Bonniers. 1955. Häftad. Mycket gott skick.
Tiden. 1975. 239 s. Inbunden. Nära nyskick.
Svithiod. Andra uppl. 1910. 584+689 s. Inbunden. Halvfranskt band. Hyfsat skick. Slitna pärmar. Finns naggade bladsidor.
2:dra årgången uppl. 1928. 64 s. Häftad. Klammerhäftad. Hyfsat skick. Omslaget vikt och någon reva.
SEXTONDE ÅRGÅNGEN uppl. 1921. 183 s. Häftad. Dåligt skick. Pärm och rygg i dåligt skick. Innehåll i gott skick.
Richters. 1985. 318 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Frihetens Bro är berättelsen om en tysk läkare och hans passionerade längtan efter friheten i Väst. Han satsar allt på att förverkliga sin dröm.. läs mer
Tiden. 1943. Inbunden. Hyfsat skick. Utrangerat Biblioteksband.
Vårt Hems Förlag. 1931. 364 s. Inbunden. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Vårt Hems Nordiska Bibliotek. Pärlor ur Sveriges, Norges, Danmarks, Finlands och Islands nutida litteratur.
Fakta Info Direkt. 1998. 57 s. Häftad. Mycket gott skick. Vilka frågor man ställer och varför och vilka egenskaper en sökande bör kunna uppvisa.
Albert Bonnier. 1929. 1-208, 1-184 s. Inbunden. Halvfranskt band. Hyfsat skick. Skada på övre och nedre rygg.
Albert Bonnier. 1929. 1-110,1-164 s. Inbunden. Halvfranskt band. Gott skick. Liten skada på övre pärmryggen .
Bonniers. 1973. 315 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Marie Antionette, Axel von Fersen och flykten till Varennes.
W&W serien 245. 1970. 479 s. Pocket. Gott skick.
Paragon. 1994. 127 s. Ringbunden pärm. 22x27cm. Nära nyskick. Text: Engelska. Illustrerad.
Carlsen. 1992. 31 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick. Illustrerad.
Vingförlaget. 1955. 286 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Tiden. 1953. 234 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Folket i Bild. 1946. 284 s. Inbunden. Gott skick. Pärmen något blekt.
Svenska Teatern. 1963. 24 s. Häftad. Klammerhäftad. Gott skick.
Tiden. Tredje uppl. 1966. 218 s. Inbunden. Klotband. Mycket gott skick.
Brombergs. 2006. 319 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
DMC. 15. Häftad. Gott skick.
Bonnierförlagen. 2005. 326 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Brevskolan. 9 uppl. 1972. Häftad. Gott skick.
Boknöje AB. 2003. 143 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. I Riddarnas spår handlar om hur en Bokserie blir till.
Ordfront. 1999. 156 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En dedikation från författarinnan på första bladet.
Tiden Arbetarberättare. 1974. 270 s. Inbunden. Kartonnage. Mycket gott skick. Under nödåren i slutwet av 1800-talet flyttade årligen tusentals svenskar ut från Småland och Blekinge till Nordtyskland. Det var främst de fattiga ba.. läs mer
Bonniers. 1989. 342 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Det här är berättelsen om män i hård strid om solidariska umbäranden, förnedring, skräck - och kamratskap som övervinner allt..
Bonnierförlagen . 289 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Psykologisk thriller. Argentuna 1976. Under #det smutsiga kriget" grips tiotusentals människor av militären. Familjer splittras, barn försvinner..
<klara Språket i Linköping AB. 2001. 213 s. Inbunden. Nyskick.
