Martin Beck på livsfarligt uppdrag i Budapest. MånPocket. 1981. 157 s. Pocket. 17,8x11cm. ca 129 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Tryckt i Ungern 1981. Bokens ryggfot obetydligt stuk, små hanteringsmärken bakpärmen, inlagan.. läs mer
¨En kriminalskildring av världsklass¨ P.A. Norstedt och Söners förlag Stockholm Vår Bok. 1978. 285 s. Inbunden. Orange klotband. 20,8x13,6cm. ca 398 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Norstedt.. läs mer
¨Ett mästerverk¨ P.A. Norstedt & Söners förlag Stockholm Vår Bok. 1979. 309 s. Inbunden. Grönt klotband. 20,8x13,7cm. ca 425 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Norstedts Tryckeri Stockholm1979.. läs mer
¨Udda personer har det inte lätt¨ Bokförlaget Korpen Göteborg. Första uppl. 1990. 192 s. Inbunden. Blått klotband. 20,9x14,1cm. ca 423 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Gåvodedikation av förf.. läs mer
¨Vem säjer att brott inte lönar sig?¨ Förlags AB Semic #67. Första svenska uppl. 1981. 128 s. Pocket. 17,6x10,6cm. ca 81 gram. Hyfsat skick. Porto 10kr. Illustrerad av Jack Rickard. Originaltitel The MAD Book of Mysteries. Övers.. läs mer
Hercule Poirot nystar upp mordgåtan. Bonniers. 1988. 232 s. Inbunden. Blått klotband. 21.8x13,9cm. ca 336 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick. Porto 30 kr. Originaltitel Sad Cypress. Översättning Einar The.. läs mer
Innehåller bl.a. kapitlet Piraten och kvinnorna. Frivolt Förlag Malmö. Första uppl. 1997. 125 s. Häftad. 16,5x11,4cm. ca 137 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Ljungbergs Tryckeri Klippan. Boken aningen snedläst, ryggfoten ob.. läs mer
I en härva av mord och kidnapping hamnade Poirot bland idel kvinnor på en av Englands finaste internatskolor. Bonniers. Första svenska uppl. 1960. 216 s. Häftad. 20,9x13,1cm. ca 323 gram. Hyfsat skick. Porto 30 kr. Originaltitel.. läs mer
Förord Per-Erik Sjösten ordf i FNPS. Bilden föreställer boken utan det mycket tunna skyddsomslaget. Fritiof Nilsson Piraten Sällskapet Vollsjö. Första uppl. 2004. 96 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 15,7x13,7cm. ca 209 gram. M.. läs mer
Hercule Poirot löser gåtorna. Engelsk text. Fontana/Collins #4076. Sjätte tryckningen. 1980. 224 s. Pocket. 17,9x10,8cm. ca 123 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Tryckt i Storbritannien 1980. Boken litet snedläst, ryggändarn.. läs mer
Handlingen utspelar sig på Grand Hotell i Stockholm. Bonniers Delfinserien #575. 1978. 201 s. Pocket. 18,4x11cm. ca 188 gram. Hyfsat skick. Porto 20 kr. Bonniers Grafiska Industrier AB Stockholm 1978. Boken snedläst, mindre läsv.. läs mer
Miss Marple löser mysteriet. Engelsk text. Pocket Books New York. Fjärde tryckningen. 1972. 208 s. Pocket. 17,9x10,5cm. ca 131 gram. Hyfsat skick. Porto 20 kr. Tryckt i USA 1972. Boken snedläst, läsveck ryggen, ryggändarna litet.. läs mer
En kapitelrubrik Avskriv tråkigheten! Harriers Bokförlag A.B. Stockholm. Första uppl. 1946. 192 s. Inbunden. Dekorerat klotryggband. 18,8x13,1cm. ca 319 gram. Gott skick. Porto 30 kr. Tryck Bröderna Borgströms A.B. Motala 1946. .. läs mer
¨En händelsekarusell med prissuggan ¨Dronningen av Blandings¨ som medelpunkt¨. Albert Bonniers Förlag Stockholm. Första svenska uppl. 1935. 295 s. Häftad. 19,3x12,1cm. ca 335 gram. Dåligt skick. Porto 30 kr. Originaltitel Summer.. läs mer
¨Idyllens klara dag fylls av mörker, av smygande skräck och av död¨ Bonnier Pocket. 1986. 206 s. Pocket. 17,7x11cm. ca 121 gram. Mycket gott skick. Porto 20 kr. Originaltitel Endless Night. Översättning Sven Bergström. Tryckt i .. läs mer
