Gyldendalske Boghandel, Nordiskt Forlag, Köbenhavn utan årtal, XL+227+349; 228+245; 279+214; 249+241; 258+227; 290+279; 228+393 sid 14 delar i 7 volymer. 8:o. Halvklotband med marmorerade snitt. Rikligt illustrerade i svartvitt... läs mer
Rikt illustrerat med fotografier och samtida bilder. ?Om våra förfäders liv och leverne. Oemotståndligt medryckande? skriver förlaget om denna klassiska genomgång av vårt förflutna. Hft. 1934. 214 sidor. 26 x 18 cm. Bonniers.. läs mer
Hugo Gebers, Stockholm | 1902 | Halvklotband. I allmänt skick. En del understrykningar i texten. | 264 s. | | Språk: Svenska | [Lagerplats: B1] läs mer
Boken är i fint skick. Inbunden bok. 1984. Stockholm. Författarförl.. (Religion & Esoterika ISBN: 9170544433) Beskrivning :==>> Folktro, Folkseder, Norden , Etnologi Kulturhistoria Norden Historia[Wilkman's Antikvariat - K.. läs mer
Gebers. 1901. 287 s. Inbunden. Senare mkt trevlig klotband med båda omslag medbundna. Nära nyskick. Ded från översättaren.
Gyldendal. Sjätte uppl. 1968-69. 568+529+486+523+517+615+611 s. Inbunden. Vackra förlagsinbundna gröna klotband. (Se bild). Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Illustrerad. Verket inehåller sju delar och är komplett. .. läs mer
Författarförlaget, Stockholm 1984. Bunden i förlagets illustrerade pappband. 310 (2) sidor. Gott skick. läs mer
Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag. 4 uppl. 7 böcker s. Inbunden. 7530 gram. Hyfsat skick. 7 skinnband med marmorerade omslag. Lädret är i delvist dåligt skick (nertill ryggen) men böckerna verkar inte ha blivit lästa, utan s.. läs mer
Gyldendalske. Fjerde uppl. 227 s. Trådhäftad. Nyskick. På danska. Nött på kanter och reva högt uppe på ryggen. .
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1931-1945, 242+327; 233+226; 281+214; 298+227; 251+226; 284+278; 216+335 sid Del I-XIV i 7 volymer. 4:o. Dekorerade klotband med marmorerade snitt. Främre omslagen medbundna. Rikligt illustrerad.. läs mer
Bonniers. 1939. 278 s. Inbunden. 26x18cm. 911 gram. Mycket gott skick. F d biblioteksbok, Hylla 4. läs mer
Bonniers. 1945. 326 s. Inbunden. 26x18cm. 1041 gram. Mycket gott skick. F d biblioteksbok. Hylla 4. läs mer
Bonniers. 1941. 216 s. Inbunden. 25x17cm. 745 gram. Mycket gott skick. F d biblioteksbok. Hylla 4. läs mer
Bonniers. Första uppl. 1939. 278 s. Häftad. 740 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Fraktkostnad 45 kr. läs mer
Bonniers. Första uppl. 1945. 327 s. Häftad. 880 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad. Fraktkostnad 45 kr. läs mer
Bonniers. Första uppl. 1941. 216 s. Häftad. 600 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Fraktkostnad 45 kr. läs mer
Nordisk Forlag, Köpenhamn 1929-1931, XVI+116+200+137+141+XXVII; 174+126+175+143+XXIII; 158+138+183+XVIII; 177+140+212+XXV+24 sidor 14 böcker i 4 volymer. Femte utgåvan. 4:o. Halvfranska band med fem upphöjda snitt och marmorerad.. läs mer
Illustreret udgave. Bind IX-X. Gyldendalske Boghendel Nordisk Förlag. København/Kristiania, (1903). 273, [2] + 239, [2] s. Ill. Hlvfr. Naggade kanter. Dk.
Författarförlaget, Stockholm 1984. 310, (1) sidor. Förlagsband. Bra skick. läs mer
Författarförlaget 1984. 31o sid. inb mkt fint skick. läs mer
Gyldendalske Boghandels forlag, København og Kristiania u.å. [1914]. Fjärde upplagan. Del 1-14 (komplett). 16 x 22,5 cm. (8), xl, 227, (3), 349, (3) & 228, (2), 245, (2) & 279, (2), 214, (2) & 263, (5), 241, (3) & 258, (2), 227,.. läs mer
Femte udgave med starkt foröget billedstof ved Knud Fabricius.Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1929-1931.14 delar i fyra mörkblå halvskinnband 31 X 23 cm.Marmorerat på pärmar,pärmpapper och snitten.2257 + VC sidor.Hela och .. läs mer
Inbunden 8:o med blekt rygg, för övrigt i fint skick. 310 sidor samt 16 sidor illustrationer. Författarförlaget, 1984 Porto 1 kg. läs mer
Bonniers. Första svenska uppl. 1941. 216 s. Häftad. 26,2x17,9cm. 594 gram. Nära nyskick. läs mer
Bonniers, 1941. Hfrbd, med 4 upphöjda bind. Övre guldsnitt. Stor 8.vo. 216 + 335 sid i ett band. Ill. Mkt gott skick
Häftad. Bonniers förlag 1945. 327 sidor. Vikt 910 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Något streckad med blyerts. Välhållen. (358) läs mer
Häftad. Ouppskuren. Bonniers förlag 1934. 214 sidor. Vikt 600 gram. Illustrerad med avbildningar i svartvitt. Sidhänvisningar på försättsbladet samt streckad med blyerts. Välhållen. (358) läs mer
Häftad. Ouppskuren. Bonniers förlag 1941. 216 sidor. Vikt 590 gram. Illustrerad med avbildningar i svartvitt. Välhållen. (358) läs mer
Häftad. Bonniers förlag 1939. 278 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Till hälften oskuren. Välhållen. (358) läs mer
Häftad. Bonniers förlag 1936. 251 sidor. Vikt 690 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Välbevarad. (358) läs mer
