Studentlitteratur AB. 2001. 408 s. Inbunden. 25,5x17,5cm. 1138 gram. Några mindre fläckar bokens sida, i övrigt i mycket gott skick helt utan understrykningar.och anteckningar. En sammanfattande bok inom transplantationsområdet.. läs mer
Statens institut för byggnadsforskning Skrift T12:1976. 1:a uppl. 1976. 52 s. Häftad. Mycket gott skick. Stockholm, Stockholmiana, Hammarbyhöjden, Söder i Stockholm, program för upprustning, stadsplaner, ritningar, illustrerad. .. läs mer
Dalarnas Museum. 1:a uppl. 1986. 152 s. Inbunden. Liggande förlagsband. Nära nyskick. Dalarna, Horndal, nedläggning av järnbruk, historia, sånger, mycket foton, viktigt dokument, beskrivning av hytta, texter och sånger till ex s.. läs mer
Almqvist & Wiksell 1972, häftad tråd och limbunden, försiktigt läst, blekt rygg, 149 sid, porto 33 kr läs mer
LTs. 1968. 198 s. Häftad. Hyfsat skick. Skyddsomslag saknas.
1977 inb A- Aj
Inbunden, 2003, 152 sidor. Begagnad, men i mycket bra skick. Porto 36 kr läs mer
Ur en smålandssockens kulturhistoria. Kalmar 1971. 142 s. Illustrationer. Främre omslaget medbundet. Välbevarat blått förlagsband med dekorerad främre pärm. Med en dedikation från Folke Gjerulf. Utgiven av Ryssby Hembygdsförening. läs mer
1977 inb AB+ Aj
LTs förlag. Femte uppl. 1966. 240 s. Inbunden. 21x14,5cm. 427 gram. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
Ryssby Hembygdsförening 1971. 142 s. Specialinbindning i konstlädersband med kapitäl och medbundet främre omslag. Guldtryck på framsidan, ryggtryck saknas. Mycket gott skick, inlagan i nära nyskick, pärmen med ett par mycket lät.. läs mer
Liber. 1 uppl. 2001. 233 s. Häftad. Nära nyskick.
Svenska Vyer, 1991, 278 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., mkt. gott skick, tillskrift på försättsbl.; fotoill.; bokens syfte är att dokumentera den tid då skogen började exploateras i nordvästra Hälsingland och Härjedalen .... läs mer
Färjestaden Ölandssläkter 1983 210x300 mm Hft
Färjestaden Ölandssläkter 1983 210x300 mm Hft 52s Tryckt i Uppsala
Färjestaden Ölandssläkter 1998 210x300 mm Hft 32s Tryckt i Uppsala
Färjestaden Ölandssläkter 1995 210x300 mm Hft 22s Tryckt i Uppsala
Färjestaden Ölandssläkter 1998 210x300 mm Hft 59s+register Tryckt i Uppsala
Färjestaden Ölandssläkter 1995 300x210 mm Hft 48s+register Tryckt i Uppsala
Färjestaden Ölandssläkter 1995 210x300 mm Hft
1993. 61 s. Häftad. Mycket gott skick.
Folke Nilsson. 10 s. Häftad. 21 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag Saknas.
Folke Nilsson. 6 s. lösblad. 29,5x21cm. 31 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag Saknas. läs mer
Enhetsskolans bibliotek. 1962. 55 s. Inbunden. Gott skick. Märkt på försättsbladet med "Riala skolbibl", i övrigt ingen typisk biblioteksbok. Bilder och texter om skogens djur..
Organ för Sveriges SocialdemokratiskaUngdomsförbund. Hela årgången 24 nrinbunden i halvfranskt band. Gott skick.
SIS Kvalitetsforum 1995. ISBN 91-7162-357-4. Ringpärm, litet format, 90 sidor.
Bonniers 1960. Inb m skomsl. 154 s. Ded fr Tore Wretman till Buster von Platen. Skomsl lite naggat m guln rygg. läs mer
Av genealog Folke Nilsson 93 sidor,maskinskriven, hft, gulnande blad, A4 format, ej begagnad bok Startar med Pehr August Stenfelt-Tillberg född 1881 i Mörlunda och forskningen sträcker sig ner till 1200-talet. Forskningen .. läs mer
LT 1958 - 250s. Inb. Namnt. Studiehäftet "Skattekurs för lantbrukare" medföljer.
