Vacker, påkostad, inbunden, 50 sidor. 24x33 cm, 550 gram. (Bilden beskuren och den svarta texten är egentligen guldfärgad). Porto B-post 39 kronor. Rikt illustrerad med läckra foton i färg och skisser i svart/vitt. Fint skick, s.. läs mer
Action Spänning Garv Gory. Richters, 2002. Inbunden, 123 sidor, illustrerad i svart/vitt. 22x15 cm, 300 gram. Fint skick. Möt Kapten Kalsipp! Hans riktiga identitet är jättehemlig - inte ens han själv vet vem han är! George och.. läs mer
Alfabeta, 2007. Inbunden bilderbok, 36 sidor. Liggande format, 25,2x27 cm, 500 gram. (Bilden lite beskuren). Porto B-post 39 kronor. Skapligt skick, reva 7 cm på tredje bladet (lagad med japanpapper). Leos pappa är sjörövarkapte.. läs mer
BonnierCarlsen, 1 upplagan 2003. Inbunden bilderbok, 28 sidor. 17,5x17,5 cm, 170 gram. Skapligt begagnat skick, lite stött i hörnen. Snurran är den kaxigaste kattungen i kvarteret! Ingen är så tuff som hon, och hon bestämmer mes.. läs mer
Alfabeta, 1992. Inbunden bilderbok, 28 sidor. 20,5x14 cm, 150 gram. Skapligt skick, lite stött i kanterna och skvad på ryggen. Knacka på! är en av Alfabetas absoluta storsäljare. Den gavs först ut 1992 och har sedan dess tryckts.. läs mer
Bokförlaget Fabel, 1985. Inbunden, 109 sidor, 21x16 cm, 300 gram. Fint begagnat skick. Kapitel: Chokladens många ansikten - Chokofilins fysiologi och psykologi - Bli vän med din choklad - Hur man får tag i det.
Connex Tunnelbanan AB / Brombergs Bokförlag AB, 2001. Inbunden, 215 sidor, 20,5x17 cm, 580 gram. Ganska fint begagnat skick. Porto B-post 39 kronor. Följ med på en matresa ut i världen! Närmare hundratalet av Connex medarbetare .. läs mer
Strömbergs / Brunhages. Inbunden, blått konstläderband med text och dekor i guld, 384 sidor. Porto B-post 39 kronor. Fint begagnat skick. läs mer
Albert Bonniers Förlag, 1998. Inbunden, 175 sidor, 20x16 cm, 390 gram. Mycket fint skick. "Var inte rädd. Det finns ett hemligt tecken, ett namn som skyddar dig nu när du går. Din ensamhet har stränder in mot ljuset. Var inte rä.. läs mer
Wahlströms, 1993. Inbunden, 368 sidor, 23x15,5 cm, 550 gram. Ganska fint begagnat skick, tillägnan och namn innanför omslaget. Porto B-post 39 kronor. "En thriller som naglar fast dig. Oerhört stark!" Robert Ludlum.
Med CD-Rom. Studentlitteratur, upplaga 3:3, 2005, 160 sidor. 24x17 cm, 360 gram. Hyfsat skick på både bok och CD.Rom. Read & Proceed är ett välstrukturerat läromedel där fakta, realia och romanutdrag varvas med en mängd olika öv.. läs mer
Liber, 12 upplagan 2006. Häftad, 60 sidor, 130 gram. Boken är MYKET skavd i nedre hörnet mot ryggen, i en triangel 3x4x5 cm, med en del av omslaget borta, men ingen textförlust (se bild). Läroboken presenterar juridikens grunde.. läs mer
Liber, 11 upplagan 2006. Häftad, 255 sidor, 23,4x16 cm, 420 gram. Stabil bok med slitna och veckade onslag och en del förstrykningar med filtpenna. Boken redogör för de grundläggande värderingar och begrepp som sociallagstiftnin.. läs mer
Nacka Kommun, 1997. Inbunden, 148 sidor, 24,5x20 cm, 500 gram. Vacker, rikt illustrerad bok. Fint skick. Porto B-post 39 kronor. Kapitel: Föddes ur havet - Vintern 1887 - Våren 1878 - Sommaren 1893 - Hösten 1905 - Rusningstiden .. läs mer
UNF - Ungdomens helnykterhetsförbund, 2005. Häftad, 86 sidor, illustrerad. 21x15 cm, 180 gram. Det här är en bok som förhoppningsvis ska få dig och dina kompisar att fundera, diskutera och göra saker tillsammans. Det handlar om .. läs mer
