Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Atlas 2004. Pocket, 185 sidor. Mycket gott skick, veck. Baksidestext Älskar du någon annan? är en roman om kärlek, flykt och besvikelse. Politiska motsättningar bildar fond till en berättelse om en människas utveckling, styrka .. läs mer
Bonnier Pocket 2006. 360 sidor. Mycket gott skick, veck på baksidan. Suburbia är hatkärlek. Vi är många som vuxit upp där, och vi är många som en dag vaknat upp och upptäckt att vi också hamnat där som vuxna. Inte så konstigt.. läs mer
Bonnier Pocket 2009. 736 sidor, 480 gram. Mycket gott skick. Under en period av exakt fem år registrerar en nordeuropeisk dramatiker vid namn Lars Norén dagligen sina tankar, ord och gärningar. Han går till sitt arbete. Han går .. läs mer
Pan 1977. Häftad, 155 sidor. Gott skick.
Gotlandskonst AB 1971. Häftad, 148 sidor, 233 gram. Mycket gott skick.
MånPocket 2000. 259 sidor, 150 gram. Mycket gott skick. En absurd och kärleksfull skröna om livet och döden, där ett gäng livströtta samlas för att tillsammans genomföra historiens mest anmärkningsvärda självmord. Ödets nyckf.. läs mer
Månpcket 2008. 253 sidor. Nära nyskick. Efter den stora framgången med "Den självläkande människan" utvecklar Sanna Ehdin här sin helhetssyn på människan och fokuserar på vår inre kapacitet. Hon har skrivit en mycket kärleksfull.. läs mer
Wahlström & Widstrand 2003. 308 sidor, 166 gram. Mycket gott skick. Den gamle krukmakaren Cipriano flyttar med sin dotter och svärson från hembyn till det gigantiska Centrum, ett slags centralstyrt lyckoland, en ständigt växande.. läs mer
Aldus klassiker 1962. Häftad, 163 sidor. Gott skick, fläckad. Per Hallström, Verner von Heidenstam, Selma Lagerlöf, Oscar Levertin, Pelle Molin, Hjalmar Söderberg.
Bonnier Pocket 1999. 445 sidor, 245 gram. Mycket gott skick, liten namnteckning på försättsbladet. ag är Diva, allt jag berättar är sant. Slut ögonen, dröm om det vackraste som finns. Öppna ögonen igen. Se mig. Flickkvinnan. Div.. läs mer
Sveriges Allmänna Konstförening. 1994. 175 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Rikt illustrerad..
Carlsson Bokförlag. 1992. 191 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Namnteckning. "Här vill jag göra ett försök att fånga bilden av en ångermanlänning med 6-årig folkskola bakom sig, som blev den store vandringsmannen i d.. läs mer
Carlsen if. 1976. 93 s. Inbunden. 31x26,5cm. 700 gram. Mycket gott skick. Med något stukade pärmhörn. Porto 44 kronor B-post inom Sverige.
Västerås Konstmuseum. 1977. Häftad. Mycket gott skick. Namnteckning. Rikt illustrerad. . läs mer
Raster 1987. Origbd,skyddsomslag,liten reva. Liten 4:o. Rikt ill. 151s. Svagt spår av prislapp bakre inre pärm, annars välbevarat ex
2008. 60 s. Gott skick. OBS:GRATIS OCH BRA EMBALLAGE,Porto postens A taxa,några fläckar på baksidan.
Kultur & Fritid Gävle. 2002. 224 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Namnteckning. Rikt illustrerad. Möt Pippi Långstrumps mamma från Brynäs och Hitlers vänner på Norra Rådmansgatan. Förundras över Alfred Nobels stolliga pappa. E.. läs mer
Unesco, Dfid, Ford Foundaation. 2003. 272 s. Häftad. 320 gram. Nyskick. Med SVENSK TEXT. Utgiven med stöd av Rädda Barnen. Sällsynt ex. på svenska. Baserad på fältarbete, som undersöker situation för barn och ungdomar som involv.. läs mer
Atlantis. 1999. 96 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Ihärdigt fortsätter den 85-årige Sven Ljungberg att beskriva sin omvärld i ord och bild. Denne smålänning, som blivit som hembygd trogen .. läs mer
Volvo Penta 1980. Origbd,skyddsomslag. Liten 4:o. 180s. Välbevarat ex läs mer
A&K inb sk-omsl näranyskick, svensk klassiker (ex5) porto 33.
ex2). W&W pocket/Teskedsorden 2008 nyskick. 90s. Utdelad till gymnasister åk2. Diskuterar den snabbt växande fanatismen i världen. ISBNnr saknas - ej f fsg.
Delsbo Hembygdsförening. Dalaförlaget, Malung. 1981. 133 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Rikt illustrerad. Boken om Hillgren handlar om fattigpojken från Gävle, som hade sin största lust i.. läs mer
1999. Origbd,skyddsomslag,litet skrapmärke. Ill. 200s. Välbevarat ex läs mer
Bonniers (var annars) Månadens bok 1974 inb sk-omsl, nyskick "Jag har varit med om att se elefanterna dansa i den litterära djungeln" . Med unika bilder (ex2).
Kooperativa förbundets bokförlag, 1950, 132 s., förlagets hellinnebd. [ej sk.omsl.], gott skick; ill. av Kai Bäling, 233 fig.
W&W 1992 inb kart, namnteckn. Tung, men vi ger rabattporto 39. Nyskick, namnstämpel, lätt tobaksdoft. Omslag av Mårten Andersson. .
Bonnier Audio. 2003. 443 gram. Mycket gott skick. Uppläsare: Torsten Wahlund; 8 kassetter; speltid 12t.
Nobelpristagare.. BB 1982 inb m sk-omsl ( av Tore hamsun) mkt bra skick. Övers. o förord av Eva Seeberg. 300gr, porto 33 (du kan nog få med en tunn bok till i portot) ISBN saknas.
Norstedts. 2008. 382 s. Inbunden. 545 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Uppskattningsvis 600 000 svenskar tar dagligen någon av de moderna antidepressiva medicinerna, kända under namnet Prozac, Cipramil och.. läs mer
