Forumbiblioteket 1974. Pocket,217 s. Nära nyskick.
Tidens Ryska Klassiker 1974. Häftad, 155 s. Märke efter prislapp på främre pärm, i övrigt mycket gott skick. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1985. 319 s. Pocket. 18x11cm. 220 gram. Gott skick.
Tiden (Ryska Klassiker). 1974. 136 s. 18,5x11cm. Nyskick. Översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel. Omslagsvinjett av Ulla Sundin. Inledning av Nils Åke Nilsson.
Tiden (Ryska Klassiker). 1974. 155 s. 18,5x11cm. Nyskick. Översättning och inledning av Nils Åke Nilsson. Omslagsvinjett av Ulla Sundin.
Prisma 1962, 156s Limhäftad i hyfsat skick, slitet ryggslut, ägarsign
Bra klassiker . 1984. 225 s. Inbunden. Konstläderband med guldtryck. 20x13cm. 350 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. (Porto A-post 45.-). Om Petersburg handlar fyra av de fem novellerna i den här Go.. läs mer
Forum. Ny uppl. 1991. 416 s. Förlagets dekorerade pappband. 21,9x12,8cm. 459 gram. Nära nyskick. Fint och välbevarat exemplar av denna Gogols världsberömda roman.
Bra Klassiker. 1984. 225 s. Inbunden. 20,5x13,1 x 2cm. 334 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Anm. Ngt snedläst rygg, namn- o datuminskr. + liten krumelur på titelblad. INNEHÅLL: "Porträttet", översatt av Asta Wickerm.. läs mer
Tidens Klassiker. Femte uppl. 1970. 156 s. Pocket. Gott skick. Innehåll: Kappan, Näsan, Nevskij Prospekt. Lite nött pärm, namnad.
Bokförlaget Forum. 1991. 410 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Gott skick. Döda själar (org. titel Mertvye dusji) är en roman skriven av Nikolaj Vasiljevitj Gogol. Den handlar om Tjitjikov, en skojare,.. läs mer
Tidens ryska klassiker. 1974. 136 s. Pocket. Mycket gott skick. Porto 24:-.
FORUM. 1971. 159 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Forum Förlag. 1971. 159 s. Pocket. Mycket gott skick. "'Här fick sig alla en snärt, och framför allt jag', lär tsar Nikolaj I ha sagt efter premiären på Revisorn år 1836. Stycket var en skarp satir över den korrumperade ryska äm.. läs mer
Tidens förlag. 1974.
Forum. 1999. 410 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Forum pocket. 1971. 158 s. Pocket. Gott skick.
Tiden, Stockholm | 1955 | Ett par millimeter vid ryggen av skyddsomslaget är skadat i övrigt i gott skick. | 133 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: B1]
Bokförlaget Tranan | Utg. 2010. Ej o.u. | Förlagsband. | 98 s. | 9789186307264 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Natur & Kultur | Utg. 1998. Ej o.u. | Häftad. | 64 s. | 9789127554139 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
h:ström - Text & Kultur, Umeå. | 2004 | Limhäftad. | 71 s. | 91-89447-25-5 | I nyskick.
tidens förlag. 1948. 152 s. Häftad. 164 gram. Hyfsat skick. reva i pärmen.
forum. 1961. 158 s. Inbunden. 184 gram. Gott skick.
Tidens förlag. Ingående i serien "Ryska klassiker" uppl. 1974. 135 s. Limhäftad. 18,5x11cm. 150 gram. Mycket gott skick. läs mer
Gidlunds 1983 Kartonnerad, mkt. gott skick
2009. 332 s. 478 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Frakt: Postens ekonomibrev 33 kr, alt. M-påse A-post 45 kr. läs mer
Bra klassiker, Höganäs 1984. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag. 225 (3) sidor. Gott skick.
Prisma/Tidens förlag, Stockholm 1962. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag. 155 (5) sidor. Gott skick, liten reva i bakre skyddsomslag. Omslag av Eric Palmquist.
Forum, Stockholm 1953. Bunden i förlagets klotryggsband med skyddsomslag. 239 (1) sidor. Gott skick, omslaget har blekt rygg.
Tidens Förlag, Stockholm. Ryska Klassiker, 1974. 153 s. Häftad. 18,6x11,3x1,0cm. 120 gram. Nära nyskick.