Månpocket, 2009. Pocket, 285 sidor, 160 gram. Hyfsat skick, en del veck och förstrykningar med filtpenna. Oro eller ångest känner alla människor ibland, men för den som lider av det ofta kan det begränsa livet på ett sätt som in.. läs mer
Anderson publishing co, second edition 1998. Häftad, 355 sidor, 25x18 cm, 650 gram. Fint skick, hundöron. Porto B-post 39 kronor. Boken är på engelska. A distinguished collection of readings representing the fundamental perspect.. läs mer
Studentlitteratur, 2001. Häftad, 415 sidor, illustrerad. 22,5x15,5 cm, 750 gram. Fint skick. lite svagare veck på omslagen. Porto B-post 39 kronor. Ungdomsbrottslighet framstår som ett av de centrala problemområdena både inom .. läs mer
Bruuns Bokförlag, andra upplagan, 2007. Häftad, 502 sidor, 24x16,5 cm, 950 gram. Ganska fint skick men omslagen lite veckade. Porto B-post 39 kronor. Efterfrågan på en grundläggande utbildnings- och referensbok i straffrätt var .. läs mer
Studentlitteratur, 2003. Häftad, 473 sidor, 22,5x15,5 cm, 850 gram. Fint skick men en del veck på omslagen. Porto B-post 39 kronor. Kan man avskräcka människor från att begå brott? Begås det flera mord i Sverige idag än på 1500-.. läs mer
Svenska Studieteknikförlaget, 3 tryckningen 1997. Häftad, 165 sidor, 24x16 cm, 370 gram. Illustrerad. Ganska fint skick, en del veck båda omslagen, namn med bläck första sidan. Studieteknikhandboken sammanställer de väsentligast.. läs mer
Wahlström & Widstrand, sjätte tryckningen 2001. Häftad, 226 sidor, 19x12,5 cm, 220 gram. Hyggligt begagnat skick, omslagen veckade, hundöron, en del blyertsunderstrykningar. Idéhistorien är nödvändig för vår förståelse av gångna.. läs mer
Natur och Kultur, andra reviderade utgåvan, 2006. Inbunden, 280 sidor, illustrerad, 22x17,5 cm, 700 gram. Stött i hörnen. Många förstrykningar med filtpenna. Namn insidan av pärmen. Porto B-post 39 kronor. Hur går det till när e.. läs mer
En Kalle Anka - bok. Originalets titel: Donald Duck ant the Christmas Carol. Folket i Bilds Förlag, 1961. Ganska fint begagnat skick, förnamn med filtpenna innanför omslaget, första sidan lite svagare fläckar. Obs! Det guldfärga.. läs mer
Taschen, 2005. Häftad (danskt band), 576 sidor, 19,5x14 cm, 4 cm tjock, 1300 gram. Porto B-post 39 kronor. Mycket fint skick. Boken är på engelska. A fascinating survey of cover art (TASCHEN's 25th anniversary special edition) .. läs mer
Jämte fullständig internationell flaggkarta. Det första i sitt slag - ett förord av Dr Sven Hedin. Häftat album i liggande format, 22,5x 31,5 cm, 430 gram, 32 sidor med inklistrade, bruntonade bilder, cirka 4 bilder i varierande.. läs mer
Folket i Bilds förlag, 1960. Inbunden, 76 sidor, med 11 helsidesillustrationer och en vinjett i svart/vitt/blått av mästaren Norelius. 21,5x15 cm, 200 gram. Fint begagnat skick, men stött i hörnen. läs mer
Folket i Bilds förlag 1955. Förlagets illustrerade pappband med klotrygg. Bilderbok i färg och svart/vitt, 32 sidor. 21x18 cm, 150 gram. Fint begagnat skick. Exempel på innehållet: Vem uppfann hjulet? - Från rullstockar till hj.. läs mer
Egmont Kärnan AB. Häftad, 22 sidor i svart/vitt samt mittuppslag med klisterbilder - fotografier i färg från Astrid Lindgrens filmer, sm ska fästas på sin respektive sida. 29,5x21 cm, 130 gram. Fint skick. läs mer
Delicard. Häfte, 100 sidor i liggande format 14,5x21 cm, 150 gram, fint skick, Med ett tjugotal delikata recept, från Ankbröst, över Chokladfondue, Hjortstek, Fyrvaktarlax, till Sirloinbiffar.
