Stockholm :Dramatiska teatern | 1975 | Limhäftad. Boken är i gott skick. | 346 s. | 91-7260-040-3 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestex.. läs mer
Gumperts förlag, Göteborg. | 1947 | Häftad. Tyvärr ett litet kludd på främre omslag. | 354 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: L1]
Dramatiska teatern, Stockholm. | 1975 | Limhäftad. Aningens gulnad rygg / bakre fals. | 346 s. : ill., tab. | 91-7260-040-3 | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Med hjälp av handlingar i teaterns.. läs mer
Bonniers 1954, häftad, 164 sid, 13x19 cm, 220 gr, gott skick
Kungl. Dramatiska Teatern 1975. Dramatens skriftserie nr 2, 346 sid. Häftad, gulnad rygg o kanter, svaga läsveck, gott/mkt gott skick. läs mer
Kgl Dramatiska teatern. 1975. Häftad. Gott skick. läs mer
Dramatens skriftserie nr 2, Stockholm 1975. 346 sid. Illustr. Häftad. Tillskrift. Fint skick. läs mer
Gumperts. 1947. 354 s. Häftad. 26,5x19cm. 1125 gram. Gott skick. Omsl. ngt. naggat i kanterna. Avhandling om den mest framstående svenske skådespelsförfattaren på1800-talet efter Strindberg.
Kungl. Dramatiska Teatern 1975. Fotoillustrerad. 346 s. Häftad. Dramatens skriftserie nr 2. läs mer
Kungl. Dramatiska Teatern, Stockholm 1975. Dramatens skriftserie nr 2. 346 sid. Illustrerad. Häftad. Hörnen på främre häftesomslaget samt överkant lätt nötta. Ryggen har något läsveck, annars bra skick. läs mer
1975. 346 s. Häftad. Kungl. Dramatiska teatern. 8:o. Ill. Fint skick. läs mer
Bonniers. 1954. 165 s. Häftad. Hyfsat skick.
Verd 1937 hft AB+ L
. Dramatiska Teatern under associationstiden 1888-1907. Stockholm, Dramatens skriftserie nr 2, 1975. 346 sid. Illustrerad. Häftad. Namntecknin. Bra skick.
1975 Dramatens skriftserie nr 2. Häftad. läs mer
Stockholm, Dramatens skriftserie nr 2, 1975. 346 sid. Illustrerad. Häftad. Bra skick. läs mer
Sthlm, 1975. Hft. Ill. 346 s.
Dramaten, 1975. 346 s. : ill. Hft. Gott skick (men riss i rygg o baksidan ojämnt blekt). ISBN 91-7260040-3. läs mer
Dramatiska teatern under associationstiden 1888-1907. Kungl. Dramatiska teatern 1975. (Dramatens skriftserie nr 2). 346 s. Häftad. Hårt blekt rygg.
Gumperts förlag, Göteborg. 1947. Häftad. 354 s. Omslag lite smutsigt. Tryckt text på framsidan \"Från förläggaren\" Illustrerad.Hylla 2D.
Dramatens skriftserie nr 1. Tryckt 1973, klamrad, 52 s.
Utgiven av Sveriges Radio, 1957. Denna trilogi behandlas i boken Eugene O`Neills dramatik, sid 73, även den utgiven av Sveriges Radio i samband med spelåret 1957-1958. läs mer
Bonniers(Studenför.Verdandi småskrifter.nr.397)1937. 64s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex!
