Wahlström. 1995.Häftad.96 sidor.Danskt band.Laminat.Rikt fotoillustrerad i färg.Kartor.Språk:Svenska.Absolut nyskick.Frakt och förpackning 17 kronor.(Sverige).
Bokförlaget Niloé, Stockholm. Uddevalla 1951. Bunden i förlagets gröna fina halvfranska band. Titelfält och övrig ryggdekor i guld. 343 (1) sidor. Gott skick. Niloés klassikerbibliotek. Reseskildringar.
Bokfrämjandet 1970. Fint gulddekorerade pärmar i konstläder (svrt/blått). 330 sidor. I mycket fint skick. Kommentarer och bildmaterial.
Niloe. 1989. 318 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Forum Biblioteket. 1964. Häftad. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Utvikbar karta finns med. Bra skick. Prislapp kvar på baksidan (LundeQ Uppsala 12:50kr).
Inbunden. Utgiven 1951 av Niloés förlag. Sidor 343. ISBN 91-. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild.
Bokfrämjandet. Ny uppl. 1970. 334 s. förlagets svarta immiterade halvfranska band med blå pärmar. Rikligt guldornerad rygg och främre pärm. 20,6x12,3cm. 464 gram. Nyskick. Den världsberömda boken i en trevlig upplaga.
(Description of the world). The translation of William Marsden (1818) in the revised version by Thomas Wright (1854). Könemann 1996. 349 pages. Orig.cloth in dust wrapper. Small 8:o.
André Deutsch. 1960. 356 s. Inbunden (amatörmässigt inb. men ok) av häftad upplaga. 750 gram. Gott skick.
Niloe 1982. Inb. Övre guldsnitt. 320 sid. Med 17 ill. Och en karta. Förord av Erik Lindström. Nyskick.
Niloe. 1977. 320 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag saknas.
Forumbiblioteket. 1944. 330 s. Häftad. Hyfsat skick. Nött och blekt. läs mer
Mairs 8.e upplagan 1998. Tyskspråkigmed detaljerade kartor. Fickformat.
Stockholm : Forum, 1982 Hårda pärmar, limbunden, 341s. 600g. Gott skick, liten skada i en pärmkant, namnteckning. ISBN 9137080458
Forum 1944 Förlagsband. gott skick*
Könemann 1996, inb m skyddsomslag liten 8:o, 350 sid, fint skick (engelsk text)
Bokfrämjandet 1970. 331 sid.+ planscher. Rikt dekorerat förlagsband i fint skick.
Inbunden i förlagsband Forum 1944 i gott skick. Stämpel: »Linköpings Brandkår Biblioteket« på smutstitelbladet. ( inga övriga kännetecken för en biblioteksbok) [ omfång: 330 s., 1 kartbl., 1 bil.; 19 x 12 cm; 367 gr ] serie: For.. läs mer
Forumbiblioteket nr 8 1944, inb halvklotband med skyddsomslag, lätt gulnat skyddsomslag med fläckar, välbevarad bok under skyddsosmlaget, översättn inledn kommentarer Bengt Thordeman, porto 33 kr
Libraire C. Klincksieck, Paris. 1955. Ou. Med 10 underbara färgvinjetter + utvikningsbar karta. Trevligt klotband. Mkt gott skick. Mkt ovanlig! läs mer
Klotrygg u sk omsl. Forum 1944, 330 sid. Karta + utvikbar plansch: de tartariska furstarnas genealogi. läs mer
Hft. 1997, 104 sid. Illustrerad. Tyska
Helsingfors 1944 Forumbiblioteket 340 s.+1 tab., 1 karta Förlagets h.fr. bd.
