En bok om utbildning i arbetslivet. Studentlitteratur. 1988. 178 sid. Häftad. Limhäftad med mjuka, dekorerade pärmar. 290 gram. Gott skick. I boken finns understrykningar med mjuk blyerts (och lätt hand) av vissa textpartier.. läs mer
Personlig och mycket levande revyhistoria. Bonniers. 1:a uppl. 1961. 349 sid.(=319 sid text+30 sid mycket intressanta foton i sv/v. Häftad. Trådhäftat pappband med mjuka, dekorerade pärmar. 22x14cm. 570 gram. Hyfsat skick(förstä.. läs mer
ETT URVAL DIKTER med inledning av Carl Fehrman. Bonniers/Svalans Lyrikklubb. 1977. 107 sid. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. 240 gram. Nära nyskick.
Dikter. Bonniers. 1927. 84 sid. Häftad. Trådhäftat pappband med mjuka pärmar. 150 gram. Mycket gott skick.
Roman. Forum. 1952. 180 sid. Inbunden. Trådhäftat ryggklotband. Bmo. 230 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Prydligt namnad på försättsbladet.
Svenska Cementföreningen. 1965. 44 sid. Rikligt illustrerad med foton, teckningar och skisser. Häftad. Häftklammer i förstärkt bokrygg. 22,5x15,5cm. 90 gram. Gott skick.
Deckare. Ordfront. 2001. 260 sid. Inbunden. Bmo. 470 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Kritisk journalistik. Urval(1934-1973) och efterord av Otto von Friesen. Ordfronts förlag. 1984. 315 sid. Inbunden. Limhäftat pappband med hårda pärmar. 530 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. läs mer
En bok för alla hundälskare. VIVA. 1989. 128 sid. Inbunden. Limhäftat pappband med hårda pärmar. 230 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Succéer och tragedier i en finansfamilj. Svenska Förlaget. 2006. 299 sid. t>3cm. Inbunden. 22,5x15,5cm. 640 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Naturskildring. Prosaskisser. Bonniers. 1954. 189 sid. Illustrerad av Ralph Bergholtz. Häftad. Osprättat, trådhäftat pappband med mjuka, dekorerade pärmar. 22,5x15,5cm. 480 gram. Boken i nyskick - den mjuka pärmen dock lite slit.. läs mer
Roman. Arbetsskildring. PAN. 1980. 263 sid. Pocket. Utan försättsblad. 240 gram. Gott skick. .
Roman. Svalan/Bonniers. 1960. 316 sid. t>3cm. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. Buo. 370 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Historisk Roman. Forum. 1945. 324 sid. Inbunden. Trådhäftat klotryggband. Bmo. 360 gram.
Vidskepliga föreställningar. LT:s förlag. 1982. 252 sid. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. 410 gram. Nära nyskick.
Memoarbok av Nobelpristagaren 2006. Norstedts. 2006. 362 sid. t>3cm. Inbunden. Bmo. 620 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Mer än 200 brev med svar från statsministern. Förord av Hans Haste samt av Olof Palme. POGO PRESS. 1975. 259 sid. Inbunden. Bmo. 21,5x15,5cm. 590 gram. Boken i Nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Omslaget är dock ganska .. läs mer
Roman. Nr IX i serien "Arbetarberättare". Tidens förlag. 1975. 207 sid. Inbunden. Limhäftat pappband med hårda, dekorerade och laminerade pärmar. 400 gram. Gott skick.
En reportageresa till Indonesien. Rikligt illustrerad. Bonniers. 1963. 272 sid.(240 sid text+32 sid foton i färg och sv/v. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda pärmar. 330 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Politisk Roman. Förord av Statsminister Tage Erlander. Efterskrift av författaren. Stiftelsen Litteraturfrämjandet. 1969. 175 sid. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. 175 gram. Gott skick. Skyddsomslag sa.. läs mer
Om Inka-folkets historia. Bra Böcker. 1:a uppl. 1992. 227 sid. Inbunden. Bmo. 380 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Ett jaktsällskaps äventyr i det hemlighetsfulla Afrika. Litteraturfrämjandet. 1990. 245 sid. Limhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. 370 gram. Mycket gott skick. Namnetikett på främre pärms insida.
Vad ligger bakom de fantastiska berättelserna om trollkarlar, magi och svartkonst? B.Wahlströms förlag. 2002. 224 sid. Inbunden. Limhäftat pappband med hårda, dekorerade och laminerade pärmar. 480 gram. Mycket gott skick.
En FACKBOK/LÄROBOK som behandlar Ledarskapets natur och kvaliteter där resultat sätts i fokus. Den skall läsas av landets alla officerare, men huvudparten av vad som sägs är direkt tillämpbart för CHEFER i Näringsliv och Förvalt.. läs mer
ICA-förlaget. 1981. 222 sid. Rikligt illustrerad. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade och laminerade pärmar. 27x20cm. 700 gram. Mycket gott skick. Ingår i ICA-förlagets serie "Stora IDÉ-Böckerna".
Handbok om barn. "Varje barn är unikt och olikt alla andra"... Vi Föräldrar. 2001. Rikligt foto-illustrerad. 148 sid. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade pärmar. 21,5x21,5cm. 540 gram. Mycket gott skick.
Studentlitteratur. 2:a uppl. 2003. 227 sid. Häftad. Limhäftat pappband med mjuka, dekorerade pärmar. 22x15,5cm. 340 gram. Inlagan är i Nyskick. Pärmen är skyddad genom inplastning men har lite skavsår.
Minnen från femtiofem radioår. Sveriges Radios förlag. 1993. 304 sid (288s text+16s foton). Inbunden. Bmo. 560 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
ICA-förlaget. 1980. Rikligt illustrerad och med massor av nyttig information. 223 sid. Inbunden. Trådhäftat pappband med hårda, dekorerade och laminerade pärmar. 27,5x20cm. 700 gram. Mycket gott skick. läs mer
En annorlunda handledning i sammanträdesteknik samt en introduktion till "det perfekta sammanträdet". Studentlitteratur. 1989. 87 sid. Häftad. 140 gram. Nyskick.
