Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
(2000) N&K 2001 - 295s. blått helt och rent klotband med fräsch inlaga (trasigt skyddsomslag, ägarnamnteckning på försättsbladet) (14x21,5x2,4cm. 435g.)
Norstedt. 1960. 222 s. Häftad. 22x14,5cm. Gott skick. Ej sprättad.
1989 Brevskolan Foto: Gunnar Hansson 132 s. Rikt illustrerat. Namnteckning i boken.
En bok för alla. 1994. 250 s. Ill. Gallrad biblioteksbok.
Alb. Bonniers förlag. 1912. 128 s. Inbunden. Kartonnage. 17x11,5cm. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. "Bonniers bundna böcker á 60 öre". Röda pärmar. Guldtryck på rygg. Ägarnumrering pärms insida. Omslaget gulnat/so.. läs mer
Originaltitel: Living with books Författare: Förlag: Lind & Co., sept 2004 ISBN: 91-85267-02-3 Recenserad av: Hanna Andersson, 2004-10-25 Det här är en underbar present till dig själv eller någon du känner som älskar böcker.. läs mer
Skrifter utgivna genom Dialekt- och Ortnamnsarkivet i Lund. Häftad, 169 s. illustrerad. Bra skick. Gallrad biblioteksbok. läs mer
Carlssons. 2013. 304 s. Inbunden. 22x14cm. 620 gram. Nyskick.
Författad av Christopher Cronholm år c:a 1750-1757.Förlaget Blekingia, Malmö 1976. Förlagsinbunden med dekorerat skyddsomslag. 400 s. Med inledning, noter och register utgiven av Torsten Rosencrantz. Gallrad biblioteksbok i myck.. läs mer
Pocket. Bonnierpocket 2006. 265 sid. 160 gram. Några sidohörn vikta i slutet av boken. (Ej omslaget.) Gott skick f.ö.
Dalarnas forminnes och hembygdsförbund. 1985. 80 s. Häftad. Gott skick. Rikt illustrerad..
Albert Bonniers. 2006. 324 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. :;
P.A Norstedt & Söner. 1947. 355 s. Inbunden. Kartonnage. 19x12cm. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Lite solkig på pärm. Omslaget lite fransigt, gulnat. Inlagan okej.
Klotryggband, 220x150mm, Göteborgs Arbetarkommun, 1950, 372s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Framåt
Litteraturfrämjandet. 1980. 142 s. Inbunden. Gott skick. :;
2004. 155 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Tryckt i 500 exemplar. Rikt illustrerad. . läs mer
Norstedts. 2008. 529 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. d
Hft. Symposion 1995. 126 sid. 150 gram. Inklistrad rec.etikett försätt. Gott skick f.ö.
Aisopos. 2013. 187 s. Häftad. 21x15cm. 300 gram. Nyskick.
Pappband, 250x180mm, Göteborg 1981, 272s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri. läs mer
Norstedts. 1997. 84 s. Inbunden. Mycket gott skick. :;
[Lund 1929.] (8) s. Otryckt omslag. Särtryck ur en festskrift till Axel Kock. [A2037]
J.A Lindblads Förlag. 1924. 109 s. Häftad. 20x13cm. Gott skick. Ägarnumrering pärms framsida högst upp. Pärmen solbelkt/gulnad. Inlagan okej.
En bok för alla. 1997. 189 s. Pocket. Gott skick. :;
Klotband, 230x170mm, Göteborgs stads statistiska byrå, 1948, 271s tabeller. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta
Albert Bonniers Förlag (Åhlén & Åkerlunds Förlag). 1943. 95 s. Häftad. 30,5x22,5cm. 555 gram. Gott skick. Två fläckar på baksidan-innehåller förutom ett stort antal teckningar och anekdoter även 15 färgbilder. läs mer
Zetterlunds Bokförlag. 1924. 152 s. Häftad. 17x12,5cm. Gott skick. "Översättning från franskan av G. Ö.". Ägarnumrering pärms framsida högst upp. Gulnad inlaga som börjat släppa lite högst upp från främre omslag.
Ills.pappband 210x160mm, Tre Böcker, Göteborg 1994, 176s ill sv/v och färg Tryck: Vänersborgs Offset. Förf. Namnt
Albert Bonniers Förlag. 1935. 229 + 263 s. Inbunden. Smärre bruksspår med något slitna band. Gott skick. Jerusalem är en roman i två delar av den svenska författarinnan Selma Lagerlöf, utgiven 1901?1902. Den är inspirerad av Jer.. läs mer
Dek.ppbd. Bonniers Juniorförlag 1983. 151 sid. 290 gram. Rel. gott skick.
