Just nu 1 545 801 annonser
Säljare: Lars Seglare
Tipsa dina vänner:

Alexiou,Stylianos.(Director of Heraclion..

150 kr

A guide to the Minoan palaces.Knossos-Ph..

Heraclion(ej tryckår)122s.+33 planschs.+3 utvikb.kartor med planritningar över Phaestos och Mallia.Löst bifogat en större karta med p..

Berkowitz, Leonard.

150 kr

A Survey of Social Psychology. Rikt illu..

Utg.av The Dryden Press,Illinois, USA.1975. 580s. Illustrerade förlagsbandet i format 24,5 x 19 cm och i bra skick.

Bendz,Emma.

80 kr

A.U.Bååth och hans krets.

Gebers förl.19926. 147s.Illustr.Hftd.,naggat.Blyertsnamnt.Ilagt urklippt förlagsannons.(Bl.a.om födelsebygden Hammarlöv och Lund).

Duras,Marguerite

120 kr

Abahn Sabana David.Översättning: Katarin..

Wahlström & Widstrand. 2007. 109 s. Häftad. Trådhäftad. 21x12cm. Nära nyskick. Info:Roman om juden Abahn,arbetaren David och kvinnan ..

Christie,Agatha.

100 kr

ABC-morden.Övers.av Einar Thermaenius.

Bonniers.1982. 222s.Förlagspappband med sk.omsl.som har teckning av Eino Tepponen.Här ställs Hercule Poirot inför mystifierande probl..

Hellsing,Lennart.

80 kr

Absaloms död.Diktsvit med teckningar av ..

Nyårshälsning från tre förlag,Nyårsafton 1949.Uppl.om 1.000 ex.,varav 300 i bokhandeln.33s.Typografisk utformning av Charles Gl.Behre..

Hamilton,Carl

100 kr

Absolut. Historien om Flaskan.

Norstedts.1995. 315s.+ 24 bildplanschsidor,delvis i färgåtergivning. Förlagspappbandet med färglagd teckning på främre omslagspärm.Li..

Sonnevi,Göran.

150 kr

Abstrakta dikter.

Bonniers.1963. 50s.Omslag av Erland Brand.Hftd.Delvis lite fläckade omslag.O.u.av det andra opuset etfer debuten med Outfört,-61.

Ramnefalk,Marie-Louise.

150 kr

Adam i Paradiset.En diktberättelse.

Författarförl.Uddevalla.1984. 154s.Förlagspappband med omslagsbild efter A.Dürer.Längst bak är inklistrat rec.av Karl Vennberg,Aftonb..

Lagercrantz, Rose

40 kr

Adeline, eller resten av min ungdom (Vux..

En bok för alla.1992. 175s. Pocket.Bra skick.

Townsend,Sue.

50 kr

Adrian Moles bekännelser, med generöst t..

Legenda förlag.1991. 168s.Pocket.Bra skick.

Janson,Gustaf.

60 kr

Affären Costa Negra.Roman.

Tidens bokklubbs förl.1958. 266s.Förlagspappband med sk.omsl.

Gustafsson,Lars.

80 kr

Afrikanskt besök.En esså om villkoren.

Norstedts.1980.O.u. 216s.Med bibliografi.Formgivning av Karl-Erik Forsberg.Förlagspappband som har gåvotillskrift på inre flik.En sin..

Hemingway,Ernest.

80 kr

Afrikas gröna berg. Översättning: Mårten..

Bonniers.1954.Sjunde-nionde tus. 244s.Förlagets halvklotband med gul linnerygg och brunt titelfält,saknar sk.omsl.,bra skick.

Erixson,Ingeborg.

100 kr

Aftonens alfabet.Dikter.Illustrerad med ..

Bonniers.1957. 63s.,varav 27 är helsidesillustr.Hftd.

Lagerkvist,Pär.

80 kr

Aftonland.(Dikter).

Bonniers.1953. 92s.Förlagsband med fr.omsl.Ryggtitelfält skadat.

Enckell,Rabbe.

250 kr

Agamemnon.

Söderström&C:o förl.Tammerfors.1949.Tr.i 500 nr.ex.,detta nr.120.Signerad av författaren och med dedikation till Margareta Suber.Utva..

Franzén,Nils-Olof.

40 kr

Agaton Sax klipper till.Med teckningar a..

Litteraturfrämj./En bok för alla.1989. 113s.Pocket,lite nött.

Ekelund,Vilhelm.

80 kr

Agenda.Dagbok.13.6.1913-12.6.1914.Utgive..

Bonniers.1966. 149s.Genomgående med en del förstrykn.Hftd.Bakre omsl.med flik borta och annars delvis solkigt/fläckat.

Börge,Göran.

40 kr

Agenten.

Litt.främj./En bok för alla.1978. 190s.Pocket.Nyskick.

Delblanc,Sven.

80 kr

Agnar.

Bonniers.1993. 181s.Förlagspappband med sk.omsl.Info:En fortsättning på "Livets ax",speglande rebelliska tonåren med ångest och trots.

Lagercrantz,Olof.

100 kr

Agnes von Krusenstjerna.

Bonniers.1951. 337s.Tillskrift.Halvklotband.

Lagercrantz,Olof.

40 kr

Agnes von Krusenstjerna.

Månpocket.1986. 262s.Namnteckning och lite nött ex.

Lagerkvist,Pär.

60 kr

Ahasverus död.

Bonniers.1965. 159s.Förlagsband i avsaknad av sk.omsl.Lite nött.

