1979. 252 s. Inbunden. 519 gram.
Scania. 1 uppl. 1989. 271 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick. Gallrat bibl.ex. något snedläst. Om faderlösa Eva från 1912 till 1960-talet.
Scania. 1 uppl. 1978. 252 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick. Gallrat bibl.ex. plastat omslag, något snedläst, gulnade sidor. En skånsk byskildring från 1930-talet.
Scania. 1 uppl. 1977. 252 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick. Gallrat bibl.ex. Plastat omslag, något snedläst,gulnade sidor, En skånsk byskildring från 1920-talet. Författarens debutbok.
1983. 250 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. .
1979. 252 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. .
1979. 252 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas..
1979. 242 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. .
scania. 1979 uppl. 251 s. Inbunden. konstläderband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. små revor i omslag. läs mer
Bokförlaget Scania . 1977. 252 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Ägarnamn.
Scania. 1989. 272 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. Gott skick. Ägarnamn.
Scania. 1985. 235 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Ägarnamn.
Scania. 1983. 250 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Ägarnamn.
Scania. 1990. 225 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Ägarnamn. Lite snedläst.
Scania. 1978. 252 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Ägarnamn.
"På min barndoms stigar" handlar om Alice Hultings egna barna- och skolår.Hon utnytjar dialekt med klok sparsamhet.Alice Hulting har givit motiv från skånsk landsbygd anno dazumal, där hon lägger tonvikt på kvinnans ställning oc.. läs mer
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1989. 271 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Ägarnamntäckning på främre pärmens insida. Gott skick. Fäladstösen Eva.. Evas mormor som bär namnet Kersti, har ett par allvarsamma om inte re.. läs mer
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1985. 235 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Ägarnamntäckning på främre pärmens insida. Alice Hultings sjätte roman där hon skildrat sin mors och fars barndom i romanform. - Alice Hulting.. läs mer
Scania. 1987. 269 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Ägarnamn.
Scania. 1979. 242 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Scania. 1981. 233 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Scania. 1993. 271 s. Inbunden. Kartonnage. Gott skick.
Scania. 1978. 252 s. Inbunden. förlagsband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Scania. 1987. 267 s. Inbunden. dekorerat pappband. Mycket gott skick.
Scania. 1979. 242 s. Inbunden. förlagsband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Konstläderband med skyddsomslag Scania 1981, 233 sid.
Konstläderband med skyddsomslag Scania 1977, 252 sid. läs mer
Scania 1987, Inbunden med motiv på pärmen, 270 sid, 15x22 cm, 430 gr, gott skick
Scania. 1981. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. tillskrift på försättsbladet.
Scania . 1979. 242 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Omslaget har skador i ovankanten.
