Eksjö 1999 Pappband 22 x 20 cm, 192 sidor. Rikt illustrerad i färg och svart/vitt. Förlagsnytt exemplar
Jönköping 2003. Mjuka pärmar 22 x 12 cm, 160 sidor. Rikt illusrerad, mest i färg: foton, ritningar och kartor. Förlagsnytt exemplar
Stockholm 1908, rött halvklot (skinnimitations)band med båda omslagen medbundna, (6) + 160 sidor text + helsides planscher i sv/v. Texten illustrerad med foton jämte teckningar av Hedvig Björkman. Allt i utmärkt skick läs mer
Eksjö 1923, blått halvklot (skinnimitations)band med båda omslagen medbundna, 74 sidor text + helsides planscher i sv/v. Omslag, vignetter och slutstycken ritade av Hedvig Björkman. Allt i utmärkt skick läs mer
Stockholm 1954 Blått halvfranskt band med övre guldsnitt och båda omslagen medbundna, 277 + (3) sidor Knappt märkbara rester av etikett på försättsblad, i övrigt utmärkt skick läs mer
Stockholm 1952 Rött halvfranskt band med övre guldsnitt och båda omslagen medbundna, 304 + (6) sidor Utmärkt skick läs mer
Verbum 1970 Häftad, 145 sidor. Med dedikation Utmärkt skick läs mer
Aktiebolaget H Bukowskis konsthandel, Stockholm 1936. Häftad, 68 sidor text + 31 planschsidor. Etikett? borttagen på försättsbladet, i övrigt utmärkt skick
Phaidon 1969, second edition. Full cloth binding with dustcover (mended), 237 pages, richly illustrated in bl/w. Very good condition (except dustcover)
Heine-Buch Nr 4552, München 1978, originalausgabe. Taschenbuch, 224 Seiten Text + Farbentafeln.
Kunstverlag Wolfrum, Wien 1946. Pappband, 34 Seiten Text + 32 ganzseitige Tafeln, wovon 16 farbigen
New York & London 1990 Blue full cloth binding with dustcover, xxx + (2) + 428 pages Translated by Husain Haddawy Very good condition
Leiden 1973 Soft covers, VIII + (2) + 67 pages. Very good condition läs mer
Uppsala 1923, häftad, 25,5 x 17 cm, XI + 1 blank + 68 sidor. Pärmarna lätt nötta, i övrigt utmärkt skick läs mer
Cambridge 1907 Blue soft covers (rubbed), xxii + 82 pages text + XLI full page Facsimiles läs mer
Leiden 1970 Soft covers 26 x 18,5 cm, XI + 31 pages text + XLVIII Plates in bl/w. Good condition
University of Bombay 1965 Green full cloth binding with dustcover, (12) + 172 pages. Very good condition läs mer
Helsinki 1958 Geheftet, 84 Seiten Sehr gut Erhaltungszustand läs mer
The British Museum 1966 Soft covers 24,5 x 15,5 cm, viii + 71 pages text + 1 + 18 full page plates in bl/w. Frontispiece in colour. Very good condition
Tunis, Societe Tunisienne de Diffusion 1973 Full cloth binding 30,5 x 23,5 cm with dustcover (rubbed), 142 pages. Richly illustrated in bl/w Except dustcover very good condition
Paris 1958 Soft covers 32,5 x 25 cm, (6) pages + 93 full page Plates in bl/w Very good condition
Vilnius 1985 Full cloth binding 29,5 x 24,5 cm, 22 pages text + 301 full page Plates, most of which are coloured. Text in Lithuanian, Russian and English. Very good condition
Atlantis 2003 Dekorerat pappband 27,5 x 19 cm med skyddsomslag, 60 sidor. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. Minimal fläck på omslagets baksida, i övrigt utmärkt skick.
Skara 1986 resp 1975 Två gedigna helklotband med blått resp vitt skyddsomslag, 831 sid + utvikbar panoramabild resp 595 sidor. Böckerna väger tillsammans lite mer än 4 kg. Utmärkt skick
Stockholm, AB Ljus 1905 Ljusblått helklotband 12,5 x 18 cm, (4) + 150 + (4) sidor text + 54 helsides, färglitograferade planscher. Texten delvis tonad av bilderna. Pärmen aningen nött. läs mer
Förlagets ljusgröna helklotband med guld- och blindpressad dekor. Bra skick
Förlagets ljusgröna helklotband med guld- och blindpressad dekor. Bra skick
Förlagets ljusgröna helklotband med guld- och blindpressad dekor. Bra skick
Förlagets mörkgröna helklotband med guld- och blindpressad dekor. Bra skick
Förlagets mörkgröna helklotband med guld- och blindpressad dekor. Bra skick
