| Stockholm : Tiden | 1961 | Trådbunden. Ouppskuren. | 258 s. | | Språk: Svenska | Originaltitel: Beyond the welfare state. | Översättare: Rössel, James | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytte.. läs mer
| Stockholm : Rabén & Sjögren | 1968 | Klotband, övre snittet rött med några hack.. Ryggen blekt, namnteckning på smutstitelsidan. Sparsamt med understrykningar. | viii, 366, [1] s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok ha.. läs mer
| Stockholm : Rabén & Sjögren | 1963 | Limhäftad. Allmänt antikvariskt skick. Namnteckning på titelbladet. Litet grönt tuschstreck på ryggen. | 209 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, rä.. läs mer
| Stockholm :Tiden | 1961 | Häftad. Något nötta kanter; understruckningar finns; bra skick i övrigt. | 258 s. | | Språk: Svenska | Originaltitel: Beyond the welfare state. | Översättare: James Rössel | Observera: Denna bok .. läs mer
| Bonniers | 1944 | Häftad. Något kantstött, överlag gott skick. | 355 s | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
| Stockholm : Wahlström & Widstrand | 1969 | Pocket. Liten skada i ryggens nedre del och vissa andra ytliga lagerspår, överlag gott skick. | 226 s | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna me.. läs mer
| Stockholm : Rabén & Sjögren | 1968 | Förlagets klotband. Något nött på ryggen samt bitvis solblekt, annars gott skick. | 375 s | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligar.. läs mer
| Stockholm : Tidens | 1956 | Häftad. Ytliga bruksspår, överlag gott skick. | 487 s | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
| Tiden, Stockholm. | 1969 | Limhäftad. | 179 s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: De stora nivåskillnaderna mellan utvecklade och underutvecklade områden är ämnet för Gunnar Myrdals arbete... läs mer
| Tiden, Stockholm. | 1957 | Häftad. | 218 s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: “De mycket stora och ständigt ökande nivåskillnaderna mellan utvecklade och underutvecklade länder” är temat fö.. läs mer
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1968 | Klotband. Fint skick. | 366 s. : kart. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: L1] läs mer
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1963 | Häftad. Ryggen har läsveck. Annars i fint skick. | 209 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: L1]
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1982 | Förlagsband med lagernött skyddsomslag. Tidigare prislapp på baksidan. I övrigt fint skick. | 302 s. | 91-29-54185-9 | Språk: Svenska | [Lagerplats: L1]
| Tiden, Stockholm. | 1969 | Limhäftad. I utmärkt skick. | 179 s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: De stora nivåskillnaderna mellan utvecklade och underutvecklade områden är ämnet för Gunna.. läs mer
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1968 | Förlagsband med skyddsomslag. Omslaget har några små riss. Annars gott skick. | 366 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: L1] läs mer
| Albert Bonniers, Stockholm. | 1941 | Halvklotband. Rött övre snitt. Ngt nötta kapitäl. Några siffror antecknade på försättsbladet. Bakre inre falsen har spruckit upp något, men bindningen håller ihop fint. | 373 s. | | Språk.. läs mer
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1971 | Häftad. Gott antikvariskt skick. | 179 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: 0]
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1968 | Klotband. | 367 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: B1] läs mer
| Rabén & Sjögren, Stockholm. | 1982 | Förlagsband med skyddsomslag. I gott skick. | 302 s. | 91-29-54185-9 | Språk: Svenska | [Lagerplats: B1]
Raben & Sjögren. 1982. 302 s. Inbunden. 22,5x15cm. 620 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Omslaget kantstött. Frakt 39 kr.
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 (Stockholm : Tiden-Barnängen tryckeri) 366 s. 22 x 15 x 3 cm. ""Skrymmande."" 693 g. Skrifter / utgivna av Utrikespolitiska institutet. Bemyndigad översättning av Roland Adlerberth. Inb. förlags.. läs mer
Gidlunds förlag. 2003. 383 s. Inbunden. 22,5x15 cm. 720 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Utgivna av Yvonne Hirdman. I samarbete med Arbetarrörelsens arkiv och bibliotek. -- nött och slitet omslag -- svag.. läs mer
Bonniers. folkupplaga, tredje o omarbetade uppl. 1935. 403 s. förlagets häftade. 400 gram. Hyfsat skick. namnteckning, snedläst, färgförändrat o smutsigt omslag.
Tidens förlag, Stockholm 1957. Första upplagan. Häftad. 218 (2) sidor. Gott skick.
Rabén & Sjögren, Stockholm 1964. Första upplagan. Häftad. 216 (4) sidor. Gott skick, osprättad.
Stockholm; Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1935. 67, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Fint skick. Omslag aningen nött. Diskret namnteckning på främre omslag. Gunnar Myrdal: Den förändrade världsbilden inom nationalekonomin / H.. läs mer
Hft, 200x140mm, 354s, ex libris
Rabén & Sjögren 1969, häftad, 170 s.
Tiden 1957 Häftad Ouppskuren Gott skick
Stockholm : Bonnier, 1944 1944 Häftad Namnteckning men i gott skick
