Gothia, 1964. Häftad med flikade omslag och omslagsillustration, 44(1) sid. Illustrerad med teckningar av Bert Ols. Gott skick.
Aschehoug, 1989. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag, 215(1) sid. Illustrerad. Format 2,2 x 17,8 x 24,6 cm. Vikt ca 700 g. Två små riss i skyddsomslaget, för övrigt i fint skick. läs mer
Forum, 1990. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag och märkesband. Översättning Margareta Ullberg. Illustrerad. Vikt ca 640 g. Mycket gott skick. läs mer
Spektra, 1969. Förlagsband, 181(1) sid. Vikt ca 470 g. Gott skick. läs mer
Trykk J. Chr. Gundersen, Oslo, utan årtal. Mittet. Turistserien 1. Turistserien norsk natur og folkeliv. Förlagsband, 64 sid. Fotoillustrerad. Gott skick.
Carlsson Bokförlag, 1995. Förlagsband, 309 sid. Fotoillustrerad. Vikt ca 500 g. Mycket gott skick. läs mer
Prisma, 1999. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag, 172(1) sid. Översättning av Ingrid Pleyber. Vikt ca 360 g. Mycket gott skick.
Nordanger-Bergen / Bonniers, 1969. Första upplagan. Klotband med illustrerat skyddsomslag, 279(1) sid. Illustrerad med författarens teckningar. Förordet är på norska medan Engströms texter är på svenska. Vikt ca 700 g. Aningen s.. läs mer
Lindblads, 1962. Kartonnage, 111 sid. Rikligt illustrerad med författarens teckningar. Dessa är hämtade ur Förgät Mig Ej 1902-1914. Format 1,1 x 22,1 x 18,0 cm. Vikt ca 360 g. Mindre fläck på omslaget, för övrigt i gott skick.
Lindblads, 1961. Kartonage, 111 sid. Rikligt illustrerad med författarens teckningar. Dessa är hämtade ur Förgät Mig Ej 1902-1912. Format 1,0 x 22,2 x 18,0 cm. Vikt ca 330 g. Gott skick.
Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1947. Klotryggband med illustrerad pärm, 55(1) sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Omslaget är litografiskt tryckt i sju färger efter en akvarellerad gravyr av Elias Martin ur Nationalmusei sa.. läs mer
Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1930. Två delar i en volym. Häftad, 79+172 sidor + planscher och faksimiler. Format 2,8 x 18,0 x 26,3 cm. Vikt ca 890 g. Osprättad och i gott skick. läs mer
Linköpings Studentkår, Linköping 1968, AB Östgöta Correspondenten. Språk: Svenska. Rött konstskinnband med Filbyter-emblem i gudtryck på framsidan. Format: 0,8 x 10,8 x 15,3 cm. Vikt: Cirka 100 gram. 107(1) sidor med sångtexter .. läs mer
Stockholm, Svenska Bokförlaget P. A. Norstedt & Söner, Offsettryck 1951, 1951 och 1945. Tre klotryggband med illustrerade papp-pärmar. Format: 1,6+1,8+1,8=5,2 x 14,8 x 21,3 cm. Vikt: Totalt cirka 980 gram. 159(1) + 224 + 191(1) .. läs mer
Tredje upplagan. Uppsala, J. A. Lindblads Förlag, 1920. Stockholm, Edvard Rydahls Boktryckeri 1920. Språk: Svenska. Trådhäftad med illustrerat omslag. Format: 0,7 x 12,9 x 19,6 cm. Vikt: 140 gram. 118 sidor illustrerade med teck.. läs mer
Stockholm, Bohlin & Co. Axel Wallén & C:o, Stockholm 1910. Språk: Svenska. Förlagets illustrerade ryggklotband. Format: 0,8 x 13,0 x 18,9 cm. Vikt: 140 gram. 99(1) sidor med illustrationer i svartvitt. Det finns en skada på boke.. läs mer