Dhejne,Hans.

60 kr

Akantus.Dikter.

Norstedts.1963. 51s.Hftd.Omslag,lite solkigt,av Karl-Erik Forsberg.Diktmotiv bl.a."Schuberts hus",Assisi",Goethe efter den italienska..

Ström,Eva.

80 kr

Akra.(Dikter).

Alba förl.1983. 45s.Omslag av Anette Abrahamsson.Hftd.

Skjöld,Roger.

80 kr

Akt.Dikter.

Wahlström&Widstrand.1979.Med 1 tecknad illustr.sida samt omslag av Kerstin Hedeby.55s.Hftd.Ilagt förlagets kort för översändning av d..

Heyerdahl,Thor.

100 kr

Aku-Aku.Påsköns hemlighet.Översättning f..

Forum förl.1957.Ttettionde-trettionionde tus.338s.+ 40 färgfotosidor.I övrigt illustrerad med 6 teckningar och 3 kartor.Förlagets lin..

Zetterberg,Nisse.

50 kr

Akvarellmålning. Material och teknik.

ICA-förlaget.1985.Första uppl.,fjärde tryckningen.63s.Rikt illustrerad,delvis i färg. Laminerade och illustrerade förlagspappbandet.

Bjurström, C.G.

80 kr

Albert Camus.Från främlingskap till land..

Bonniers.1957. 114s.Häftad,rent och bra ex.

Engström, Albert

40 kr

Albert Engströms "Gubbar". Urval + Föror..

Litteraturfrämjandet.1982.Sidantal:192,opaginerade fr.o.m.sid.8. Laminerade och illustrerade förlagspappbandet.Svagt skeva pärmar,i s..

60 kr

Albert Engströms bästa.I urval av Staffa..

Aldus/Bonniers.(Delfin-serien 307)1969. 226s.Rikt illustr.med Engströmteckningar.Pocket i gott skick.

Anderson,Erica.

100 kr

Albert Schweitzer - ett vänporträtt.

Gummessoms förlag.1965. 152s.+ 32 planschsidor med svartvita fotobilder. Förlagets linneklotband med mindre dekor på främre pärm.Bra ..

Lundberg,Erik.

200 kr

Albertus Pictor.

Sv.Allm.Konstförenings Publikation LXX.1961. 260s.+ Litteratur- och Källhänvisning + 6 färgillustr.sid.Slösande rikt illustr.Helt lin..

Bodström,Kerstin.

40 kr

Alby - Sörmlandsbygd?

Särtryck ur Sörmlandsbygden 2002.Meddelanden nr.110,Kulturgeografiska inst.,Sthlm.univ.16s.(Paginerade 29-44).Med 13 fotoillustr.,var..

Brunius, Teddy

50 kr

Aldous Huxley.En studie

Wahlström & Widstrand förl.. 1947. 216 s. + 3 planschsidor med svartvit fotobild. s. Inbunden. Grönt helklotband,bibl.beteckning på n..

Rydelius,Ellen & Beloborodoff,Alexandra.

175 kr

Alexander den gåtfulle.

Hökerbergs förl.1943. 297s.+ 23 planschsid.Privatband,halvklot.Rygg med gulddekor och nederst inpräntat utg.år.Båda omsl.medbundna,de..

Björkegren, Hans

60 kr

Alexander Solsjenitsyn.Biografi och doku..

Wahlström & Widstrand.. Andra upplagan. uppl. 1971.. 175 s. s. Inbunden. Förlagspappband.. Mycket gott skick. Skyddsomslag Finns i go..

Johnsson,Melker

50 kr

Alexander Solzenitsyn mellan öst och väst.

Timbro.1985.Illustrerad.Pbd.Sk.omsl.

Klencke,Herman.

275 kr

Alexander von Humboldts lif och resor.En..

Gernandts boktr.1879.Efter sjunde tyska uppl.432s.Rikt illustr.Dekor.helklotband bundet hos P.Herzog,Stockholm.Ryggkantens främre ins..

Durrell,Lawrence.

50 kr

Alexandriakvartetten.Del I.Justine.Övers..

Norstedts.1963.Omslag av Gösta Kriland.238s.Hftd.En aning snedläst,lite nött/solkigt ex.

Kumlien,Akke & Zachrisson,Bror.

100 kr

Alfabetet i textning och trycktyp.En han..

Vepe förl.1941.47s.+ 1 sida med Litteraturförteckning + 26 planschsidor med textprover,exempel på signeter och monogram,etc.Skriftpro..

Arden,William.

50 kr

Alfred Cook Tre Deckare löser Spökskeppe..

B.Wahlströms ungdomsböcker.1987. 193s.Gröna illustrerade förlagspappbandet.

Wästberg,Per (Utgivare & Kommentator)

50 kr

Alice Nordin och Hjördis Tengbom. Två sy..

Wahlström&Widstrand.1995. 401s.Avslutas med förteckning över "Några av personerna i Alices och Hjördis värld" samt "Personregister". ..

Kandre, Mare

60 kr

Aliide Aliide.Roman.

Bonniers.. Andra pocketupplagan. uppl. 2005.. 272 s. s. Pocket. Nyskick.

Coelho,Paulo.

50 kr

Alkemisten.

Bazar förlag.2002.Andra uppl.186s.Namnt.Pocket.Bra skick. Baksidesinfo:"Den magiska historien om Santiago,en andalusisk herdepojke,so..

Coelho,Paulo

80 kr

Alkemisten. En berättelse om att följa s..

