Wahlstrand & Widstrand förlag 2004 (sv.originaluppl.), 310s. B/H=20x27,5. Vikt = 1333g. Dekorerat rött linneband (inbunden). Illustrerad med teckningar i färg. Nyskick. läs mer
Ordfront. 2003. 116 s. Pocket. Mycket gott skick. Översättning och kommentarer av Göran O. Eriksson.
Natur och kultur 1964. Svensk tolkning Björn Collinder. 414 sid med både den engelska och svenska texten löpande bredvid varandra. Inbunden dekorerat klotband ca 28*19 cm. Mycket gott skick. läs mer
Produced by C. Praetorius, London 1886. Med dedikation från P.Z. Round & löst brev ,18x11,5 cm, två sidor handskriven text i bläck från P.Z. Round till Uncle H.J. Round 1886. Inbunden 8:o, förlagets lila klotryggsband. Nedre del.. läs mer
Förlag: Roycroft Shop, East Aurora, New York USA 1902. Printed by the Roycrofters. Tryckt på finare lumppapper med vattenmärken & två råa oskurna snitt. Inbunden liten 4:o, förlagets mockaryggs band. En cm uppe & nere på ryggen .. läs mer
Penguin Books Ltd | Utg. 2005. Ej o.u. | Pocket. | 224 s. | 9780141012278
Ordfront Förlag | Utg. 2003. Ej o.u. | Pocket. | 139 s. | 9789170379673
Bokförlaget Augusti AB | Utg. 2006. Ej o.u. | Förlagsband. | s. | 9789185301089
Argasso bokförlag | Utg. 2011. Ej o.u. | Danskt band. | 140 s. | 9789186579173
Atrium Förlag | Utg. 2010. Ej o.u. | Förlagsband. | 320 s. | 9789186095116
Bokförlaget Daidalos | Utg. 2011. Ej o.u. | Förlagsband. | 110 s. | 9789171733436
Themis Förlag | Utg. 2007. Ej o.u. | Häftad. | 317 s. | 9789197678704
Ordfront Förlag | Utg. 2003. Ej o.u. | Pocket. | 116 s. | 9789170379697
Penguin books ltd | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 272 s. | 9780199535835
Oxford University Press | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 256 s. | 9780199535903
Oxford University Press | Utg. 2008. Ej o.u. | Pocket. | 224 s. | 9780199536115
Ordfront Förlag | Utg. 2003. Ej o.u. | Pocket. | 154 s. | 9789170379703
Wordsworth | 2007 | Förlagets vackra, gröna linneband med riklig dekor. Nyskick. | 1280 s. | 9781840225570
Olof Grahn, Stockholm | 1820 | Halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. Titelbladet svagt fuktfläckat. Sporadiska åldersfläckar. | [02] , 208 s. ; [1] rättelsebl. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: 0] läs mer
Yale University Press | 1956 | Klotband med guldtryck. Blekt rygg, missfärgat snitt. Något snedläst. | 188 s. | | Språk: Engelska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranst.. läs mer
Lund : Gleerup | 1969 | Häftad. Nött rygg annars gott skick. | 97 s. | | Språk: Svenska | Originaltitel: The merchant of Venice | Översättare: Hagberg, Carl August | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med.. läs mer
Stockholm. Sveriges radio. | 1958 | Trådhäftad. Allmänt antikvariskt skick. | 248 s. | | Språk: Engelska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1] läs mer
Lund :Gleerup | 1950 | Klotband. Namnteckning på försättsbladet (samtliga vol.); övre svartsnitt böcker har lätta bruksspår men är i bra skick. | 202 + 228 + 215 + 218 + 245 + 255 + 251 + 189 + 250 + 176 + 166 + 175 + 171 + 201 .. läs mer
Stockholm : Norstedt, | 1916 | Förlagsband. Boken har bruksspår men är i bra skick. Understrykningar finns. | 133 s. | | Språk: Engelska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i le.. läs mer
Göteborg : Elander | 1955 | Trådhäftad. Boken har lätta bruksspår men är i bra skick. Stämplad. | 101 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. .. läs mer
Ordfront Förlag | Utg. 2003. Ej o.u. | Pocket. | 95 s. | 9789170370120
Ordfront Förlag | Utg. 2004. Ej o.u. | Pocket. | 91 s. | 9789170370465
Ordfront Förlag | Utg. 2004. Ej o.u. | Pocket. | 102 s. | 9789170370472
Ordfront Förlag | Utg. 2004. Ej o.u. | Pocket. | 95 s. | 9789170370496
Ordfront Förlag | Utg. 2004. Ej o.u. | Pocket. | 128 s. | 9789170370571
