malmö 1934-48. 48,(1) s. + 4 kolorerade planscher; 57,(1) s. + 2 kolorerade planscher; 56 s. Illustrationer. Lite 4:o. Första häftet med lite blyertsnoteringar samt med Gertrud Ingers namnteckning å främre omslaget. Omslagen med.. läs mer
Gleerups. 1952. 75 s. Häftad. fläckig framsida o ägarnamt..
Aktiebolaget Framtidens Bokförlag. 1929. Ill. 122 s. Hft. Gott skick. läs mer
Häftad Gleerups 1963, 152 sid. Illustrerad.
jämte beskrivning av gångna tiders sockenhantverkare. Utgiven på Gleerups 1926. 100 sidor Trådbunden med mjuka omslag, 200 gram. Mycket gott skick.
Gleerups. 1963. 152 s. Häftad. 23x15cm. 245 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
B.h.h.f. 1946. Häftad. Inkluderar med-lemsförteckning 1945-46 12 sid. läs mer
Bidrag till Bara härads beskrivning no. 10-12. B.h.h.f. 1934. -45 och -48. Häftade. Fem färgplanscher
Häftad Gleerups 1952 svartvita bilder vikning i överdelen på pärmen
Bara 1945 hft AB+ Sk
Bara 1948 hft AB+ Sk
Malmö 1929 hft AB+ Sk
Gleerups 1952 hft AB+ Sk
Gleerups 1963 imo AB+ Sk
Glee 1963 hft A- Sk