Forum förlag.1995. 180s. Förlagsband med sk.omsl.som baktill har gammal prislapp.

Euripides

40 kr

Alkestis.Översättning: Hjalmar Gullberg...

Utg.av Radiotjänst.. "Det antika dramat"-serien + "Teaterbibliotek"-serien nr.161. uppl. 1958.. 47 s. s. Häftad. Klammerhäftad.. Nysk..

Sackville West,Vita.

80 kr

All lidelse förbi.Roman.Förord av Margar..

Stenströms förl.1984. 201s.Illustrerade förlagspappbandet med sk.omsl.

Dagrin, Bengt

50 kr

Alla gör det. Tecknade illustrationer: A..

Wahlströms förlag.1987. 78s. Limhäftad,veck och liten pappersskada i övre omslagshörn. Baksidesinfo:"Vad håller maratonlöpare,sångare..

Jong,Erica.

40 kr

Alla kvinnors blues.En roman om besatthet.

PAN/Norstedts.1992. 340s.Pocket,liten skada på titelbladet,annars bra skick.

Kihlman,Christer

80 kr

Alla mina söner.

Alba förlag.1980. 283s.Gåvotillskrift. Förlagspappband med teckning på främre pärmen utförd av Henrik Tikkanen,samma teckning på medf..

Stenberg, Birgitta

50 kr

Alla vilda. Självbiografisk roman.

Månpocket.2005. 179s.Gott skick.

Barker,Alex.

80 kr

Allemans bok om italiensk mat.En praktis..

Liber.1980. 96s.Slösande rikt illustr.,delvis i färg.Hftd.Nyskick.

Cooper,Emmanuel.

80 kr

Allemans bok om keramik.

Liber förlag.1976. 96s.Slösande rikt illustrerad på ett instruktivt sätt och delvis i färg. Häftad.Info:Ger grunderna i krukmakeritek..

Rying,Matts.

60 kr

Allhelgonanatt på lantlig kyrkogård.Dikt..

Rabén&Sjögren.1983. 95s.Omslagsteckn.av Martin Lamm.Hftd.

90 kr

Allmogekulturen i Estland.Kort översikt...

Utg.av Nordiska Muséet. 1980. 82 s. Häftad. Limhäftad. 19x17,5cm. Gott skick. Mindre fläck på bakre omslaget.Dedikation från redigera..

Schück,Henrik

50 kr

Allmän litteraturhistoria.Del 4: Den fra..

Gidlunds/Svenska Akademien. Andra,reviderade upplagan,andra tryckningen uppl. 1982. 376 s. Inbunden. Förlagspappband. 24,5x16,5cm. Go..

Schück,Henrik

50 kr

Allmän litteraturhistoria.Del 5:1: Upply..

Gidlunds/Svenska Akademien. Andra reviderade upplagan,andra tryckningen uppl. 1982. 441 s. Inbunden. Förlagspappband. 24,5x16,5cm. Hy..

Suber, Margareta

50 kr

Allt som närmar sig. Dikter.

Norstedts.1978. 51s.Namnteckning på smutstitelbladet. Häftad,bra skick.

Cornwell, Patricia

20 kr

Allt som återstår. Ett fall för Kay Scar..

PAN/Norstedts.2003. 288s.Två blad loss. Pocket.

Hedberg,Olle.

80 kr

Allt vad du säjer kommer att användas em..

Norstedts.1964.(Första uppl.)308s. Omslag av Karl-Erik Forsberg. Välbevarat privatbundet halvklotband med vacker pärmmarmorering och ..

Nerman,Ture.

100 kr

Allt var rött.Minne och redovisning.

KF.1950. 365s.Illustr.Välbev.halvklotband.

Andhé,Stefan.

60 kr

Almas pojk.

Norstedts.1996. 266s.Illustrerade förlagspappbandet.Älskvärda och bittra kåsderifunderingar och iakttagelser i diverse ämnen.

Svedjedahl,Johan.

200 kr

Almqvist-berättaren på bokmarknaden.Berä..

Avd.för Litteratursociologi vid litt.vet.institution,Uppsala.Nr 21. 429s.Hftd.

40 kr

Almqvistiana.Medddelanden från Almqvists..

34s.Inneh.bl.a.:Arbetsgruppen för Almqvists Samlade verk gör en presentation.Klammerhäftad.

40 kr

Almqvistiana.Medddelanden från Almqvists..

20s.Illustr.Inneh.bl.a.:Almqvistslott" av Topsy Bondeson,Tal hållet av Monica Lauritzén vid Almqvists grav den 18 juni 2000.Klammerhä..

40 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

32s.Inneh.bl.a.:"Hos Petra"(skapare av boklåda m.m. på Söder,Sthlm.)av Werner Aspenström,Tal hållna vid Almqvists grav 1989+1990 av P..

40 kr

Almqvistiana.meddelanden från Almqvistsä..

20s.Illustr.Inneh.bl.a.:Tal hållet av Cecilia Sidenbladh vid Almqvists grav den 2 juni 1991.,"Almqvistfynd i Amerika" av Lars Krumlin..

40 kr

Almqvistiana.meddelanden från Almqvistsä..

24s.Inneh.bl.a.:"Jonas Love och Anita Björk gör teaterhistoria ihop".Klammerhäftad.

40 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

20s.Inneh.bl.a.:"Var C.J.L.Almqvist även målare?" av Rudolf Fabricius-Hansen,"Vad är egentligen kärlek-Agnes von Krusenstjerna och Lo..

