Niloe. 1987. 320 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. ;
Oxford University Press | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 272 s. | 9780199538072 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Pearson Education Limited | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 48 s. | 9781405842891 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Prisma 1970, 216s Limhäftad i gott skick, märke efter prislapp
Normalt skick Limhäftad/Pocket Bonniers, Stockholm 1960, Återger orginalets text utan förkortningar och sammandrag. En svag fuktfläck i ryggens överkant och på fram- och baksidan, ca 40x45 mm och en i framsidans överkant, ca 6.. läs mer
Mycket fint skick Lindqvists förlag, Stockholm 1953, Serie: Favoritböckerna nr 2782, dekorerade papp-pärmar med röd klotrygg, två hörn nötta, 192s
Bonniers 1955, De odödliga ungdomsböckerna nr 4 och 5, 227+220 sid. Inbundna, dekorerat kartonnage med tygrygg. Gåvotikksrift. Gott skick.
Pearson Education Limited | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 136 s. | 9781405865180 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Pearson Education Limited | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 32 s. | 9781405842761 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Oxford University Press | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 304 s. | 9780199552511 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Rabén & Sjögren | Utg. 2001. Ej o.u. | Kartonnage. | 255 s. | 9789129655346 | I nyskick. | Obs: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med ytterligare dagar i leveranstid. Se villkoren nedan.
Askild & Kärnekull. 1975. 206 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad av L. Benett.
Askild & Kärnekull. 1975. 172 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad av George Roux.
Askild & Kärnekull. 1975. 222 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad av L. Benett.
Askild & Kärnekull. 1975. 236 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad av L. Benett.
Häftad, bruksskick - något nött, böjd och bucklig. Tryckår 1975. A%K
Häftad, bruksskick, något böjd. Tryckår 1972. A&K.
AB Litterära verk. 1969. 237 s. Inbunden i förlagets dekorerade röda skinnband (Jag tror det är äkta skinn) med övre guldsnitt. Mycket gott skick.
AB Litterära verk. 1969. 218+216 s. Inbundna i förlagets 2 dekorerade röda skinnband (Jag tror det är äkta skinn) med övre guldsnitt. Mycket gott skick.
AB Litterära verk. 1969. 224 s. Inbunden i förlagets dekorerade röda skinnband (Jag tror det är äkta skinn) med övre guldsnitt. Mycket gott skick.
AB Litterära verk. 1969. 222+223 s. Inbundna i förlagets 2 dekorerade röda skinnband (Jag tror det är äkta skinn) med övre guldsnitt. Mycket gott skick.
AB Litterära verk. 1969. 213 s. Inbunden i förlagets dekorerade röda skinnband (Jag tror det är äkta skinn) med övre guldsnitt. Mycket gott skick.
Lindblads förlag 1974 i serien De klassiska ungdomsböckerna. Inbunden ryggklot med dek pärmar. 210 x 140 mm. 159 s. Illustrationer. Kortad och bearbetad upplaga. Mycket gott skick, svagt snedläst. /Finns i Sthlm
Alhambra. 2000. Inbunden.
Natur och Kultur / Skattkammarbiblioteket. 1964. 166 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage: Lasse Lindqvist. 19x13cm. 258 gram. Nära nyskick. Inga namn eller andra markeringar. Fina pärmar, hela hörn och kanter. Originalets titel: L.. läs mer
Tidens Förlag, Finland 1975. [8],246, [1] sidor. Illustrerad av Stig Södersten. Förlagets pappband med omslagsbild i färg. [21x13 cm]. Namnteckning. Mycket gott skick.Originaltitel: ""Le tour du monde en quatre-vingts jours"". Ö.. läs mer
F. & G. Beijers Förlag, Upsala 1892. [4],533,[1 blank] sidor. Illustrerad. Förlagets bruna vackert dekorerade klotband med stänkmarmorerade snitt. [19,5x13,5 cm]. Ny, illustrerad upplaga utgifven under ledning af G. Nordenskiöld.. läs mer
BONNIERS. 1955. 227+220 s. Inbunden. dekorerat klotryggband. 803 gram. Gott skick. Anteckning på insidan.Glöm inte att titta på mina övriga annonser..
BONNIERS. 1958. 299 s. Inbunden. dekorerat klotryggband. 553 gram. Gott skick. Glöm inte att titta på mina övriga annonser..
234 sid. 1971. Den torra rygglimningen med krackeleringar (tendens att blad lossnar), annars fint skick (namnetikett)
