Originalupplaga. Metamorfos-gruppens mest kände författare ger här ut sin bok på ett ´riktigt´ förlag. ´I BERÄTTARNA ger de olika rösterna uttryck åt olika livs- och diktarattityder´ skriver Svenskt Litteraturlexikon 1970. Hft.. läs mer
38 s. Hft. Bonniers, 1956. Originalutgåva. Omslaget lite grånat. Annars i mycket bra skick. Ouppskuret exemplar.
Bonniers, Stockholm 1955. Första upplagan. Häftad. 96 (4) sidor. Gott skick, omslaget mycket lätt nött, obetydligt fläckad på främre omslag.
Bokförlaget Passad, Stockholm 1986. Första upplagan. Häftad. 47 (1) sidor. Mycket gott skick. Förord av Karl Vennberg.
Bonniers, Stockholm 1956. Första upplagan. Häftad. 39 (5) sidor. Gott skick.
Metamorfos förlag, Stockholm 1952. Första upplagan. Klammerhäftad. [14] blad + illustrationsblad. 22 x 16 cm. Gott skick, liten reva på bakre omslag, liten pappersförlust på nedre rygg, lätt nött på rygg. Häfte nummer 2 i Metamo.. läs mer
Metamorfos förlag, Stockholm 1953. Andra utökade upplagan. Häftad. 72 (8) sidor. Gott skick, blekrand på bakre omslag. Dedikation : Allis Danielsson/ får denna bok för/ att ur densamma hämta/ vatten för törsten/ Vännen/ Paul And.. läs mer
B. Wahlströms ungdomsböcker 1949. Nr. 567. Kartonnage med grön linnerygg. Mycket gott skick. Namnteckning. 134 s. Frakt inom Sverige 22:-.
Gedins 1991. 268 s., ill. Förlagsband med skyddsomslag, mycket bra skick. 16x23 cm.
CWK Gleerup . 1973. 120 s. Häftad. ÄGARSIGNTUR. 300 gram. Mycket gott skick. läs mer
118 s., 15,5 x 22 cm, ill. i svart/vitt, trådbunden, mjuk pärm. Studentlitteratur 1997. ISBN 91-44-00492-3. Mycket gott skick. Vikt utan emballage: 180 gram. Frakt inom Sverige: 22 kr (ekonomibrev, tre dagars leveranstid) eller .. läs mer
CWK Gleerup Bokförlag. 1974. 100 s. Häftad. ÄGARSIGNATUR. 200 gram. Mycket gott skick. läs mer
1954, förlagsband nära nyskick, rak och ren utan namn eller skador, med komplett och snyggt skyddsomslag
Gedins 1991. Hårda pärmar med skyddsomslag. 268 sidor. I mycket fint skick. Försumbart bruksslitage.
Gott skick. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1992. 268 s.,varav 6 är svartvita fotobildsidor s. Pocket. 18x11cm. 200 gram. Gott skick. läs mer
Ett andetag djupt är livet : samlade dikter / Paul Andersson , 1930-1976 ISBN 91-7964-091-5 (inb) Stockholm : Gedin, 1991 Svenska 268, [1] s. Nyskick
Sthlm, 1954. 79 s. Häftad. Omslagets rygg mycket lätt nött, ett bra ex. Trevlig antologi i tidstypisk layout innehållande bl.a. Paul Anderssons Elegi över en förlorad sommar. detta exemplar innehåller tre sidor med en rad tillsk.. läs mer
A.-B. Magn. Bergvalls Förlag. 1929. Inbunden. Hyfsat skick. Sliten men någorlunda hel. läs mer
Tragus, 2010. Häftad, tre böcker utvik-version. Nyskick. Upplaga om 500 exemplar.
Bonniers 1955 96s+3s Hft Originalutgåva uppsprättad, gott skick L706
Tragus förlag. 2010. Häftad. Nyskick.
Tragus, 2010. Häftad, tre böcker i en i ett slags utvik-version. Nyskick. Tre olika versioner av samma diktsamling, samtliga publicerade mellan februari 1953 och maj 1954. Upplaga om 500 exemplar. 180 gram. Porto: postens ek.. läs mer
LARS GABRIEL ANDERSSON och PAUL VALBERG UNDER MEDVERKAN AV RU B E N KÖHLMARK Lärare vid Stockholms folkskolor FÖR SEXKLASSIGA SKOLOR DEL II. FEMTE OCH SJÄTTE SKOLÅREN FJÄRDE UPPLAGAN Sid 224 Illustrerad i svartvitt Inbun.. läs mer
Tragus Förlag. 2010. Häftad trådbunden. Gott skick. läs mer
HERMODS KORRESPONDENSINSTITUT. 1946. Ca 140 s. Inbunden. Lite stött samt nött på pärmens kanter samt max tio sidor med blyerts samt bläckunderstrykningar. Gott skick.
Metamorfos förlag. 2 uppl. 1953. 75 s. Häftad. Ouppskuret exemplar. Nyskick. Tryckt i 500 numrerade exemplar varav detta är nr 444. Fräscht och snyggt exemplar.
AB Sigfrid. Kullerstrand, Ödeshög. 1972. 200 s. Häftad. Gott skick. Rikt illustrerad. Strövtåg i Lysingsbygden går genom tid och rum och omfattar Lysings urgamla härad och dess åtta socknar: Heda, Kumla, Rök, Svanhals, Stora Åby.. läs mer
Bonniers 1955, häftad, org.uppl, ouppskuren, 96 sid, gott skick
FIB:s Lyrikklubb. 1954. 79 s. Inbunden. 19x12cm. 173 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En metamorfos - antologi. Med inledning av Karl Vennberg.. läs mer
