Utan ort, utan år [1960-tal?] Faksimilutgåva av den andra, omarbetade upplagan från 1896. Numrerad upplaga om 300 ex, varav detta är nr 191. (10) + 1006 s. Gulddekorerat skinnband med alla tre snitt förgyllda och inre denteller... läs mer
BM-Förlaget, Mjölby, 1988. 94 s. Inbundet förlagsband. 24,5 x 21,5 cm. Vikt 428 g. Namnteckning på försättsbladet, i övrigt nära nyskick. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. * * * Som den energiska och mycket socialt i.. läs mer
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1977. Antikvariska serien 29. 112 s. Häftad. 25 x 18,5 cm. Vikt 300 g. Kanterna lätt fransiga, i övrigt mycket gott skick. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i .. läs mer
Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1975. Femte upplagan. Aldusserien A 227. 133 + (10) s. Häftad. 18,5 x 11 cm. Vikt 182 g. Spår av borttagen prislapp på bakre omslaget. Namnteckning på smutstitelbladet. Aningen snedläst. I övrigt myck.. läs mer
Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1975. Femte upplagan. Aldusserien A 227. 133 + (10) s. Häftad. 18,5 x 11 cm. Vikt 184 g. Omslaget lätt fläckat och prislapp på baksidan. Understrykningar i blyerts från och med s. 97 och framåt. I övr.. läs mer
Svenska Förlaget, 2002. 58 s. Inbunden med skyddsomslag. 17,5 x 15 cm. Vikt 206 g. Litet märke på skyddsomslagets baksida efter borttagen prislapp. I övrigt skick som ny. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt ur ett brett .. läs mer
Atlantis, 1992. Åttonde tryckningen. 275 + (1) s. Inbunden med skyddsomslag. 23,5 x 16 cm. Vikt 628 g. Skyddsomslaget med lättare bruksspår. I övrigt mycket gott skick. * * * Peter Englunds debutbok om det ödesdigra slaget 1709 .. läs mer
Saxon & Lindströms, 1963. Originalupplaga. 208 s. Inbunden med skyddsomslag. 21 x 14 cm. Vikt 368 g. Skyddsomslaget med viss nötning och några småriss. Liten fläck på övre snittet. I övrigt mycket gott skick. Med illustratione.. läs mer
Forum, 1957. Första svenska utgåvan. Tjugoandra-tjugonionde tusendet. 338 + (1) s. + 62 färgfotografier. Dekorerat linneband med skyddsomslag. 22 x 15 cm. Vikt 726 g. Skyddsomslaget med laminatskada och revor/pappersförlust i öv.. läs mer
Wahlström & Widstrand, 1997. 172 s. Inbundet förlagsband. 21,5 x 14 cm. Vikt 336 g. Överstruken blåstämpel på titelsidan, i övrigt skick som ny. * * * Agneta Uddenberg berättar här lättsamt och underhållande om våra gamla och ny.. läs mer
Fabel Förlag, 1994. 363 s. Inbunden med skyddsomslag. 23 x 16 cm. Vikt 758 g. Skyddsomslaget med lite skav i nederkanten. I övrigt mycket gott skick. Illustrerad i svartvitt. * * * Vintersolståndet är inte bara en bred genomgång.. läs mer
Askeby, 2010. 134 s. Inbundet förlagsband. 27,5 x 21,5 cm. Vikt 788 g. I skick som ny. Mycket rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. * * * Askeby var ett cisterciensiskt kvinnokloster. Det bildades på 1100-talet men ödelades i .. läs mer
Slotts- och domkyrkomuséet i Linköping, 2000. 123 s. Inbundet förlagsband. 28,5 x 21,5 cm. Vikt 626 g. I skick som ny. Rikt illustrerad i färg och svartvitt med ett till stora delar unikt bildmaterial. * * * Fasans tider är hist.. läs mer
Uppsala, Johan Fr. Edman, K. Acad, Boktr., 1806. Andra upplagan. 8:o. 182 + (2) s. Samtida alrotsmarmorerat skinnband med rik ryggförgyllning och sandbrun ryggetikett. Minimal skada i rygghuvudet, Vackert marmorerat försättspapp.. läs mer
Ödmann, Samuel: Anwisningar till ett christeligt predikosätt. Utgiwen för Seminarium i Upsala. Stockholm, tryckt i Elméns och Granbergs tryckeri 1812 på M:r Wiborgs förlag. Andra upplagan. 8:o. 113 + (5) s. Sammanbunden med Myns.. läs mer
