Stockholm : Fritzes offentliga publikationer | 1998 | Limhäftad. Veckat hörn upptill på framsidan. Reva på ryggen. Några mindre veck på sidor i inlagan. | 124, ca 240 s. : diagr. i färg, kartor i färg, tab. ; 25 cm | 91-38-21045.. läs mer
Stockholm : Vårt Hem | 1931 | Halvfranskt band med förgyllt övre snitt. | 320 s | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
Stockholm : Bonnier | 1919 | Trådhäftad. Boken har bruksspår men är i bra skick. Namnteckning på försättsbladet. | 405 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare daga.. läs mer
Stockholm : Åhlen | 1934 | Trådhäftad. Något slitet ex. | 274 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
Stockholm : Vårt hem | 1931 | Halvfranskt band. Gott skick. | 320 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
LTs förlag, Stockholm. | 1955 | Häftad | 307 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: 0]
LTs förlag, Stockholm. | 1954 | Häftad. | 401 [1] s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Gunnar Gunnarsson är den isländska epikens nyskapare och vid sidan av Halldór Kiljan Laxness dess störst.. läs mer
LTs förlag, Stockholm. | 1955 | Häftad. Omslaget ngt. solkigt. | 307 [1] s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Gunnar Gunnarsson är en av den samtida epikens stora gestalter - inte bara mätt ef.. läs mer
Tiden, Stockholm. | 1973 | Limhäftad / Pocket. Namnteckning på smutstitelblad. Delvis solblekt baksida. I övrigt så gott som ny. | 228 s. | 91-550-1646-4 | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Före so.. läs mer
LTs förlag, Stockholm. | 1954 | Klotband. I utmärkt skick. | 401 s. : ill. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Gunnar Gunnarsson är den isländska epikens nyskapare och vid sidan av Halldór Kilja.. läs mer
LTs förlag, Stockholm. | 1955 | Klotband. Fint skick. | 326 s. : ill. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: 0]
Gyldendal, København. | 1919 | Halvfranskt band. Blekt rygg. Ngt skavda pärmar. | 313 s. | | Språk: Danska | Baksidestext eller annan relevant information: 4:e upplagan.[Lagerplats: 0]
Tidens förlag, Stockholm 1976. Första upplagan. Pocketformat. 211 (1) sidor. Gott skick, namnteckning.
Tidens förlag, Stockholm 1966. Första upplagan. Bunden i förlagets klotband med skyddsomslag. 255 (1) sidor. Gott skick.
LT:s förlag. 1969. 79 s. Inbunden. Gott skick. Utrangerad biblioteksbok i gott skick.
LT:s förlag. 1967. 260 s. Inbunden. Gott skick. Utrangerad biblioteksbok i gott skick.
paperback/pocket tidens förlag 2 band 1973 450g 228 + 241 s tjcklek 28mm höjd 160mm kortsida 125mm band 2 fint skick dock lätt skadad bokrygg bok ett fin skick föutom framsidan som lossnat och tejpats med genomskinlig tejp samt .. läs mer
Norstedt&söner. 5e omarbetade upplagan uppl. 1952. Inbunden. 22x15cm. Gott skick. 8cm tjock. läs mer
Tidens Förlag, Stockholm 1970. 215 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad. Bra skick.
LT (Tema). 1967. 259 s. Pocket. Mycket gott skick.
Tidens Förlag 1967 inbunden med skyddsomslag (litet sönder)annars gott skick 295 sid. läs mer
Författarförlaget 1976, pocket, 191 sid, bra skick läs mer
Gebers, 1948. xii+564 sid. 8:o. Vikt: 1026 gram. Inbundet klotband med skyddsomslag. Mindre veck och revor i skyddsomslaget, annars mycket gott skick. Med dedikation från Gunnar Gunnarsson.
Tidens förlag 1962, socialistisk bokklubb, inb166sid, bra skick
Åhel & Söner. 1934. 274 s. Inbunden. Gott skick. Lite nött rygg och kantstött - inlagan i utmärkt skick.
1927. 1676 s. Inbunden. Halvfranskt band. Gott skick. Nött rygg, kantstött, 1 försättsblad saknas, 1 sida sitter löst. läs mer
Gyldendalske Boghandel. o.u. uppl. 1928. 302 s. Inbunden. Brunt halvfranskt band med marmorerade pärmar.Främre och bakre omsl. medbundet. 19,5x13,5cm. 600 gram. Nära nyskick. Sista och avslutande boken i den självbiografiska svi.. läs mer
MDCCCXXI Gyldendahl Häftad fint skick anden del dansk text
Saxon & Lindströms förlag. 1957. 301 s. Häftad. 21,5x14,5cm. 557 gram. Hyfsat skick. Illustrerad, delvis ouppsprättad, skadad rygg.
Tiden 1962, inbunden med skyddsomslag, trådbunden, ljus och fin inlaga utan ägarnamn, skyddsomslaget ngt nött småbuckligt, porto 33 kr
