(1986;1996) Isis förlag 5:e uppl. 2002 - 204s. färgdekorerat hårdband - Boken hel och ren men med mycket understrykningar; vit etikett över pappersskada på pärminsidan - Ur baksidestexten: "Det här är en kurs i hur man arbetar .. läs mer
PAN/Norstedts 1970 (183s.) limhäftad i hyfsat skick (11,2x18,7x0,9cm. 172g.) - UTAN PRISTILLÄGG MEDSÄNDS: Frans G:s essä-samling i samma PAN-serie "För nöjes skull" (165.) - vars "enda fel" är att dess första 60 sidor har lossna.. läs mer
KF:s bokförlag 1941 - 300s. - Här är den häftade originalupplagan som läsexemplar för dig, som håller till godo med att bokens mjuka "pärmar" är borta, medan den trådbundna, med sv/v foton, teckningar och faksimiler illustrerade.. läs mer
Bonniers 1977 - 367s. orange klotband i nära-ny-skick utan skyddsomslag - Noveller av 16 engelskspråkiga, franska, tyska, ryska och nordiska författare (von Kleist, Tolstoj, Stevenson, Conrad, Lagerlöf, Gorkij, Gide, Maugham, He.. läs mer
Bokförlaget Sjöström & Sjöström 1969 - 203s. inb. i grått klotband med skyddsomslag, allt i gott skick - Bröderna Sjöströms 5:e bok - den första som i baksidestexten inte benämns självbiografisk(!) - där står emellertid: "Den .. läs mer
Sjöströms & Sjöströms förlag 1968 - 261s. inb. i helt, rent, fräscht rött klotband m. nött skyddsomslag - Ur baksidestexten: (den fjärde) "... är den festligaste i bröderna Sjöströms memoar(!)-serie ..." (14x21,4x2,1cm. ca 450g.)
Sjöström & Sjöström AB 1966 (30-60:e tusendet) - 231s. inb. blått klotband i gott skick, skyddsomslag något nött med veck - Tredje fristående boken i bröderna Sjöströms memoarserie(!) (14x21x1,9cm. ca 400g.)
(USA 2007) R&S 2008 - 238s. färgbildsdekorerat laminerat kartongband i helt, rent, fräscht nyskick - Ur baksidestexten: "Vinnare av det prestigefyllda National Book Award for Young People's Literature; På Publisher Weeklys "Best.. läs mer
(1965) Sjöström & Sjöström AB 1967 - 177s. inb. i gult klotband/nära nyskick, skyddsomslag helt/något "åldrat" - I baksidestexten anges, att denna andra bok i bröderna Sjöströms memoarserie(!) av många har ansetts som den väsent.. läs mer
(2008) Norstedts 2010/2:a tr. 166s. rött hårdband med guldryggtext, med skyddsomslag - allt i nyskick - Klicka vid "Förlagsfakta" för en bild av boken samt info om dess innehåll, mått och vikt etc.
(Eng. "The Boyfriend List"/2005) R&S 2009 - 234s. färgbildsdekorerat laminerat hårdband, allt i helt och fräscht nyskick - Klicka vid "Förlagsfakta" för en bild av boken och info om bokens innehåll samt mått och vikt etc.
A&W Uppsala 1889 - 95s. - häfte med O.K. inlaga/"papperspärm" trasad i kanterna - med dedikation: "Herr Kand O. Örtenblad vänskapsfullt från förf." (14,5x22,5x0,6cm. 118g.) läs mer
Förlaget Occident 1986 - 32s. häfte med bilddekorerad lite kraftigare papperspärm, med sv/v fotoillustrationer - Ur baksidestexten: "... När mörkret tätnar är det ljus vi behöver. Ljus kan vara konkreta handlingar. Ljus kan vara.. läs mer
Bonniers 1987 - 223s. vinrött klotband i nära-ny-skick med guldryggtryck och skyddsomslag(obläddrad men med liten veck-riv-tryckeriskada på ett av bladen före själva texten) - ill. med i texten återgivna sv/v foton - N.B.: Förf.. läs mer
(2009) Damm 2010 - 256s. inbunden/klotband med skyddsomslag, allt i helt, rent och fräscht nära-ny-skick - Klicka vid "Förlagsfakta" för färgbild av boken samt info om bokens innehåll samt dess mått och vikt etc.
