1981. 42 s. Häftad. 86 gram. Nära nyskick.
1958. 40 s. Häftad. 56 gram. Mycket gott skick. Fr. omlag delvis blekt. Upplaga 600 ex.
Göteborgs botaniska trädgård. 1997. 28 s. Häftad. 60 gram. Nära nyskick. läs mer
Göteborgs botaniska trädgård. 2004. 24 s. Häftad. 52 gram. Nära nyskick. läs mer
Gruetunet Museum. 1986. 534 + utvikbar karta s. Häftad. 546 gram. Mycket gott skick. Reva ca 1 cm på fr. omslag. läs mer
Bonniers. 2010. 593 s. Inbunden. 876 gram. Mycket gott skick. F.d. bibl.-bok stämplad etc., men i övrigt i nära nyskick.. läs mer
Atlantis uppl. 2004. 283 s. Inbunden. 542 gram. Mycket gott skick. F.d. bibl.-bok, plastad, stämplar etc, men i övrigt i nyskick!.
Atlantis. 2007. 264 s. Inbunden. 518 gram. Mycket gott skick. F.d. bibl.-bok, plastad, stämplar etc. men i övrigt i absolut nyskick.
Heidruns. 2010. 210 + 8 s. Inbunden. Linneband. 1076 gram. Nyskick.
1955. 40 s. Häftad. 84 gram. Gott skick. Innehåller bla Broberg: Magnus Frychius - den förste komministern i Östmark.
1955. 40 s. Häftad. 93 gram. Mycket gott skick. Innehåller bla Hampus. Om brott och straff i Fryksdalen i forna tider III Finnarnas ställning till rättvisan samt sign. Finn: "Svarta Masken" - fryksändeflickan som roade sin samti.. läs mer
1955. 40 s. Häftad. 85 gram. Mycket gott skick. Innehåller bla Kettunen: Finnskogarnas sista tietäja (Kaisa Vilhuinen) samt Finneskog: möte med en karelsk gråterska.
1954. 40 s. Häftad. 86 gram. Mycket gott skick. Innehåller bla: Grönoset : Niahå-Jussi, Hampus Om björnjägaren Jan Finne.
I kommisjon hos Olaf Norli. 1948. 180 + utvikbar karta s. Inbunden. Grönt klotband med dekor och titel i guld. 456 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Sällsynt och eftersökt.
Schildts. 1993. 442 s. Inbunden. 1082 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Ytterligare tre delar utkom.
1889 - 1933. ca 500 s. Inbunden. Hfr-band, något nött, spricka i fals. Inlagan fin. 1122 gram. Gott skick. Innehåller ett urvak kungörelser bla Strafflag från 1889, ca 100s, 1919 års Tryckfrihetslag. Medbundet maskinskrivet regi.. läs mer
1973. 334 s. Inbunden. 418 gram. Mycket gott skick. Innehåler bl Ernvik: Pilgrimsfäeder i Nordmarks härad.
1969. 248 s. Häftad. 397 gram. Nära nyskick.
1972. 223 s. Häftad. 347 gram. Nära nyskick. Innehåller bla Warmland: Ferlin poeten frpån Filipstad.
1971. 264 s. Inbunden. 499 gram. Nära nyskick.
FINNSAM / Finnbygdens förlag. 2006. 575 s. Inbunden. 1488 gram. Nyskick. Kommenterad och illustrerad källutgåva.
Värmlands Turisttrafikförening. 1925. 94 s. Häftad. 143 gram. Gott skick. Trevlig annonsbilga. Några sidor om finnskogen..
1981. 34 s. Häftad. 103 gram. Nära nyskick. Svensklärarserien Nr 179.
Malmöhus läns hemslöjdsförening. Första uppl. 1916 - (1923). 217 s. + 464 fig. varav många helsides färg s. Inbunden. Förlagets blå klotband i perfekt skick. 31x25cm. ca 3500 gram. Nära nyskick. Främre och bakre häftesomslag ej.. läs mer
Bonniers. Fjerde uppl. 1891. 20 s. Häftad. 13 gram. Hyfsat skick.
1930. 12 s. Häftad. 31 gram. Mycket gott skick. Program för festligheter på Stadion och på Skansen.
1990. 168 s. Häftad. 280 gram. Nära nyskick.
1990. 200 s. Häftad. 328 gram. Nära nyskick.
1989. 164 s. Häftad. 270 gram. Nära nyskick. Innehåller bla Bylander: Värmlands skogsfinnar ur invandrarperspektiv.
2011. 272 s. Inbunden. 487 gram. Nyskick.
