Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Moheda, Norra Allbo Hembygdsförening 1937. XII,91 sid. Rikt illustrerad. Häftad. Bra skick. Bland innehållet: "Norra Allbo under stenåldern och bronsåldern" av Knut Kjellmark. Bland övriga medförfattare kan nämnas P.G. Vejde.
The Henry T. Laurency Publishing Foundation. 1 uppl. 1985. 352 s. Inbunden. 23x15cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Translated and edited by Lars Adelskogh.
Norstedts. 2010. 525 s. Inbunden. 23x16cm. 930 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
[fotografier: Pelle Bergström] Ericsson Wärn, Karina, ISBN 91-0-010684-4 (inb) Stockholm : Bonnier, 2006 Svenska 207, [1] s. nyskick
[Uppsala c:a 1914.] (89) s. Gult otryckt omslag. Särtryck ur Eranos. [A2001]
Bonniers. 1969. 191 s. Inbunden. Hyfsat skick. Författarens debutroman om statarnas arbetsförhållanden, förehavanden och vedermödor.
1971 New York : Dover. Hhft. 72s. 31x24cm, 411g. Illustrerad med 70 helsidesbilder i färg på vackra affischer från slutet på 1800-talet. Gott skick. Engelsk text. läs mer
Vimi. 1 uppl. 2005. 596 s. Inbunden. 22x16cm. Nära nyskick. Dedikation från förf.. läs mer
Victoria & Albert Museum, London. 2010. 420 s. Inbunden. 30x26cm. 2655 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. This beautifully illustrated book is the first to look at the role of the urban Italian house in the d.. läs mer
Norstedts. 1 uppl. 2006. 255 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 371 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Den unge thailändska författaren R.. läs mer
Pan. 2002. 316 s. Inbunden. Mycket gott skick. Fortsättningen på den halvbiografiska "En komikers uppväxt". Ägarsignatur, annars felfri.
G Wendelholm Verlag. Faksimile, 3. Aufl., Nachdruck der Ausgabe der Fleischerischen Buchhandlung, Frankfurt & Leipzig, 1784. uppl. 1971. ca 600 s. Leineneinband. 21x17,5cm. 1200 gram. Mycket gott skick. läs mer
Svithiod. Andra uppl. 1910. 584+689 s. Inbunden. Halvfranskt band. Hyfsat skick. Slitna pärmar. Finns naggade bladsidor.
; översättning av Per Rundgren Diary of a baby. (originaltitel) ISBN 91-27-02793-7 (inb) Stockholm : Natur och kultur, 199182000) Svenska 228, [1] s
Arcade Publishing, New York. 1989. 190 s. Inbunden. 31x26cm. 1460 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. This survey covers virtually every aspect of childhood and every type of book, toy, game and diversion.. läs mer
Norstedts. Första uppl. 2006. 174 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Den mörka fortsättningen på "En komikers uppväxt" och "Ett UFO gör entré".
Piratförlaget. Första uppl. 2004. 389 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En efter Robin Hood modellerad tjuvliga härjar i Stockholm.
Albert Bonniers förlag / Önskeböckerna 94. 1.a svenska uppl. 1950. 229 s. Inbunden. Klotrygg. Slitna hörn o d. Kort gåvotext i början av boken och sex små hjärtan. Hyfsat till gott skick. "Biggles" Bigglesworth är huvudpersonen .. läs mer
Bonnier Fakta Bokförlag, Stockholm. 1:a upplagan uppl. 2004. 323 s. Häftad. 24x17cm. 900 gram. Mycket gott skick. De flesta känner Blossom Tainton som en skönsjungande popstjärna med stark utstrålning. Men hon är också personlig.. läs mer
1938. 32 s. Häfte. 21x14cm. 80 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
Simon and Schuster New York, 1951, inbunden med skyddsomslag, 256 sidor, stort format 217 x 282 x 20 mm, illustrerad på varje sida med Peter Arnos skämteckningar. Skickgrad 6 (av 10) - samlarskick. Boken skickas säkert pac.. läs mer
Albert Bonniers förlag. Första uppl. 2004. 375 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En deckarhistoria i 1850-talets London.
1970. 36 s. 19x13cm. 70 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
ICA-förlaget. 1:a upplagan uppl. 2008. 64 s. Inbunden. 22x22cm. 395 gram. Nära nyskick. "Länge leve naturligheten" är mottot i den här boken, som lär dig göra gräddglass, parfaiter och sorbeter själv av äkta råvaror, utan syntet.. läs mer
Tre Böcker Förlag. 2004. 240 s. Pocket. Mycket gott skick. Roman om X och hans vandring genom Sveriges baksida. Anteckning i tusch på första sidan. Enstaka understrykningar i blyerts, annars fin.
Prisma, Stockholm. 1:a upplagan uppl. 2003. 208 s. Inbunden. 25x20cm. 800 gram. Mycket gott skick. "Det har blivit dags att summera tv-året. Självklar etta: 'Sopranos' (SVT). Bara bättre och bättre. Som thriller, som drama, som.. läs mer
Arctic, 2012, häftad, 312 sidor, stort format 208 x 295 x 25 mm, illustrerad. Skickgrad 5 (av 10) - godtagbart samlarskick. Mycket bra grundskick, 7½ cm långt hörnveck bak. Boken skickas säkert packad. läs mer
1987. 64 s. Inbunden. 24x18cm. Nyskick. Mycket rikt illustrerad i färg. Ur innehållet bl a: Grönt året om. Uterum. Inglasat uterum. På balkong och terass. Blommor på hälleberget. Tåligt trä och runda stenar. Blommande be.. läs mer
1996. 285 s. Förlagets dek.pappband. illustr. Nära nyskick.
Natur och Kultur, Stockholm. 1:a upplagan uppl. 2008. 111 s. Inbunden. 22x20cm. 565 gram. Nyskick. Sticka till babyn består av ett trettiotal klädesplagg och accessoarer som passar det nyfödda barnet och barn upp till 34 års åld.. läs mer
