ICA bokförlag 2002. Andra omarbetade utgåvan. 239,(1) s. Illustrationer. Stor 8.o. Dekorerat förlagsband.
ICA bokförlag 2000. 190 s. Illustrationer. Stor 8.o. Dekorerat förlagsband.
Sinnlighet året om. ICA bokförlag 2002. 64 s. Illustrationer. Dekorerat förlagsband.
ICA bokförlag 2000. 64 s. Illustrationer. Dekorerat förlagsband.
ICA bokförlag 2001. 64 s. Illustrationer. Dekorerat förlagsband.
Lund 1903. (4),50 s. 4:o. Halvklotband. Främre omslaget med några blyertsnoteringar/markeringar och ett veck, löst bifogat. Främre pärmen översta del något blekt. Lätta kantnötningar. (Lunds universitets årsskrift. Band 38. Afde.. läs mer
Viking 1991. (10), 241 s. Svart klotryggband med något kantnött skyddsomslag.
Om snapphanetiden och seklet då Skåne blev svenskt. MonitorFörlaget 2006. 374 s. Välbevarat dekorerat förlagsband. Med en dedikation från författaren.
Sthlm, P. A. Norstedt & Söner, 1865-70. XIV,445,(1); 420; 415; 443 s. Samtida något nötta halvfranska band med hårt blekta ryggar. Klotklädda pärmar. Guldornerade ryggar med blindpressningar. Första delen något fläckad t.o.m. si.. läs mer
Sthlm, Albert Bonniers förlag 1920-28. VI,421; XVI,169,(3) s. Ljusbruna havfranska band, guldornerade ryggar med skyltar i rött och grönt, övre guldsnitt (Hedberg). Främre pärmarna med Bertil Wijks förgyllda pärmexlibris. Utgivn.. läs mer
Falköping 2013. 112 s. Limhäftad. Nyskick.
Om människosynen i existentiell psykologi och terapi. Natur och Kultur 2005. 198 s. Limhäftad. Sju sidor streckade i blyerts. (Natur och Kulturs psykologiklassiker).
Studentlitteratur 2009. Andra upplagan. 381 s. Limhäftad. Fem sidor streckade. läs mer
Wahlström & Widstrand 1991. 182 s. Välbevarat dekorerat förlagsband.
Studentlitteratur 2009. 609 s. Häftad. Arton sidor streckade.
Paris, Fondation Cartier pour l´art contemporain, 1995. Opaginerad. 88 s. + 4 utvikbara blad. Tvär 4:o. Häftad. Ryggen med en stukning. Omslagen lätt kantnötta och med fläckar närmast ryggen. Gördeln saknas. Med text av James Li.. läs mer
Berlin, Robert Oppenheim, 1877. VIII,163,(1) s. Sammanbunden med Hans Jahn. Die Grundsätze der Thermochemie und ihre bedeutung für die theoretische chemie. Wien, Alfred Hölder, 1882. VIII,(1),238 s. + Hans Landholt. Das Optische.. läs mer
Sthlm, Lars Hökerbergs förlag, 1897. 246 s. Främre omslaget medbundet. Grönt halvklotband. Främre omslaget med två fuktfläckar. Pärmarnas marmorerade överdragspapper ytligt nötta. Med en tillskrift till Oscar Arweson från förläg.. läs mer
Två bilder ur fornnordiska gudaläran. Sthlm, P. A. Norstdt & Söner, 1873. (4),109 s. Välbevarat grönt klotband. Lagerfläckig. Markeringar i blyerts. Försättsbladet med en dedikation Wilhelm Flensburg från författaren och en namn.. läs mer
Sthlm, C. E. Fritzes bokhandel, (1878). 510,(1) s. Rött rikt dekorerat skinnryggband. Ryggfoten med en liten spricka. Försättsbladet med en samtida tillskrift. Översättning C. V. A. Strandberg.
Gtbg 1894. 103,(3) s. Liten 4:o. Omslagen (det främre med blekningar) medbundna. Blått halvfranskt band, guldornerad blekt rygg med nötningar, övre guldsnitt (Hedberg?). Främre pärmen med Bertil Wijks förgyllda pärmexlibris. Try.. läs mer
Västervik, C. O. Ekblad & Comp., 1913. 58,(1) s. Främre omslaget medbundet. Vinrött halvfranskt band med riktguldornerad rygg (Hedberg). Ryggen något blekt och med lätta nötningar. Främre pärmen med Bertil Wijks förgyllda pärmex.. läs mer
Sthlm, P. A. Norstedt & Söner, 1881-82. Andra omarbetade och tillökade upplagan. X,374+X,(1),464 s. + 4 kolorerade litograferade planscher. Illustrationer. Skinnryggband med dekorerad främre pärm. Ryggen blekt och med lite nötni.. läs mer
Sthlm, Albert Bonniers förlag, 1915. (8),182 s. Brunt halvfranskt band med blekt rygg (Fr. Ljunggrens bokbinderi, Stockholm). (Populärt vetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs Högskola, Nyföljd - XIV).
Tre berättelser från "Ön". Sthlm, Aktiebolaget Ljus, 1911. 180 s. Främre omslaget medbundet. Grönt trevligt klotband med marmorerade snitt och tvåfärgad titelskylt i rött och grönt (Hedberg). Främre pärmen med Bertil Wijks förgy.. läs mer
Sthlm, Albert Bonniers förlag, 1915. Första-tionde tusendet. 336,(1) s. Främre omslaget medbundet. Grönt halvfranskt band, guldornerad blekt rygg med fyra upphöjda bind och övre guldsnitt (Bernhard Andersson).
Gtbg 2012. 144 s. Illustrationer. Stor 4:o. Välbevarat grått originalklotband med skyddsomslag. Signerad av Sten Rosenlund. Med förord av Lars Helander och Klas Östergren.
Sthlm, H. R. Looströms förlag, 1849. Opaginerad. 240 litograferade planscher (alla). Litograferat titelblad. Brunt halvfranskt band med fint guldornerad rygg (Hedberg). Tre mindre kantrevor. Lagerfläckar. Första blanka bladet me.. läs mer
Sthlm, P. A. Norstedt & Söner, 1903. (6),86,(1) s. + planscher. Enkelt klotband (Isbergs bokbinderi, Norrköping). Främre pärmens insida med Carl Afzelius exlibris. läs mer
Sthlm, Norstedts, 1879. (2),147,(1) s. Främre omslaget medbundet. Trevligt grönt klotband med tvåfärgad ryggskylt i rött och grönt (Hedberg). Främre pärmen med Bertil Wijks förgyllda pärmexlibris. Äldre namnteckning.
