Arlöv 1941. Skriv- och Ritboks-Aktiebolagets Förlag. 82 s. Ill. av förf. Klotryggsband, namn, lätt nött, några fläckar. Gott skick.
Liber. 36 s. Inbunden. Mycket gott skick. teckningar H Wiberg. .
Kooperativa förbundets förlag. 1938. 232 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas..
Bonniers. 1945. 178 s. Inbunden. Gott skick. Önskeböckerna 61-62.
Liber. 36 s. Inbunden. 26x19cm. Gott skick.
Svenska Missionsförbundets Förlag. 1941. 130 s. Inbunden. Förlagsband. 19x13cm. 250 gram. Hyfsat skick. Namntecknig på försättsblad, Dekal på sista sidan. Pärmar lite slitna. Inlaga i gott skick..
1945 Bonniers 177 sid (Nött i kanterna Namn och hälsning)
Bonniers. 1945. 177 s. Dek. klotryggsband. Mycket gott skick. Lätt slitna pärmar.
Dekorerat pappband med klotrygg Lindqvists 1947, 160 sid. Illustrerad. Gåvotillskrift. Lite lagerfläckar på snitten.
RABÉN & SJÖGREN . 1958. 168 s. Inbunden. TILLSKRIFT PÅ FÖRSÄTTSBLADET. 630 gram. Mycket gott skick. läs mer
Lindfors. 1947. 134 s. Inbunden. Klotryggband. 20,5x14cm. 251 gram. Pärmarna lätt nötta, i övrigt i gott skick.
Kooperativa Förbundet Bokförlag. 1938. 236 s. Inbunden. Halvfranskt band. 5 upphöjda bind. Medbundet omslag. 20x14cm. 413 gram. Gott skick. Vackert illustrerad i färg av författaren.
Lindfors Bokförlag AB. 1947. 132 s. Inbunden. Klotryggband. Hyfsat skick. Makuleras tryckt i boken.
AB Lindqvist Förlag. utan årtal (1946). 12 s. f.d biblioteksbok, makulerad. Hyfsat skick. Illustrerad av C. B. Gaunitz och Britt-Lis Erlandsson i färg.
Våra bästa vänner, våra värsta fiender. Lindfors Bokförlag AB 1948. Teckningar av författaren. Mjukband. 132 sidor. Nyskick.
AB Lindqvists förlag 1948, häftad, 170 s.
Lindfors. 1944. 83 s. Häftad. 22x14cm. 140 gram. Gott skick. 5 mm skada i nedre ryggkant.
Klammerhäftad, 61 sidor. Färgillustrationer. Lindqvists. Mycket gott skick
Raben och Sjögren. 1958. 168 s. Inbunden. Mycket gott skick. Ingår i serien Teknik och Natur, innehåller många fina illustrationer både färgplanscher och många mindre i svartvitt. Här kan vi läsa om kräftdjur, löss, spindlar, sl.. läs mer
Svenska Missionsförbundets förlag, 1939, pappband
Lindfors bokförlag AB, Stockholm 1948. 96 s. Illustrerad. Mjuka pärmar med illustrationer, Även illustrationen i boken. Hylla 1D.
Lindfors. 1944. 84 s. Inbunden med främre omslag. 21x14cm. 200 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
Lindqvists. 61 s. Häftad. Mycket gott skick. Hylla 3 - Plan 5.
Lindfors 1949 hft AB+ Ak
Bonniers förlag. 1945. 177 s. Inbunden. 19x13cm. 270 gram. Gott skick. Anteckningar på förs.blad.
Lindqvists förlag 1947, inb, 160 s. Liten tillskrift på försättsbladet
Bonnier. 1945. Inb. 179. Namnteckning. Slitna pärmar. Inlagan bra skick.
1943 Inb Svenska Missionsförbundets förlag 79 sid stämplar nött G-
Lindqvists Förlag 1944, inbunden (halvt utsuddad tillskrift på främre pärmens insida, lite snedläst, blekt rygg, ett par nötningar i nederkanten av främre pärmen, nötta hörn och lätt skavda kanter, pärmarna missfärgade), 125 sid.. läs mer