(2008) Norstedts Audio 2008 - 13cd/16,5 tim. - hel, ren nyskick/spelad en gång - Ur text på boxen: "I rummet sitter femton grovt kriminella män. Några är påverkade av droger, minst en är beväpnad. Max Åström ser sig omkring oc.. läs mer
W&W 1964/1:a uppl. - 236s.+ inhäftade glättade 30s. med sv/v foton - vitt klotband dekorerat med relieftryck av "Argo" i guld, utan skyddsomslag; ett par diskreta vita tippex-fläckar på den vita pärmen, f.ö. hel, ren och fräsch .. läs mer
Ordfront 2010 - 280s. inb./klotband m. skyddsomslag, allt i helt, rent, fräscht nyskick - Klicka vid "Förlagsfakta" för en bild av boken, info om författarna och innehållet samt mått och vikt.
Bonnier Carlsen 2011 .- 234s. färgfotodekorerat hårdband i nyskick - Ur baksidestexten: "KJ är författare, journalist, sexrådgivare, föreläsare och bloggare ... '...lyckas inte bara med mästerverket att skriva om sex på ett otro.. läs mer
Alhambra 2012 - 160s. färgbildsdekorerat mjukband med invikta flikar - oläst nyskick - Ur baksidestexten: "... hur förklarar man i dag det revolutionära skeendet i en arabvärld där flertalet människor fortfarande identifierar si.. läs mer
Norstedts/Sony 2009 - 16cd/ca.20tim. - nyskick/spelad en gång - "Vapen- och narkotikahandel, prostitution och trafficking utgör en skrämmande stor del av världens BNP -uppskattningsvis hela tjugo procent! I McMaffia tas vi med p.. läs mer
(2012) Bonnier pocket 2012 .- 486s. nyskick/"obläddrad" - innehåller Tomas Tranströmers samtliga publicerade diktsamlingar samt prosastycket "Minnena ser mig" från 1993. - Klicka vid "Förlagsfakta" för bild av bokens exteriör sa.. läs mer
Bodil Malmstens första roman som Augustpris-nominerades 1994 - Bonniers 1994 - 365s. inb. i svart klotband - pärm och innanmäte helt, rent, fräscht; skyddsomslaget något kantnött men helt - "Tack och lov för Bodil Malmsten! ... .. läs mer
Bra Böcker 1990 - 87s. (format "större" - se nedan!) färgbildsdekorerat laminerat kartongband (utan pappersomslag) i helt, rent, fräscht nyskick - Varje visa är försedd med text, melodistämma och gitarrackord samt en skojig hels.. läs mer
Bakhåll 2013 - Jag sänder den portofritt - "En av 1900-talets mest inflytelserika amerikanska romaner i efterlängtad nyöversättning av Christian Ekvall. - Nick Carraway kommer till New York för att bli aktiemäklare, flyttar in i.. läs mer
Törsleffs 1990 (18:e uppl. 225:e tusendet) 96s. färgbildsdekorerat häfte i gott skick - Kapitelrubriker: Produktinformation; Mått och vikt; Vikt av bär, frukt och grönsaker; Syltning med socker;Frukt och bär (från Ananas-gelé ti.. läs mer
Bonnier Fakta 2010 - 160s. färgfotodekorerat kartongband "storlek större" (se nedan!) med röd klotrygg - helt, rent, fräscht nära-ny-skick - ill. m. ett stort antal aptitväckande färgfoton tagna av Frida Wismar - Klicka vid "För.. läs mer
Bonniers 2010 (uppl. 1:4) 470s. klotband med färgbildsdekorerat skyddsomslag, allt i helt, rent, fräscht nära-ny-skick - Klicka vid "Förlagsfakta" för bild av boken och info om bokens innehåll, mått och vikt etc.
Kalejdoskop, Åhus 1987 - 134s. dekorerat laminatband - Bokens inre är helt, rent och fräscht, pärmen lite "använd" men hel också den. - Ur baksidestexten: "... Leif Nelsons grafiska bilder utgör ryggrad och nav för denna diktrap.. läs mer
Notfabriken 2006 - 159s. färgbildsdek. laminerat hårdband - fräscht nyskick - 68 visor: text, melodinoter och ackordbetekningar; innehåller låtar från "Achy Breaky Heart" av Don von Tress Olle Adolphsons "Österlensvisan" och mån.. läs mer
