1997. Inbunden. Nyskick. läs mer
Walburg Pers, Teylers Musem. 1992. 120 s. Nära nyskick. rikt illustrerad. läs mer
Atlantis. 2000. 405 s. Inbunden. Nyskick. Atlantis, 2000. Svenska Humanistiska Förbundets Skriftserie nr 113.. läs mer
Yale Univ.Press. 1999. 428 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Se Under Strecket - SvD 2 sept-12. Underbar bok. Rikt illustrerad. Några få blygsamma blertsmarkeringar..
Schuyt & Co. 1978. 328 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Rikt illustrerad. läs mer
Picador. (1967) 1986. 307 s. Häftad. Nära nyskick.
Haynes 420 - reparationshandbok. 1990. 391 s. Häftad. Hyfsat skick, omslaget ngt medfaret; den är ju använd!. läs mer
Bloomsbury. 1a uppl. 2009. 305 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Hodder and Stoughton. 1a uppl. 1991. 335 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Clarendon Press, Oxford. 1995. 144 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
Atlantis. 1988. 308 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick. Festskrift till Allan Ellenius. 18 essäer över temana "Att läsa i naturens bok", "Landskapsbilder och tankebilder", Mänskan, djuren, all naturen ..... läs mer
NoK 2001. 2001. 223 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. "Vetenskap och Retorik" har sin utgångspunkt i ett symposium anordnat av Kungl. Vitterhetsakademien 1999. Boken behandlar frågan om retoriska element i olik.. läs mer
Pocketförlaget. 2011. 527 s. Pocket. Nära nyskick.
Bonnier Pocket. 2007. 260 s. Pocket. Nyskick.
Teachers College Press, New York. 1978. 631 s. Häftad. Nyskick. läs mer
Svenska Förlaget. 1999. 214 s. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Boken informerar om forntida och 1800-talets Egypten och om postrevolutionära Frankrike på ett underhållande sätt, liksom inte minst historien om den stackars.. läs mer
Panther. 1974. 315 s. Pocket. Nära nyskick.
Jonathan Cape Ltd. 1st UK edition -36? uppl. orig 1935. 413 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Namnteckning på försättsblad.
Prisma. 1962. 155 s. Pocket. Hyfsat skick.
A Signet Classic. 1967. Pocket. Mycket gott skick.
Penguins Modern Classics. 1966. 618 s. Pocket. Mycket gott skick.
A Signet Classic. 1964. 831 s. Pocket. Mycket gott skick.
An Everyman Paperback. 1963. 370 s. Pocket. Gott skick.
Tidens amerikanska klassiker. 1959. 153 s. Häftad. Gott skick. läs mer
Fritzes bokförlag. 152. 286 s. Häftad. Gott skick. Inl. Artur Lundkvist. Delvis osprättad. Tenderar att lossna i rygglimningen.
Natur och kultur. 1978. 159 s. Pocket. Nyskick. En översikt över de senaste årtiondenas diskussioner om skolans metoder och undervisningens innehåll..
Norstedts Panorama. 1984. 180 s. Häftad. Nyskick. läs mer
W&W 1974. Originalpocket. 210. 1974. 210 s. Pocket. Nyskick. läs mer
Aldus/Bonniers A117. 1965. 162 s. Pocket. Mycket gott skick. exlibris plus ett fåtal förstrykningar.
Royal Acadamy of Arts. 1995. 284 s. Häftad. 26,5x21cm. Nyskick. Presentbokskaraktär, Mycket fyllig utställningskatalog med vetenskapliga förtecken och utsökta illustrationer.. läs mer