¨Varje människa kan lära sig tala med hästar¨ Natur och Kultur/LTs förlag. Första svenska uppl. 2002. 191 s. Inbunden. Rött klotband. 21,5x14cm. ca 377 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Porto 30 kr. Original.. läs mer
Demonens död är grundad på erfarenheter som Anne Holt gjort i sin kamp för barns rätt i samhället. Norstedts Förlag AB. 1998. 244 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 21,6x13,9cm. ca 359 gram. Gott skick. Porto 30 kr. Originaltite.. läs mer
De fem Poirot-historier som samlats i idenna bok skrevs på 20- och 30-talen och är Christie när hon är som bäst. Bonniers. Trettonde-tjugosjunde tusendet. 1989. 219 s. Inbunden. Mörkblått klotband. 20,5x13cm. ca 309 gram. Gott s.. läs mer
¨Boken handlar om människor i ett skogs- och sjöland¨ Värmland Bra Böcker Höganäs. 1980. 254 s. Inbunden. Mörkgrönt dekorerat läderimitation. 29,1x21,3cm. ca 1385 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 3.. läs mer
¨Den svenske häxmästaren framför andra¨ Bokförlaget Bra Böcker Höganäs Bra Deckare. 1979. 180 s. Inbunden. Blått klotband. 20,5x13cm. ca 322 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Tryckt i Ungern .. läs mer
¨Lika utstuderat vävd som ett spindelnät¨ Förlags AB Wiken Höganäs. 1991. 415 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 23,9x15,8cm. ca 727 gram. Gott skick. Porto 39 kr. Originaltitel The Fraternity of the Stone. Översättning Sture Lu.. läs mer
¨Ett lysande mordpussel¨ Bra Deckare Höganäs. 1980. 207 s. Inbunden. Brunt klotband. 20,4x13,2cm. ca 359 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Tryckt i Ungern 1980. Boken obetydligt snedläst, ryg.. läs mer
Anne Tyler är Pulitzerpristagare. Bonnierförlagen. 1993. 314 s. Inbunden. Vitt klotband. 21,9x13,9cm. ca 393 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Porto 30 kr. Originaltitel Saint Maybe. Översättning Kerstin Hallén... läs mer
¨Han nalkas, liemannen, mild och förförisk...¨ Bra Deckare. 1982. 220 s. Inbunden. Svart klotband. 20,5x13,2cm. ca 340 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Porto 30 kr. Tryckt i Ungern 1982. Bokens ry.. läs mer
Innehåller uppsatser av skiftande innehåll med anknytning till Göteborg och dess föregångsstäder. Göteborgs Hembygdsförbund. Första uppl. 1992. 174 s. Häftad. 24x17,4cm. ca 449 gram. Hyfsat skick. Porto 30 kr. Illustrerad. Rundq.. läs mer
¨Var det en ängel, eller självaste djävulen i förklädnad?¨ Bra Böcker. 1998. 416 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 23,3x15,9cm. ca 648 gram. Mycket gott skick. Porto 39 kr. Originaltitel Lightning. Översättning Eva Mazetti-Niss.. läs mer
Urvalet till denna antologi vittnar om Upplands litterära rikedom. Sober Förlags AB Stockholm i samarbete med Nykterhetsrörelsens Bildningsverksamhet (NBV). Första uppl. 1989. 333 s. Inbunden. Grönt klotband. 21,5x16,2cm. ca 76.. läs mer
En i 40 år bortglömd berättelse tills den en dag återfanns i ett filmbolags arkiv. P.A. Norstedt & Söners Förlag Stockholm Månadens Bok. Första svenska uppl. 1985. 203 s. Inbunden. Svart klotband. 21,6x13,8cm. ca 436 gram. Mycke.. läs mer
¨Tsotsi utspelar sig i Sydafrika på 1950-talet, en tid då landet hölls i apartheidregimens hårda grepp¨ Brombergs Bokförlag AB Stockholm. 2006. 253 s. Inbunden. Svart klotband. 21,7x13,5cm. ca 457 gram. Mycket gott skick. Skydds.. läs mer
Axel W. Erikssons fågelsamling från Sydvästafrika på Vänersborgs Museum. Älvsborgs Länsmuseum Vänersborg. Första uppl. 1989. 198 s. Inbunden. Dekorerat kartonnage. 24,5x16,9cm. ca 523 gram. Mycket gott skick. Porto 39 kr. Illust.. läs mer
