Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
BC. 1994. Inbunden. Mycket gott skick.
häftad 345 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
En bok för alla. 2002. Inbunden. Nära nyskick.
Wahlström & Widstrand. Första uppl. 1992. 296 s. Inbunden. Förlagsband. 21,5x14cm. 600 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Info:Bl.a.om André Brink,Graham Greene,Einar Hylander,Klaus Rifbjerg,Stefan Zweig,m.m.. läs mer
mjukband 433 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Bonniers. 1977. 28 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Trots Allts förlag. 1944. 158 s. Trådhäftad. 23x15cm. 350 gram. Gott skick. Exlibris för Barbro von Rosen och dennes namnteckning + årtal innanför främre omslaget. läs mer
Wahlströms. 1994. Inbunden. Mycket gott skick. Bilderbok. Litet format.
häftad 447 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick läs mer
Wahlström & Widstrand. Första uppl. 1966. 114 s. Inbunden. Förlagets gröna linneklotband med teckning på främre pärmen. 21,5x13,5cm. 350 gram. Gott skick. Illustrerad med svartvita teckningar av Bertil Bull Hedlund.
mjukband 511 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
Wahlströms. 1976. 240 s. Inbunden. 350 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Litteraturfrämjandet. 1977. Inbunden. Namnlapp, i övr mkt gott skick.
häftad 536 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
inb. 264 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick
1995. 255 s. Häftad. 26x21cm. 719 gram. Nära nyskick. Porto 5(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg. läs mer
häftad 189 sidor, studentlitteratur 2013, nyskick läs mer
PAN/Norstedts 1970 (183s.) limhäftad i hyfsat skick (11,2x18,7x0,9cm. 172g.) - UTAN PRISTILLÄGG MEDSÄNDS: Frans G:s essä-samling i samma PAN-serie "För nöjes skull" (165.) - vars "enda fel" är att dess första 60 sidor har lossna.. läs mer
KF:s bokförlag 1941 - 300s. - Här är den häftade originalupplagan som läsexemplar för dig, som håller till godo med att bokens mjuka "pärmar" är borta, medan den trådbundna, med sv/v foton, teckningar och faksimiler illustrerade.. läs mer
Bonniers 1977 - 367s. orange klotband i nära-ny-skick utan skyddsomslag - Noveller av 16 engelskspråkiga, franska, tyska, ryska och nordiska författare (von Kleist, Tolstoj, Stevenson, Conrad, Lagerlöf, Gorkij, Gide, Maugham, He.. läs mer
Bokförlaget Sjöström & Sjöström 1969 - 203s. inb. i grått klotband med skyddsomslag, allt i gott skick - Bröderna Sjöströms 5:e bok - den första som i baksidestexten inte benämns självbiografisk(!) - där står emellertid: "Den .. läs mer
Sjöströms & Sjöströms förlag 1968 - 261s. inb. i helt, rent, fräscht rött klotband m. nött skyddsomslag - Ur baksidestexten: (den fjärde) "... är den festligaste i bröderna Sjöströms memoar(!)-serie ..." (14x21,4x2,1cm. ca 450g.)
Sjöström & Sjöström AB 1966 (30-60:e tusendet) - 231s. inb. blått klotband i gott skick, skyddsomslag något nött med veck - Tredje fristående boken i bröderna Sjöströms memoarserie(!) (14x21x1,9cm. ca 400g.)
Ordupplaget 2003. Inbunden med skyddsomslag, 448 sidor, 508 gram. Mycket gott skick. Många förändringar har ägt rum inom "Rikskriminalens specialenhet för våldsbrott av internationell art", mer känd som A-gruppen. Kommissarie Ja.. läs mer
Wahlström & Widstrand 2001. Inbunden med skyddsomslag, 288sidor, 17,5x24.mm. 908 gram. Nyskick. ÅR 1901 delades de första Nobelprisen ut i Stockholm och Oslo. Sedan dess har Nobelpriset blivit ett begrepp och Sverige ett land at.. läs mer
Bokförlaget Norden 1944. Två klotryggband med marmorerat pärmpapper och färgade övre snitt, Ryggen i skinnimitation. 290 + 296 sidor, 19 x 18 cm. Vikt 850 g. Mycket gott skick. Stolpes verk kan indelas i två huvuddelar: dels de .. läs mer
(USA 2007) R&S 2008 - 238s. färgbildsdekorerat laminerat kartongband i helt, rent, fräscht nyskick - Ur baksidestexten: "Vinnare av det prestigefyllda National Book Award for Young People's Literature; På Publisher Weeklys "Best.. läs mer
(1965) Sjöström & Sjöström AB 1967 - 177s. inb. i gult klotband/nära nyskick, skyddsomslag helt/något "åldrat" - I baksidestexten anges, att denna andra bok i bröderna Sjöströms memoarserie(!) av många har ansetts som den väsent.. läs mer
Sex akademiska (gradual)avhandlingar om socknar i Näsgårds län från 1734, 1768, 1776, 1779, 1782 och 1785 kommenterade och översatta från latinet av Hugo Widstrand. Rar. Välbevarat ex, helt, rent och oblekt, men limningen i rygg.. läs mer
Atlas. Originalupplaga uppl. 2011. 228 s. Inbunden. 410 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Med frakt 160 kr..