40 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

16s.Inneh.bl.a.:Roland Lysells provföreläsning om Almqvist och "Den sansade kritiken" i Lund,den 5/9-96.Diktsvit av Marianne Linder.K..

60 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

58s.Rikt illustr.Inneh.bl.a.:"Almqvist och Swedenborg" av Roland Lysell,"Tillvarons hemlighet finns hos törnrosen" av Lars Bergqvist,..

40 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

24s.Illustr.Inneh.bl.a.:Diktsvit av Katarina Frostenson,Tal hållet av Agneta Pleijel vid Almqvists grav den 20 juni 1999.Klammerhäftad.

40 kr

Almqvistiana.Meddelanden från Almqvistsä..

20s.Illustr.Inneh.bl.a.:"Min starkaste Almqvistupplevelse" av Mats Hellström,Vilhelm Ekelund om Almqvist.

Nordin Lönner,Ulla.

60 kr

Almqvists Målaren-en strukturanalys.

Skrifter utg.av Litteraturvet.inst.Uppsala univ.bibl.Nr.23.Ak.avh.Hftd.Liten spricka i nedre rygg,i övrigt hårt solkigt/nött ex.

Bok,Sissela.

50 kr

Alva.Ett kvinnoliv.

Bonniers.1988. 222s.Illustr.Pocket,obetydligt nött.Alva är förstås Myrdal och Sissela hennes dotter.

( Helvig, Amalia von )

80 kr

Amalia von Helvigs bref till Atterbom. U..

Bonniers.1915. 225s.+ 4 planschsidor med svartvit porträttbild. Förlagets grå helklotband med guldförgyllld titel och porträtt inom o..

Colgan, Jenny

20 kr

Amandas bröllop. Roman.

Månpocket.2001. 391s.Ett 30-tal sidor delvis fläckade i nedre delen av sidan.Pocket.

Beauvoir,Simone de

175 kr

America day by day.Translated by Carol C..

University of California Press. 1999. 390 s. Inbunden. Förlagsband. 24x16cm. Nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Info:Ja..

Linton, Magnus

40 kr

Americanos.Ett reportage om Latinamerika..

Atlas förlag.2006. 222s.Pocket.Gott skick.

40 kr

Amerikansk humor. Inledning & Urval: Mår..

Prisma förlag("Prisma"-serien)1967.Originalbok. 153s. Pocket med märken efter borttagna prislappar på bakre omslaget och lite blekta ..

Parker,Theodore.

200 kr

Amerikanske stormän och amerikanskt förf..

Edqvist,Upsala.1875.315s.Hfrbd.Hårt nötta ryggkanter och i övrigt lite nött och skamfilat.Stmpl.(G.F.A.Enhörning Norrköping)Klisteret..

Lundkvist,Artur.

50 kr

Amerikas nya författare.

Bonniers(Studentför.Verdandi småskrifter nr.423)1940. 61s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex!Info:14 författarskap behandlas..

Proctor,George L.

40 kr

An introduction to English literature.

Sv.bokförl./Norstedts.1952.Tredje tryckningen.141s.Genomgående med förstrykningar.Illustr.Hftd.Söndrig rygg och solkigt ex.

80 kr

Andar i den Ekelundksa sfären.Personregi..

Ellerströms förl.1989. 75s.Omslag av Harry Kumlien.Hftd.

Ohlmarks, Åke

90 kr

Andar och dödmansgastar. Tecknade illust..

Tidens förlag.1974.Sidantal:201,varav 8 är helsidesteckningar. Förlagsband med sk.omsl. Info:Spritismen går som en röd tråd i flertal..

50 kr

Ande mot våld.Norges kyrka och skola 194..

Utg.av Trots allt!. Andra uppl. 1942. 96 s. Häftad. Trådhäftad. 19x12,5cm. Mycket gott skick. Rent och fräscht ex,dock är uppslaget i..

Johansson,Majken.

120 kr

Andens undanflykt.(Dikter).

Bonniers.1958. 40s.Inlagan delvis fuktfläckad i marg.Hftd.Omslagen med "hundöra" och bakre med förlagsstmpl."För benägen anmälan".

Wrangel,Ewert.

150 kr

Anders Trulson 1874-1911.Några drag ur e..

Ph.Lindstedts Univ.Bokhdl.Lund.1912. 18 illustr.s.+ 28 helsidespl.,varav 20 i färg.Stort originalpappband,ryggfältet loss,i övrigt de..

50 kr

Anders Zorn 1860 - 1960. Minnesutställni..

Utg.av Nationalmuseum,Stockholm.. Nationalmusei utst.kat.nr.261. uppl. 1960. 90 s. s. Häftad. Limhäftad.. Gott skick. Rikt illustrera..

Fjellström,Roger.

100 kr

Andnöd.Dikter.

Wahlström&Widstrand.1977.Debutboken.68s.Hftd.Förf.född-45.

Coscarelle,Kate.

50 kr

Andra förhållanden.

Månpocket.1987. 294s.Nyskick.Roman om 4 kvinnor och männen de älskar,hatar,fruktar.

Wheathley,Dennis.

60 kr

Andra inseglet.

Skoglunds förl.1962. 562s.Pocket,lite solblekt men fint skick.Historisk äventyrsroman om Kardinal Richelius liv,förf.ses som modern m..

Trollope,Joanna

50 kr

Andras barn. Roman

Månpocket.1999.311s. Pocket.Gott skick.