Stockholm, C. G. Cronland, 1786-1787. (4) + 263 + (5) + 232 + (4) + (2) + 150 + (4) s. 8:0. Tre delar sammanbundna i ett lätt nött samtida halvfranskt band med fem upphöjda bind och sandbrun ryggetikett. Liten skada med skinnför.. läs mer
Norstedts, 1994. Tre volymer. 282 + 247 + 223 s. Häftade. 21 x 13,5 cm. Sammantagen vikt 886 g. I skick som nya. * * * Litteraturens klassiker är en antologi för alla som vill stifta bekantskap med de yppersta verken inom lyrik,.. läs mer
Norstedts, 1994. 292 s. Häftad. 21 x 13,5 cm. Vikt 348 g. I skick som ny. * * * Litteraturens klassiker är en antologi för alla som vill stifta bekantskap med de yppersta verken inom lyrik, drama och prosa. Oumbärlig för studera.. läs mer
Norstedts, 1994. 440 s. Häftad. 21 x 13,5 cm. Vikt 504 g. Nära nyskick. * * * Litteraturens klassiker är en antologi för alla som vill stifta bekantskap med de yppersta verken inom lyrik, drama och prosa. Oumbärlig för studerand.. läs mer
Norstedts, 1994. Två volymer. 316 + (2) + 361 + (1) s. Häftade. 21 x 13,5 cm. Sammantagen vikt 798 g. Andra delen med liten rest av prislapp på främre omslaget. I skick som nya. * * * Litteraturens klassiker är en antologi för a.. läs mer
Norstedts, 1994. Två volymer 270 + (2) + 295 + (1) s. Häftade. 21 x 13,5 cm. Sammantagen vikt 660 g. Nära nyskick. * * * Litteraturens klassiker är en antologi för alla som vill stifta bekantskap med de yppersta verken inom lyri.. läs mer
Forum, 1977. Faksimiltryck av 1926 års andra upplaga. 419 + (2) s. Inbundet förlagsband. 19 x 12,5 cm. Vikt 550 g. Pärmkanterna med lättare nötning och lite kraftigare nötning i rygghuvud och ryggfot. I övrigt gott skick. Stämpl.. läs mer
Forum, 2008. 112 s. Inbunden med skyddsomslag. 23 x 23 cm. Vikt 608 g. I skick som ny. Rikt illustrerad i färg. Översättning från engelska av Ulla-Märta Westerståhl. * * * Har du balkong, terrass eller radhustomt? Möjligheterna .. läs mer
Alfabeta, 1990. 281 s. Häftad. 21 x 13,5 cm. Vikt 374 g. Liten stukning i främre omslagets nederkant. Minimal skada i rygghuvudet. Femradig förvärvsnotering i kulspets på smutstitelbladet. I övrigt gott skick. Översättning från .. läs mer
Norstedts, 1998. 166 s. Häftad. 21 x 13,5cm. Vikt 258 g. Namnteckning på smutstitelbladet, i övrigt skick som ny. Förefaller oläst. Översättning från franska av Mats Löfgren. Med förord av Agneta Stark. * * * Viviane Forresters .. läs mer
Svenska Förlaget, 2000. Andra tryckningen. 139 + (1) s. Häftad. 18 x 15 cm. Vikt 210 g. Nära nyskick. Översättning från engelska av Eva Trägårdh. * * * Allt fler i vårt moderna samhälle upplever stress. Stora krav - både i arbet.. läs mer
Alecta, 2001. 77 s. Häftad. 21 x 15 cm. Vikt 154 g. Namnteckning på titelsidan. Mycket gott skick. Illustrerad i färg och svartvitt. * * * Redaktören, som också skrivit förordet, är docent vid Karolinska Institutet och chef för .. läs mer
Bokförlaget Max Ström, 2008. Femte tryckningen. Ca 150 opaginerade sidor. Förlagets inbundna linneryggband. 23 x 19,5 cm. Vikt 670 g. Lättare hörnskav, i övrigt skick som ny. Signerad av författaren på titelbladet. Rikt illustre.. läs mer
Berghs, 1996. 96 s. Inbundet förlagsband. 32 x 24,5 cm. Vikt 910 g. I skick som ny. Rikt illustrerad i färg med kartor, teckningar och fotografier. Översättning från franska av Mikael Kurkiala. * * * Många av indianernas folk fi.. läs mer
Rikskonserter och Sveriges Radio P2, 1999. 191 s. Häftad med invikta flikar. 24 x 17,5 cm. Vikt 488 g. I skick som ny. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. * * * Musik, tidskriften för klassiskt, folkmusik och jazz, gavs ut me.. läs mer
