Wahlström & Widstrand. Tredje uppl. 1919. 200 s. Häftad. 19x13cm. 250 gram. Hyfsat skick. Snedläst. Omslaget slitet. Inlagan i gott skick.
Wahlström & Widstrand. Femte uppl. 1942. 159 s. Häftad. 19,5x13cm. 225 gram. Hyfsat skick.
Gedins. Fjärde uppl. 1996. 315 s. Inbunden. 23x16cm. 650 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Tidens förlag. 1977. 265 s. Pocket. 18,5x11cm. 235 gram. Mycket gott skick.
Tidens förlag. Första uppl. 1936. 267 s. Häftad. 19,5x13cm. 350 gram. Mycket gott skick.
Natur & Kultur. Första uppl. 2012. 356 s. Inbunden. 19,5x14,5cm. 485 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Eget förlag. Oavkortad uppl. 2001. 122 s. Limhäftad. 22,5x15cm. 255 gram. Nyskick. Jag försökte en gång skriva julklappsverser utan större framgång. I stället föddes mina julberättelser som ett komplement till de julklappsböc.. läs mer
Wahlström & Widstrand. Orginal uppl. 1950. 199 s. Inbunden. 23,5x17cm. 620 gram. Mycket gott skick. Teckningar av Birger Lundquist. Några svaga fläckar på omslaget. Ex-Libris.
Heidruns. 1998. 85 s. Häftad. 21x14,5cm. 150 gram. Gott skick. 1998 års Stig Dagermanpris tilldelades de svenska folkbiblioteken. En antologi där ett 60-tal svenska författare berättar om sina erfarenheter av folkbiblioteken. läs mer
Scriptura. 1989. 139 s. Häftad. 18x11cm. 140 gram. Nyskick.
Bonniers. 1926. 186 s. Halvfranskt band med marmorerat papper och övre guldsnitt. 19,5x13,5cm. 375 gram. Mycket gott skick. Namnteckning.
Bonniers. 1926. 434 s. Halvfranskt band med marmorerat papper och övre guldsnitt. 19,5x13,5cm. 680 gram. Mycket gott skick. Namnteckning.
Bonniers. 1924. 401 s. Halvfranskt band med marmorerat papper och övre guldsnitt. 19,5x13,5cm. 640 gram. Mycket gott skick. Namnteckning.
Saxon & Lindström. 1934. 268 s. Inbunden halvfranskt band. 19x13cm. 330 gram. Gott skick.
Tidens bokklubb. 1961. 238 s. Inbunden. 19x12,5cm. 270 gram. Mycket gott skick.
Leopard. 2006. 396 s. Inbunden. 23,5x16cm. 660 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Norsetdts. Andra uppl. 1995. 87 s. Häftad. 21x15cm. 150 gram. Nyskick.
Kungl. Tekniska Högskolans bibliotek. 1976. 156 s. Inbunden i band med vackert marmorerat papper. 29,5x21cm. 685 gram. Nyskick. Tryckt i en bibliofilupplaga av 330 exemplar, av vilket detta är nr 282, inför högskolans 150-års-ju.. läs mer
Clarity Press. 1999. 564 s. Häftad. 22,5x15cm. 760 gram. Mycket gott skick. Valdas Anelauskas is a former anti-Soviet dissident who was expelled from the USSR for human rights activities on behalf of his native Lithuania. After .. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1986. 318 s. Inbunden. 22x14cm. 540 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Brombergs. 1991. 312 s. Inbunden. 21x13cm. 465 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Brombergs. 1989. 136 s. Inbunden. 21x13cm. 250 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Almqvist & Wiksell. 1977. 261 s. Inbunden. 24,5x17,5cm. 750 gram. Mycket gott skick. Tryckt i 1800 ex varav detta är nr 230. Namnetikett. läs mer
Ellerströms. 2006. 141 s. Inbunden. 17,5x11,5cm. 205 gram. Nyskick. Illustrationer hämtade från den första upplagan (1877) av Shigenobu Yoshusai.
Askelin & Hägglund. 1985. 131 s. Inbunden. 21,5x14cm. 250 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.
Cogito. 1990. 250 s. Häftad. 21x13,5cm. 360 gram. Nära nyskick. Urval och inledning av Crister Enander.
Högmans. 1998. 57 s. Häftad. 21x15cm. 112 gram. Nära nyskick.
Högmans. 1998. 61 s. Häftad. 21x14,5cm. 113 gram. Nära nyskick.
Wahlström & Widstrand. Första uppl. 1978. 172 s. Inbunden. 26x18cm. 675 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Förord av Bengt av Klintberg. Illustrerad av Svenolov Ehrén.
Thames and Hudson. 1957. 552 s. Inbunden. 24x16cm. 1230 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Namnteckning.