Turgenjef, Ivan

200 kr

Andrej Kolosof + Steppens Kung Lear. Ber..

P.A.Norstedt&Söner förlag.1886. 190s.C:a 4 blad har mindre fläckar i nedre marginal.Två exlibris(Gustaf Björlin,Erik Vendelfelt) Brun..

Hansson,Carola.

40 kr

Andrej.Inledning av Gunder Andersson.

Litt.främj./En bok för alla.1998. 398s.Pocket i gott skick.Roman om 1800-talsödet Andrej,son till Leo Tolstoj.

Izzi,Eugene.

40 kr

Angivaren.(Originaltitel:"Bad Guys").Thr..

Wahlström&Widstrand.1992. 231s.Pocket,delvis nött.

Janouch, Katerina

30 kr

Anhörig (Roman)

Piratförlaget.2005.(Medföljde tidn,Tara nr.10 -05) 299s.Pocket.

Martinson, Harry

30 kr

Aniara. En revy om människan i tid och r..

Aldus/Bonniers.. "Delfin"-serien nr.79. uppl. 1963.. 171s. s. Pocket. Hyfsat skick. Lite skavda ryggkanter..

Brunius,Göran.

60 kr

Aningslöst trettiotal.

Norstedts.1985.240s.Pbd.Omslagets bild och baksidestext inklistrade.Ngt.snedläst.

Murray,Anne - Margrethe

100 kr

Anna - Nora Mannerfelt och Ersta (diakon..

Svenska Kyrkans Diakonistyrelses förlag.1951. 178s.+ 8 planschsidor. Privatbundet halvklotband med grön rygg,ryggtitel "Anna-Nora och..

Svanberg,Lena.

60 kr

Anna Branting.

Legenda förl.("Opus"-serien)1988. 368s.Illustr.Stor pocket.

Fredriksson,Marianne.

50 kr

Anna,Hanna och Johanna.

Wahlström&Widstrand.1996. 342s.Omslagsbild återger Ivan Ivarsons målning "Mor och barn vid havet".Pocket,lindrigt nött.Ett släktepos ..

Bergenström, Anna (Text) + Bergenström, ..

80 kr

Annas Medelhavsmat.

Semic förlag.2001.Första uppl.,fjärde tryckn. 112s. Illustrerade förlagspappbandet.

Sylvan,Maj.

150 kr

Anne Charlotte Leffler.En kvinna finner ..

Biblioteksförlaget.1984. 252s.Illustr.Dedikation där namnet är överstruket. Häftad,lite nött. Info:Anne Charlotte Leffler(1849-1892)H..

Boström,Håkan.

40 kr

Annexet.Epitafium.Roman.

Rabén&sjögren.1979. 226s.Biblioteksband.Stmpl."Makulerad".

Aurén,Sven.

50 kr

Annorlunda. Ett litet hus nära Paris.

Wahlström&Widstrand.1952. 208s.Förlagets halvklotband,nedre rygg lite skavd.Främre omslaget medbundet. Info:I säljarens tycke så skri..

Werlin,Marvin och Mark.

40 kr

Ansiktet.

Månpocket.1990. 385s.Snedläst och lite nött.Roman om sviken kärlek och den ultimata hämnden.

Labba,Andreas.

80 kr

Anta.Översättning från samiskan av Olavi..

Bonniers.(Bokklubben Exlibris).MCMLXXI(1971).251s.Avslutas med drygt 1 sida Ordförklaringar.Imiterat skinnband med dekorerad rygg och..

Lagerkvist,Pär.

75 kr

Antecknat.Ur efterlämnade dagböcker o an..

Bonniers.1977.128s.Pbd.Sk.omsl.Fräscht ex.

Dostojevskij, Fjodor

50 kr

Anteckningar från ett källarhål.Översätt..

Tidens förlag.. "Ryska klassiker" - serien uppl. 1974. 121 s. s. Pocket. Gott skick. Omslagstecknimg: Ulla Sundin.

Sundman, Per - Olof

50 kr

Anteckningar i den högsta norden under Y..

Utgiven av Hedengrens Bokhandel i Stockholm såsom julhälsning år 1980. 48s. Limhäftad, enklare kartongpapppärm och med sk.omsl.

Malm,C.I.(Sammanställare)

100 kr

Anteckningsbok om naturföreteelser.Med f..

Gleerups förl.1950. Fjortonde uppl.64s.Rikt illustr.Klammerhäftad i fickformat.Info:För egna anteckningar om "Iakttagelser inom djurv..

Holst,Poul.Med förord av rigsbibliotekar..

100 kr

Antikvarboghandel i Danmark 1640-1980.Ud..

Holstebro.Utan tryckår.151s.Illustr.Hftd.,ngt.nött.En intressant historik över kollegerna på andra sidan sundet,när får vi motsvarand..

Kierkegaars, Sören

40 kr

Antingen - eller + Begreppet Ångest.Komm..

Wahlström & Widstrand. 1989. 228 s. s. Pocket. Hyfsat skick. Liten pappersförlust på respektive omslag.Daterad namnteckning på smutst..

Valentin,Hugo

150 kr

Antisemitismen.En fara för folk och indi..

Utg.av Skandinavisk-Judiska ungdomsförbundet. Skriftserie,nr 1 uppl. 1950. 72 s. Häftad. Trådhäftad. 18x12cm. Hyfsat skick. Bakre oms..

