Forum. 2000. 505 s. förlagsband m skyddsomslag. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. porto 84 kr. läs mer
Albert Bonniers. 2001. 328 s. förlagsband m skyddsomslag. 23,5x16cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. porto 48 kr.
W&W. 1981. 285 s. förlagsband m skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. omslag av Slas, porto 48 kr.
Carlssons. 2007. 303 s. förlagsband m skyddsomslag. 24,5x17,5cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Historiska äventyr i Arktis och Antarktis,, illustrerad, porto 84 kr.
Carlssons. 2002. 330 s. hft. 22x15,5cm. Nära nyskick. Essäer om välfärd, utbildning och nationell identitet vid sekelskiftet 1900, porto 48 kr.
R&S. 1977. 120 s. hft. 18,5x15,5cm. Gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
Arctic. 2007. 218 s. förlagsband. 23,5x17cm. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. illustrerad, porto 48 kr.
2000. 129 s. blindpressat konstläderband. 21,5x15cm. Mycket gott skick. porto 36 kr.
104 s. konstläderband. 23x17cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 48 kr.
94 s. konstläderband. 23,5x17cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 48 kr.
56 s. klammerhäftad. 21x15cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 24 kr.
110 s. häftad. 21x15cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
63 s. häftad. 24x16cm. Mycket gott skick. illustrerad, dansk text, porto 36 kr.
82 s. häftad. 21x15cm. Gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
104 s. häftad21. 15xcm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr. läs mer
63 s. häftad. 24,5x17cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr. läs mer
2002. 64 s. häftad. 24x16,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
1957. 133 s. häftad. 25x17,5cm. Mycket gott skick. numrerad upplaga om 778 ex. varav detta ex har nr 427,, illustrerad, porto 48 kr.
1988. 104 s. häftad. 24x17,5cm. Mycket gott skick. illustrerad, porto 36 kr.
56 s. klammerhäftad. 21x15cm. Mycket gott skick. tillskrift, porto 24 kr.
43 s. klammerhäftad. 24,5x17cm. Gott skick. illustrerad, ded. från förf., porto 36 kr. läs mer
1988 resp 2003. 71 + 13 s. klammerhäftade. Mycket gott skick. Två stycken jubileumsskrifter, porto 36 kr.
1978. 77+17 s. häftade. 21x15cm. Mycket gott skick. medföljer även en skrift "Birger jarl 1934-1984" av Alf Werner, porto 48 kr.
Värmländska Byggnadsminnen. andra uppl. 2004. 109 s. laminatband. 22,5x19,5cm. Nära nyskick. rikt illustrerad, porto 48 kr.
Svenska Frimurare Orden. 1985. opaginerad s. guldpräglat konstläderband. 29x22,5cm. Nära nyskick. En antologi utgiven av Svenska Frimurare Orden med anledning av dess 250-åriga tillvaro. Upplaga om 1000 numrerade ex. varav detta.. läs mer
Föreningen Granatenhjelm R.F.. 1973. 126 s. klotryggband m orginalomslag medinbundet. Mycket gott skick. S:t Augustin 1923-1973 skisser och kommentarer i anknytning till svenskt frimureri i Finland under femtio år,, illustrerad,.. läs mer
Esseltes Göteborgsindustrier AB, Göteborg. orginal uppl. 1940. 680 s. blindpressat klotband. 27x21,5cm. Nyskick. Otroligt fint exemplar och dessutom första upplagan!! För den kräsne samlaren!! Rikt illustrerad och en riktig kokb.. läs mer
Skrifter utgivna av Riksarkivet 3. 1997. 287 s. laminatband. 23x21,5cm. Nära nyskick. illustrerad, porto 72 kr. läs mer
Hamburg Museum für kunst und gewerbe. 1981. 168 s. laminatband. 23,5x21,5cm. Nära nyskick. många fina bilder i färg,, text på tyska, porto 48 kr.
Vägverket Göteborg och Bohuslän. 1991. 163 s. pappband. 20x21cm. Mycket gott skick. illustrerad, med dedikation från förf., porto 48 kr.
