Stockholm, 1906 Halvklotband, 538s. 28x20x4cm, 2031g. Gott skick, något kantnötta och tummade pärmar. läs mer
Stockholm, 1906 Halvklotband, 618s. 28x20x5cm, 2499g. Gott skick, något kantnötta och tummade pärmar. läs mer
Stockholm, 1906 Halvklotband, 489s. 28x20x4cm, 1981g. Gott skick, något kantnötta och tummade pärmar. läs mer
Sv. dagbladet, 1984, Inbunden, skyddsomslag, 149s. 27x20cm, 731g. Rikt fotoillustrerad. Kantskadat skyddsomslag med pappersförlust. ISBN 9177380525. läs mer
Wiken, 1989 Förlagsband med skyddsomslag, 223s. 28x24cm, 1172g. Rikt färgfotoillustrerad. Gott skick, skyddsomslaget har kantnagg och en 4cm reva. ISBN 9170245509. läs mer
Bonanza Books New York,NY 1981 Klotryggband, 160s. 27x21cm, 674g. Illustrerad. Något tummade och fläckade pärmar, rygg och inlaga. Engelsk text.
Halvfranskt band, Stockholm 1941 2:a upplagan., 379s. 27x21x4cm, 2063g. Rikt illustrerad. Något kantnötta pärmar, något fläckade pärmar och rygg, namnteckning. läs mer
1999 Prisma. Inbunden, skyddsomslag, 279s. 33x25x3,5cm, 2051g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9151836408. Beskrivning:"På många sätt är rödfärgen en av de mest ?demokratiska? företeelser vi har. Överallt finns den. 16.. läs mer
Mycket fint skick.
1969 SAK Hft. 184s. 29x20cm, 662g. Illustrerad. Mycket gott skick, något nötta pärmar, ej uppskuren.
uå Klammerhft. 50s. 30x21cm, 138g. Illustrerad. Mycket gott skick.
1994 KTH. Klammerhft. 30s. 27x22cm, 150g. Mycket gott skick. ISBN: 9163028093. läs mer
1971 New York : Dover. Hhft. 72s. 31x24cm, 411g. Illustrerad med 70 helsidesbilder i färg på vackra affischer från slutet på 1800-talet. Gott skick. Engelsk text. läs mer
1943 Nyblom. Halvfranskt band, 623s. 30x23x4cm, 2344g. Numrerad upplaga till namngiven ägare, Av 1100 ex är detta nr 635 tryckt för Banktjänsteman Georg Tonnert i Nyköping. Illustrerad. Nötta pärmar och rygg, namnstämpel. Innehå.. läs mer
1997 Artograf. Pappband, 196s. 24x27cm, liggande. 576g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 918636023X. Beskrivning:Bilder från Ystad bjuder på en fotografisk rundvandring över 96 sidor i den bäst bevarade ursprungliga sta.. läs mer
1990 Vilnius. Inbunden, skyddsomslag, 242s. 29x23cm, 1228g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket fint skick. Engelsk och Litauisk text. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 2013-05-19, reservation för postens framtida prisförän.. läs mer
1997 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 223s. 26x22cm, 1156g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 2013-05-19, reservation för postens framtida prisförändringar). ISBN 911971.. läs mer
1965 Axelsson & Lundberg. Blått konstläderband med skyddsomslag, 434s. 27x20cm, 1449g. Boken är i gott skick, skyddsomslaget är tummat och delvis skadat, pappersförlust. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. (Fraktkostnad 39kr, B.. läs mer
1998 Riksantikvarieämbetet : Byggförl. Inbunden, skyddsomslag, 256s. Stort format: 30x25cm, 1703g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 2013-05-19, reservation för postens framtida prisf.. läs mer
2002 W&W. Inbunden, skyddsomslag, 186s. Stort format: 32x26cm, 1308g. Vackra färgfotografier. Mycket fint skick. ISBN 9146182829. Beskrivning: Mellan skyar och hav är en kärleksfull skildring av det vidsträckta öriket mellan Ar.. läs mer
2004 W&W. Inbunden, skyddsomslag, 186s. Stort format: 29x23cm, 1209g. Över 100 färgfotografier. Mycket fint skick. ISBN 9146200754. Beskrivning: Sören Colbing är en av Sveriges skickligaste naturfotografer. I denna bok får vi f.. läs mer
1999 Max Ström. Inbunden, skyddsomslag, 175s. Stort format: 31x25cm, 1312g. Rikt illustrerad med 200 storslagna bilder. Mycket gott skick, en liten tejplagad kantnagg i skyddsomslaget. ISBN 9189204077. Beskrivning: Utskärsfolk .. läs mer
1976 Salamander. Inbunden, skyddsomslag, 255s. Stort format: 31x23cm, 1438g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. For the rock buff or casual reader, The Illustrated Encyclopedia of Rock is an authorative and l.. läs mer
1989 Atlantis. Inbunden, 221s. Stort format: 30x23cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 2013-04-29, reservation för postens framtida prisförändringar) ISBN 9174861204. läs mer
1998 JM AB. Inbunden, skyddsomslag, 144s. 30x24cm, 1073g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick, en aning tummat skyddsomslag. ISBN 9163073447. Arkitekturbok från John Mattsson.
N&K 1959. Grått klotband med vackert dekorerat skyddsomslag, 291s. Stort format: 31x26x3cm, 1783g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
uå (C)1977. Inbunden, skyddsomslag, 352s. Stort format: 34x25x4cm, 2101g. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0906286190.
1979 Sunne hembygdsfören. Inbunden, skyddsomslag, 128s. 22x30cm, liggande. 796g. Rikt illustrerad, över 150 unika bilder, fotografier varvsritningar mm. Mycket gott skick. Skeppskatalogen upptar 41 maskindrivna fartyg.
Brunnhages Blått halvfranskt band. 280 sidor. 28x20cm, 1041g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
(C)1980 Det Bästa. Inbunden, 415s. 22x26x3,5cm, liggande. 1572g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9170300550. Innehåll: hobbyarbeten läderarbeten makramé découpage ljustillverkning trådkonst korgarbeten halmarbeten väv.. läs mer