Ullman,Montague + Zimmerman,Nan

60 kr

Använd dina drömmar

Natur & Kultur. 1988. 273 s. Häftad. Limhäftad. 21x13,5cm. Hyfsat skick. Försättsblad har "hundöra",veck på nedre delen av främre oms..

Gellerfelt,Mats.

80 kr

Apastron.Poesi,myter,essäer.

Bonniers.1981.Debutboken. 56s.Omslag efter Jaques de Claeuw.Hftd.

Stewart,Michael.

40 kr

Apkonster.Medicinsk thriller.

Viva.1987. 251s.Namnt.Pocket.Gott skick.

Boëthius, Mario - Pia + Lindgren, Maria

40 kr

APM Antipatriarkalt manifest.

Ordfront förlag.2002. 247s.Veck på smutstitelbladet.Pocket.Gott skick. Info:Ursprungligen e-postbrev där de förutsättningslösa diskus..

Sidenbladh, Cecilia

50 kr

Apotekare Brandts sista år. (Roman om Gu..

Trevi förlag.1976. 138s. Förlagsband med lite söndrigt sk.omsl.

Axelsson,Majgull.

100 kr

Aprilhäxan.

Utbildningsförl./Brevskolan.Utgåva för Medlemsbokens mdlemmar.1997. 424s.Gåvotillskrift.Imiterat skinnband,främre pärm med ingraverat..

Stenberg,Birgitta.

60 kr

Arabesk.

En bok för alla.1995. 207s.Signerad av förf.Pocket som ny.Fristående,avslutande romanfortsättning på "Tusenbröderna" och "Detta med D..

Almquist,C.J.L.

100 kr

Araminta May eller ett besök i Grönhamns..

Wahlström&Widstrand.1956. 99s.Pappband.Gott skick.

Ström,Fredrik.

50 kr

Arbetardikt i kamptid.

Bonniers(Studentför.Verdandi småskrifter nr.440,"Litteratur"-serien)1941. 72s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex! Info:Inte ..

Blom,Ture.

40 kr

Arbetardiktens Hamlet.Rudolf Värnlund.

Förl.Frilansen.1946. 47s.Hftd.,lite nött och solkigt ex.

Strindberg,Axel.

60 kr

Arbetare och radikaler i 1700-talets Sve..

Gidlunds förl.1978. 288s.Pocket i bra skick.Nyutgåva av denna klassiker från 1935,röjde väg för ett ekonomiskt och socialt perspektiv..

Schmidt.Folke.

40 kr

Arbete och arbetarklass.

Bonniers(Studentför.Verdandi småskrifter nr.380)1936. 65s.Ouppskuren.Inlagan helt loss.Häftad i pocketformat.

Augustsson,Lars Åke

50 kr

Arbetet och döden. Berättelser.

Norstedts.1980. 207s. Förlagspappband med sk.omsl.

80 kr

Arbetets ansikten. Arbetardikt under ett..

En bok för alla.1998. 318s.Rikt illustr.Det illustrerade förlagspappbandet i nyskick.

Lindqvist,Sven.

50 kr

Arbets byte.Tre essayer om demokrati och..

Bonniers.1978. 101s.,varav 3 med illustr.Biblioteksinbunden.Stmplr."Avskriven".

Kollontay,Alexandra.

50 kr

Arbetsbiens kärlek.Novellsamling.Eftersk..

Litteraturfrämj./En bok för alla.1981. 317s.,varav efterskriften utgör 33.Pocket i gott skick.

Tillyard, Stella

100 kr

Aristokrater. Caroline, Emily, Louisa & ..

Tidens förlag.1995.Sidantal:416 + 44 planschsidor-varav 12 i färgåtergivning-med illustrationer. Förlagsband med sk.omsl.Nyskick. Bak..

Nilson,Peter.

50 kr

Arken.Berättelsen om en färd till tidens..

Månpocket.1984. 304s.Ngt.nött.

Burström, Mats (Redaktör)

150 kr

Arkeologi i förorten.Berättelser från no..

Utg.av Södertörns högskola.. (Södertörn Archaelogical Studies nr.7) uppl. 2008.. 196 s. s. Häftad. Limhäftad.. Nyskick. Skyddsomslag ..

Kayser,Hans.

50 kr

Arkeologi.En historisk översikt.Förord a..

Generalstabens litografiska anstalt.1970.205 s.Rikt illustr.Pbd.Spår av klisteretikett på omslaget.Biblioteksstämpel.

Schildt,Runar

70 kr

Armas fager.En silhuett.

Holger Schildts.1920.121 s. Ou.Illustr. av Carolus Lindberg.Halvklotband.

Leblanc,Maurice.

80 kr

Arséne Lupin.Gentleman och inbrottstjuv.

Bokfrämj.1968. 221s.+ 5s.med teckn.illustration samt titelpl.med teckn.portr.Dekor.förlagspappband.Fastsytt snöre.

Welfore,Simon & Fairley,John.

80 kr

Arthur C Clarkes gåtfulla värld.Förord,i..

Bonnier Fakta förl.1981. 319s.Slösande rikt illustrerad med fotografier och teckningar,delvis i färg.Större pocket med nött rygg,anna..

Guillou,Jan.

50 kr

Arvet efter Arn.

Piratförlaget.2003. 427s.Pocket,lite snedläst.

Holmberg,Göran(red.)

50 kr

Arvet efter Ivar Lo och X-et.Debattbok o..

ABF/Ivar Lo-sällsk./X-et-sällsk.1999.79s.Hftd.

Karling,Karin.

50 kr

Arvet efter P.H.Ling. Äldre och nyare ri..