A.-B. Magn. Bergvalls Förlag, Stockholm, 1946, Ernst Westerbergs Boktryckeri -A.-B. Tjuguförsta upplagan. Illustrerat pappband med klotrygg. Format: 0,7 x 12,0 x 18,1 cm. Vikt: Knappt 100 gram. 68 sidor med illustrationer i fär.. läs mer
Cigaretten-Bilderdienst Altona-Bahrenfeld, 1936. 601-700 Tausend. Dekorerat blått klotband, 165(3) sid. Rikligt illustrerad med inklistrade fotografier. Språk tyska. Format 3,7 x 24,6 x 31,2 cm. Vikt ca 1,5 kg. Namnteckning på f.. läs mer
Stockholm, 1943. Häftad, 53(1) sid. Fotoillustrerad. Format 0,7 x 21,6 x 28,9 cm. Vikt ca 280 g. Gott skick. läs mer
Uppsala, 1944. Numrerad upplaga på handgjort lumppapper omfattande 70 exemplar, varav detta ex har nr 16. Halvfranskt band med dekorerat pärmpapper och övre guldsnitt, 461 sidor + utvikbar skiss. Inklistrad porträttbild i färg. .. läs mer
Svenska Dagbladet, 1982. Kartonnage med illustrerad pärm, 124(1) sid. Illustrerad med teckningar av Sven Rydén. Gick som artikelserie i SvD juli-augusti 1982. Vikt ca 340 g. Gott skick.
Stockholm, F. C. Askerbergs förlag. Stockholm, Associations-Boktryckeriet, 1884. Språk: Svenska. Samtida ryggskinnband. Format: 1,1 x 9,6 x 14,0 cm. Vikt: Knappt 100 gram. 152 sidor med illustrationer i svartvitt. Boken är nöt.. läs mer
Uppsala 1913. Almqvist & Wiksells Boktryckeri A.-B. Klammerhäfte i rikt dekorerat klotband. Format: 0,6 x 9,9 x 12,1 cm. Vikt: 40 gram. 56 sidor + 12 anteckningsblad utspridda månadsvis i kalenderdelen. Ett antal blad har övre h.. läs mer
Vildgåsens förlag. Tryckeri AB Knappen, Karlstad 1991. Färgillustrerat förlagsband. Format: 1,2 x 17,2 x 24,1cm. Vikt: 440 gram. 112 sidor rikt illustrerade med konstreproduktioner i färg och äldre svartvita fotografier. Ex libr.. läs mer
© 1963: Lennart Lindberg-Lars Widding. Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag AB, Stockholm. Tryckindustri AB, Solna 1963. Mörkbrunt förlagsband med ryggtext i guldtryck, utan skyddsomslag. Format: 1,7 x 16,9 x 24,7 cm. Vikt: 560 gram.. läs mer
C. Topelius Bokförlag, Linköping 1973. Serie: Linköpings-Rariteter I. Ny utgivning i faksimil av första upplagan tryckt hos C. F. Ridderstad i Linköping 1843. Språk: Svenska. Trådhäftad med illustrerat omslag. Format: 0,5 x 10,5.. läs mer
Art Historic Research AB, Nässjö, 1995. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag, 170 sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Format 1,8 x 21,7 x 30,2 cm. Minimal reva i skyddsomslaget, för övrigt i fint skick. läs mer
Air Historic Research, Nässjö, 1997. Förlagsband med illustrerat skyddsomslag, 182(2) sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Format 1,8 x 21,7 x 30,2 cm. Gott skick.
Utgiven i Sverige av Egmont Richter AB, Malmö, 2002. Språk: Svenska. Illustrerat förlagsband. Format: 1,0 x 21,2 x 27,2 cm. Vikt: 470 gram. 64 sidor; rikligt illustrerade med bilder i färg och mönster. Boken är i mycket gott sk.. läs mer
Albert Bonniers förlag, 1927. Världslitteraturen - De stora mästerverken valda av Fredrik Böök, Per Hallström och Martin Lamm. Översättning av Erik Staaff. Två halvfranska band med marmorerade pärmar och snitt, 351(1)+441 sid. G.. läs mer
