Dalaförlaget 1987. 287 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad. Här presenteras kretsen av grafiker med bl.a. Stig Borglind, Axel Fridell, Bertil Bull Hedlund och David Tägtström
Ludvika 1997. 17 sidor, klammerhäftad i gott skick. Illustrerad. Byggdes Sunnansjö herrgård åt en brukspatrons älskarinna? Denna skrift försöker reda ut vad som är sanning bakom ryktena.
Wahlström & Widstrand, Stockholm 1901. 461 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad med fotografier, kartor m.m. Artiklar om bl.a. Landvägsliv på velociped, höslåtter i finnskogen, Cyklistmötet i Kalmar 1900, Från skogslappa.. läs mer
Nacka 1976. 163 sidor, inbunden med skyddsomslag. Allt i gott skick. Illustrerad av Gunnar Brusewitz.
Västmanlands Läns Museum, utan angivet utgivningsår. Åtta gamla fotografier återgivna på kartong i format cirka 32 x 24 cm. i en mapp. medföljer även sex mindre vykort med gamla motiv från staden, även dessa utgivna av museet. läs mer
Almqvist & Wiksell 1972. 122 sidor, häftad i gott skick. Del 146 i Sveriges Kyrkor - Konsthistoriskt Inventarium. Rikt illustrerad. En liten reva i omslagets baksida. läs mer
Almqvist & Wiksell, Stockholm 1976. 56 sidor, häftad i gott skick. Utgiven i Kungliga vitterhets historie och antikvitets akademiens serie Antikvariskt arkiv som nummer 63.
Missionsförbundets förlag, Stockholm 1957. 155 sidor, häftad i gott skick. Illustrerad.
Länsstyrelsen Uppsala län 1999. 107 sidor, inbunden i mycket gott skick. Rikt illustrerad med färgfotografier. Här finns Gimo bruk, Salnecke slott, Wiks slott, Griggebo såg och en mängd andra sevärda miljöer porträtterade.
Uppsala 1986. 83 sidor, häftad i gott skick. Illustrerad. Tillskrift på första sidan. läs mer
Upplandsmuseet 1986. 203 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad med fotografier och kartor. läs mer
Upplandsmuseet 1983. 92 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad med fotografier och kartor.
Sigtuna 1980. Husby-Ärlinghundra Märsta hembygdsförening. 57 sidor, limhäftad med förstärkt rygg. Gott skick. Illustrerad med fotografier och kartor.
Bonniers 1968. 121 sidor, häftad med skyddsomslag. Ett par små revor i skyddsomslaget, i övrigt gott skick. Illustrerad i svart-vitt, samt planscher i färg. Läs om de bränder som format huvudstaden, bl.a. när slottet Tre kronor .. läs mer
Eskilstuna 1989. 240 sidor, inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning överstruken med tippex på smutstitelbladet. Illustrerad. läs mer
Malmö 1927. 470 sidor, gulddekorerat helklotband. Pärmen en aning sliten vid kapitäl och hörn, i övrigt gott skick. Illustrerad.
J.A. Lindblads 1935. 408 sidor, skinnband i mycket gott skick. med 40 illustrationer.
Tryckt 2011. Inbunden. 535 sidor. F.d. biblioteksbok men i mycket bra skick. Många olika författare. Ur innehållet: Sophia Elisabet Brenner som Sappo. Barck feminism. Fru Brenne och Sor Juana. Miniatyrmålaren Elias Brenner m.m. .. läs mer
Örebro 1998. 104 sidor, inbunden i gott skick. Rikt illustrerad med färgfotografier av Ullabritt Jonsson.
Falun 1984. 141 sidor, häftad i gott skick. Illustrerad. Några av hembygdsrörelsens förgrundsgestalter kommer här till tals. Urval och en fyllig inledning av Rydberg.
Orsa 1966. 95 sidor, häftad i gott skick. Illustrationer av Johannes Hasmats. Ett veck på omslagets baksida.
Östergötlands Länsmuseum 2003. 47 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad i färg. läs mer
Bonniers 1946. 289 sidor, halvfranskt band med övre guldsnitt, mycket gott skick.
Bonniers 1947. 276 sidor, halvfransk band med övre guldsnitt, mycket gott skick.
Vadstena 1970. 140 sidor, inbunden i gott skick. Tillskrift på smutstitelbladet.
Örebro 1991. 144 sidor, häftad i gott skick. Andra reviderade upplagen. Artinventering och förteckningar. Illustrerad med teckningar och fotografier.
Sala 1974. 165 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad med fotografier och kartor i svart-vitt och färg. Om stadsbildens förändring i Sala under den tid Diös var som mest verksam som byggherre i staden. Många trevliga äldre.. läs mer
Lund 1967. 330 sidor, häftad i gott skick. Rikt illustrerad med fotografier samt två planscher. En bok om trähusbebyggelse i Sverige, den panelarkitektur som växte fram under 1700talet. I centrum för framställningen står Hudiksv.. läs mer
Uppsala 1987. 280 sidor, häftad i gott skick. Biblioteksexemplar med en stämpel på pärmens insida samt en ficka längst bak. Solkigt omslag med två tejpbitar som rest efter ryggens ämnesbokstav. läs mer
Falun 1981. 80 sidor, häftad i gott skick. Illustrerad med fotografier. läs mer