Bonniers(Studentför.Verdandi småskrifter nr.490)1947. 64s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex!Info:Kapitelrubrikerna ="Per He..

Hedin,Greta.

175 kr

Arvet från Geijer.En bild av Erik Gustaf..

Gleerups förl.1942. 327s.+ 8 planschsid.Blyertsnamnt.+datum.Linnehelklotband med fr.omsl.

Eden,Dorohy.

60 kr

Arvet från Salamanca.Övers.av Britte-Mar..

Bonniers.1979. 253s.Förlagspappband med lite naggat sk.omsl.

Bodén,Bertil.

60 kr

Asfalteringen av Sverige,samt Sången om ..

Författarcopyright.Tryck:Ordfront 1979. 24s.Klammerhftd.Lite nött.

Degerman,Allan.

60 kr

Asiens revolt mot Europa.

Bonniers(Studenför.Verdandi småskrifter nr.386,"Modern historia"-serien)1936. 64s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex! Info:B..

McBain,Ed.

60 kr

Askungen.

Månpocket.1989. 239s.Gott skick.

150 kr

Astrid Lindgren och folkdikten.Red.:Per ..

Carlssons förl./Berättarnätet Kronoberg.1996.144 rikt illustr.sid.+ 4 sid.med teckn.färgillustr.Förlagsstmpl.Hftd.Nyskick.Texterna är..

Fjellman,Margit

60 kr

Astrid. Belgiernas drottning, Sveriges p..

Bonniers.1968. 190s.+ 16 planschsidor med fotobilder. Förlagspappband med sk.omsl.

Welin,Gunnar.

100 kr

Astronomi för alla.En introduktion till ..

Rabén Prisma förl.1996.Tredje,bearb.uppl.184s.Rikt illustr.Förlagets illustrerade pappband.

Grenander,Sven.

120 kr

Astronomiens grunder. Med 54 figurer och..

Bonniers.1912. 96s.+Kartan över norra stjärnhimlen.Namnt.Förlagets mjuka kartongband,aning skevt.

Larsson,Hans+Lindskog,Claes+Nilsson,Mart..

200 kr

Athena.Bilder ur den hellenska kulturvär..

Gebers förl.1917. 249s.+ 16 planschsid.Lite nött helklotband med fr.omsl.medbundet.Inneh.bl.a.:"Delfi","Erövringen av Östern",av M.P...

Harrie,Ivar.

50 kr

Athenare. Essäer om Solon, Aischylos, Th..

Prisma förl.1964. 147s.Namnt.Vit pocket som är solkig och blekt.Info:De 37 illustrationer som ingick i förstautgåvan(1927)är ej medta..

Harrie,Ivar.

60 kr

Athenare.Essayer.Med 37 illustrationer.

Hugo Gebers förlag.1927. 211s.Hftd.Omslagen tejpade på insidan.

Drucker,Carl.

50 kr

Atomen.

Bonniers(Studentför.Verdandi småskrifter nr.450)1942. 66s.Ouppskuren.Häftad i pocketformat.Fräscht ex!

Van Vougt,A.E.

50 kr

Atomstormen.(Original titel:Resurrection..

B.Wahlströms förlag.(Science Fiction-böcker:Kosmos,nr.9).1975. 159s.Gåvotillskrift.Pocket,lite nött och snedläst ex.Spår av prislapp ..

Myrdal, Jan

30 kr

Att bli och vara.Roman.Med efterord tret..

Norstedts. Återutgivning,f.f.g.utg.1956 uppl. 1986. 249 s. Pocket. Gott skick.

Grandien,Bo.

80 kr

Att dö en smula.

Wahlström&Widstrand.1962.O.u.135s.Namnt.Omslagsteckning av Gösta Kriland.Hftd.Roman som med psykologisk skärpa skildrar hur bundenhet..

Hammarskjöld, Dag

60 kr

Att föra världens talan. Tal och uttalan..

Atlantis.2005. 244s.Pocket.Nyskick.

Björling,Gunnar.

250 kr

Att i sitt öga.

Söderström6C:o förl.Tammerfors.1959. 70s.Inlagan delvis loss.Dedikation.Hftd.Lite nött/solkigt ex.

Freudenberger, Herbert J. + North, Gail

60 kr

Att inte räcka till. Utbrändhet - den nu..

Bonniers.1986. 250s. Förlagspappband med sk.omsl.Gott skick.

Hagman, Per

50 kr

Att komma hem ska vara en schlager. Roman.

Bonniers.2005. 258s.Pocket.Nyskick.

Klockars,Birgit.

100 kr

Att kuna le (Roman)

J.A.Lindblads förlag.1952.(Första uppl.)196s. Imiterat skinnband med dekorerad rygg och främre omslaget medbundet.

Aldeman, Ann - Britt

60 kr

Att köpa lyckan - en berättelse om köpbe..

Lind&Co förlag.2006. 158s. Förlagsband med sk.oms.Gammal prislapp på bakre omslaget.

Fincher,Cameron.

50 kr

Att läsa psykologi.Introduktion till en ..

Wahlström&Widstrand(W&W-serien nr.266)1971.Originalutgåva.146s.Genomgående med blyertsförstrykningar.Pocket,blekt rygg.

Lönn, Klas

50 kr

Att samla Stockholmiana.

Utg.av Sällskapet Bokvännerna(\"Bokvännens småskrifter\" nr.3)1950.Tryckt i 650 ex. 62s. Trådhäftad,bakre omslaget lite söndrigt i yt..

