A.-B. Dahlberg & Cos Förlag. Samlingsband av 5st arbeten. Storfurstens Affärer. De Röda Dropparna. 2:a upplagan. I det förflutnas våld. Rovspindeln. Millionernas hämnd. Inbunden. Nött. läs mer
Romersk fornkunskap : romerska rikets författning, organisation och förvaltning intill sjette århundradet efter Kr. Stockholm, 1881-91. Serie: Illustrerad handbok i grekisk och romersk fornkunskap ; 2. 692 s. inbunden. illustrer.. läs mer
Två berättelser i samma band. Asbjörn Krags jakt : Detektivroman. Göteborg : Åhlén & Åkerlund, 1911. 159s. Den Gåtefulle fienden. Detektiven Asbjörn Krags upplevelser. 189s. inbunden.
Seglande skepp och seglande sjömän : minnesanteckningar från ett liv i segelskutor. Göteborg : Sv.sjöfartstidn. ; 1958. 208s. häftad. illustrerad.
Stockholm : Bonnier, 1924. 259, [1]s. 1:a upplagan. något nött och snedläst.
Stockholm : Bonnier, 1926. 233, [2]s. 1:a Upplagan. häftad. Nött.
Hästen som hobby : den fullständiga handboken om hästar, ridning och körning. Stockholm : Forum, 1983. 348, [1] s., [8] pl.-bl. Serie: När-Var-Hur-serien. 6., omarb. och utök. uppl. inbunden. illustrerad.
Trädgårdsväxternas livsföreteelser : växtfysiologi som trädgårdsodlingens teoretiska grundval. Stockholm : Bonnier, 1919. bemynd. övers. av Nils Sonesson och Rudolf Florin. 298s. häftad. Nött. illustrerad.
katalogen samställdoch utgiven av Luna lindahl & Nermark ab, Alingsås. tryckt Göteborg. 1965. 192s. häftad. iluustrerad.
Stockholm : Klemmings antiqv., 1874. Serie: Ur vår tids forskning, 99-0237569-3 ; 10. 60 s., 1 pl.-bl. häftad. Nött.
Stockholm : Samson & Wallin, 1881. Serie: Ur vår tids forskning. 73 s., [19] kartbl. häftad. illustrerad. Nött.
Stockholm : Dahlberg & C:o., 1913. Meyer, Wilhelm: Erdbebungen und Vulkane. (originaltitel) 94s. bemynd. övers. från orig:s 9:e uppl. av N. Bengtson. häftad. Nött ex.
Stockholm : Hökerberg, 1908. 232s. häftad. nött. med 54 teckningar. läs mer
Malmö : Cavefors ; 1959. 55s. häftad. Förord av Victor Vinde. La gangrène (originaltitel). läs mer
Ur folkets mun eller Den gamla svenska ordspråksboken. med 1.500 ordspråk och ordstäv från alla delar av landet. Serie: De gamla folkböckerna. Linköping : C. Topelius ; 1974. 94s. häftad. illustrerad. läs mer
Stockholm : Diakonistyr., 1943. 2., revid. uppl. 100s. häftad. riktigt med markeringar och anteckningar av blyerts och bläck.
Höganäs : Bokorama, 1987. [Ny utg.] / redaktör: Marianne Särman. förord: Jean Bolinder 213, [1]s. inbunden.
Stockholm : Evangeliska Fosterlandsstift, 1912. 108s. inbunden.
Skriften tryckt år 1955 för Landshövding Arvid Richert på handgjort Lessebo-papper Havamal hos barneviks Tryckeri i Uddevalla i 400 numrerade expemplar. Ett exemplar är bundet i pergament från 1629. ex 304/400. Nyskick. 69s. häf.. läs mer
Stockholm : LT [Seelig], 1950. 263s. inbunden. illustrerad.
Jönköping : Wettern, 1995. 149, [1]s. häftad.
Stockholm : Z. Hæggströms förlagsexp., 1880. 252s. inbunden.
Serie: Första klass reseguider. Stockholm : Streiffert, 2004. 4., aktualiserade utg. inbunden. ITALIEN ÄR ETT LAND SOM ÄR enormt rikt på lokala variationer. Detta beror huvudsakligen på en stark regionalism, särskilt i landets s.. läs mer
Malmö : Nordsjö AB, cop. 1989. 79, [1]s. inbunden. illustrerad. läs mer
Hugo Gerbers förlag. Stockholm. 1927. 221s. häftad. illustrerad med 65 bilder. Nött.
Människan hör till marken, inte marken till människan. Alla varelser hör samman, allt skapat har ett sammanhang. Människan vävde inte Livets väv, hon är endast en tråd av den. Indianhövding Seattle, 1885. Natur och Kultur. Stock.. läs mer
Bokförlaget Inova. Stockholm. 1980. 175s. häftad. illustrerad.
Gumperts. Göteborg. 1967. 84s. häftad. illustrerad.
Föreningen Heimdals folkskrifter. Nr 75. P. A. Norstedt & Söner förlag. Stockholm. 1902. 59s. häftad. Nött. Illustrerad.
Corniche, Malmö, 1965. 2:a upplagan. 159s. häftad.
