2004. Pocket. 110 gram. Nära nyskick. Under mänsklighetens historia har några böcker levt kvar genom årtusenden - de har de djupt humanistiska och eviga kvaliteter som hjälper människorna, i vilket tidevarv de än lever, att form.. läs mer
2009. 250 s. Inbunden. 480 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Morden på Fadime Sahindal, Pela Atroshi och Sara Abed Ali är väl kända i Sverige. Böcker har skrivits om dem och om det hedersrelaterade.. läs mer
Inbunden. 520 gram. Mycket gott skick. läs mer
Inbunden. 290 gram. Mycket gott skick. Ur innehållet: Vegankost, Råkost, Vilda örter, Svamp, Groddar, Råris, Linser, Bönor, Ärter, Gryn m.m.
1987. 149 s. Häftad. 480 gram. Mycket gott skick.
Danisco Sugar AB. 1995. 97 s. Häftad. 400 gram. Mycket gott skick.
1944. 92 s. Inbunden. 400 gram. Gott skick. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. läs mer
Pocket. 300 gram. Mycket gott skick. Gryning över Kalahari är den fantastiska berättelsen om hur en liten grupp Homo sapiens, kanske 10-20000 individer som levde i Afrika för 150000 år sedan, spred sig över hela jordklotet. Och .. läs mer
1997. 80 s. Häftad. 400 gram. Mycket gott skick. 27 mönster på tröjor och koftor för barn.
Mundus. 1987. 120 s. Inbunden. 22x20cm. 420 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. All text är på TYSKA. Rikt illustrerad med schackfigurer från hela världen.
2005. 453 s. Pocket. 280 gram. Mycket gott skick. Kyssa sammet är Sarah Waters debutbok. När boken utkom 1998 blev den mycket omtalad inte minst för de oförblommerade sexscenerna och den har nu kultstatus i queer-kretsar.
1970. 150 s. Pocket. 150 gram. Gott skick.
1972. 190 s. Pocket. 160 gram. Gott skick. En krigsroman utan hjältar.
1975. 157 s. Inbunden. 350 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. läs mer
185 s. Inbunden. 300 gram. Gott skick.
90 s. Inbunden. 200 gram. Mycket gott skick.
Teknografiska institutet. 1961. 231 s. Inbunden. 600 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. 350 olika räkneexempel att räkna och öva sig på. Facit till alla talen finns.
Teknografiska institutet. 1963. 590 s. Inbunden. 1450 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Här finns allt du behöver kunna om matematik.
GML Förlag. 2 uppl. 2008. 171 s. Häftad. 260 gram. Mycket gott skick. läs mer
Pocket. 240 gram. Mycket gott skick. Bastarden från Istanbul är en roman om det moderna Istanbul och om Turkiets turbulenta historia. En underhållande och livfull skildring av hur två unga kvinnor konfronteras med dramatiska fam.. läs mer
Pocket. 120 gram. Gott skick. Denna självbiografiska bok är en modern klassiker.
W & W. Häftad. 160 gram. Mycket gott skick.
Teknografiska institutet. 1964. 652 s. Inbunden. 1500 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
2007. 180 s. Pocket. 150 gram. Mycket gott skick.
Cikada. Ou uppl. 1980. 32 s. Inbunden. 400 gram. Nära nyskick. Tillfälle att köpa en eftertraktad bok i nästan nyskick.
1992. 31 s. Häftad. 110 gram. Mycket gott skick. Konsten att vika papper, eller origami som det brukar kallas, är en gammal japansk konst.
2003. Inbunden. 260 gram. Nära nyskick. En bok för dig som inte gillar att bli sutten på. Innehåller underbara illustrationer.
Pocket. 110 gram. Mycket gott skick. Johanna går i åttan. Hon bor med sin mamma och lillebror i en medelstor stad, någonstans i Sverige. Allting borde vara bra. Hon borde ha kompisar, trivas i skolan, göra det som andra 14-åring.. läs mer
Tre Böcker. 2001. 249 s. Pocket. 150 gram. Gott skick.
NORMAL. 209. 420 s. Inbunden. 550 gram. Mycket gott skick. Beskrivning: Fru Freud och jag är en historia i romanform om en kvinna i 30-årsåldern som lever i ett stormigt förhållande med konstnären Leo. Relationen präglas av stä.. läs mer