Beyer,Nils.

50 kr

Att se film. En studie i filmens dramatu..

Bonniers(Studenför.Verdandi småskrifter nr.426)1940. 64s.+ 6 planschsidor med fotoillustration.Avslutas med Litteraturhänvisning.Häft..

Carlberg,Gösta.

40 kr

Att söka åsnor.Noveller.

LT.1959. 207s.Hftd.Ngt.nött och fläck å bakre omsl.

Eng,Uno.

100 kr

att umgås med Nils Ferlin.informella ant..

Hökerbergs förl.1962.Omslagsteckn.,Ferlinportr.,av Edward Lindahl.107s.+ 8 konsttrycksplanscher.Hftd.

Siwertz, Sigfrid

40 kr

Att vara ung. Minnen.

Aldus/Bonniers(\"Delfin\"-serien D 99)1963. 185s. Pocket,lätt skavda ryggkanter,bra skick. Info:Minnesbilder från främst 1880-talets ..

150 kr

Att välja rätt mat. Ett lexikon för bätt..

Det Bästa/Readers Digest förl.1997. 396s.Slösande rikt illustrerad med teckningar och bilder i färg.Illustrerade förlagsbandet i form..

Clinell,Bim.

50 kr

Attac-gräsrötternas revolt mot marknaden.

agora förl.2001. 80s.Pocket,lindrigt nött

( Atterbom, P.D.A. )

80 kr

Atterboms bref till sin fästmö 1823-1826..

Bonniers.1911. 338s.+ 2 planschsidor med svartvit porträttbild. Förlagets grå helklotband guldförgylld titel och reliefportätt inom o..

Frykenstedt,Holger.

120 kr

Atterboms sagospel Lycksalighetens ö.En ..

Gleerups förl.1951. 399s.Fr.o.m.sid.57 ouppskuren.Gott skick.Enligt förordet:"ett försök att förstå detta den svenska romantikens sto..

Lindgren, John

60 kr

August Palm.

Folket i Bilds förlag(\"Banerförare\"-serien nr.3)1950. 95s.+ 4 planschsidor med svartvita fotobilder och porträttbild som titelplans..

Lamm,Martin.

50 kr

August Strindberg.

Aldus/Bonniers.(Aldus-sewrien 40).1963. 450s.,inkl.namnreg.Pocket med lite skavda kanter.

Lagercrantz,Olof.

60 kr

August Strindberg.

Wahlström&Widstrand.1985. 467s.Illustr.Pocketupplaga.Gott skick.Internationellt uppmärksammad biografi,med nya bidrag kring AS.

Söderbergh, Catharina (Text) + Rambe, He..

50 kr

August Strindbergs Fodringsägare, Stockh..

Maido förlag.2005.Sidantal:63. Rikligt med svartvit fotodokumentation. Limhäftad i format 27 x 21 cm.Nyskick.

Solsjenitsyn,Alexander.

90 kr

Augusti fjorton(Gamla tideräkningen).Rom..

Wahlström&Widstrand.1972. 500s.+Tecknad karta.Förlagspappband emd sk.omsl.

Andersson,Gunnar

250 kr

Australien.Natur och kultur.Studier och ..

Gebers förl.1915. 259s.+ Register + 48 planschsidor och två färglagda kartor,varav en utvikbar.30 illustr.i texten.Grönt helklotband,..

James,P.D.

50 kr

Av oskyldigt blod.En psykologisk thriller.

Månpocket.1982. 286s.Nyskick.

Alfredson, Hans

19 kr

Avbrott. Berättelser.

Månpocket.1996. 261s.Omslag av Pia Forsberg.Snedläst och bruksspår i ryggen.

Andersson,Carl Erland.

60 kr

Avgudadyrkarens sånger.Dikter.

Wahlström&Widstrand.1976.Debutboken.55s.Hftd.Omslag av Studio Forsberg.Förf.född-53."Tror på revolutionen å människans förmåga att ut..

Foerster,Svante.

70 kr

Avkall.(Dikter).

Rabén&Sjögren.1963. 45s.Omslag av Jan Lagerstedt.Hftd.

Kundera,Milan.

40 kr

Avskedsvalsen.

Bonniers.1992. 197s.Pocket,lindrigt nött.

Anthony,Evelyn.

50 kr

Avslöjandet.

Månpocket.1994. 312s.Pocket.Gott skick.

Lagrup, Knut

150 kr

Avvikelser.Roman.

Bonniers. Första uppl. 1965. 202 s. Häftad. Trådhäftad,ryggen lite blekt/fläckad. Gott skick. Info:Självbiografisk roman där Lagrup..

Karling,Sten.

150 kr

Axel Sjöberg.

Sv.Allm.Konstförening.Publikation LXIX.1960. 378s.+ 7 färgplanschsid.Rikt illustr.i övrigt.Bruna förlagsklotbandet,fr.omsl.medbundet...

Lindqvist,Herman.

100 kr

Axel von Fersen.Kvinnotjusare och herrem..

Fischer&Co förlag.1991. 281s.+ 16 planschsidor med illustrationer.Förlagsklotband med sk.omsl.Innanför pärmarna återges tecknade kart..

Forssell, Lars

50 kr

Axplockerskan eller Den främmande kvinnan

Bonniers. Första uppl. 1984. 43 s. Inbunden. Förlagspappband. Nyskick. Info:Episk dikt tillkommen på uppdrag av Sveriges kyrkliga stu..