Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
MånPocket. 1995. Ill. 388 s. Pocket. Mycket gott skick. läs mer
Söderströms. 1978. 113 s. Inbunden. 20,5x13cm. 230 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Namnteckning på försättsbladet.
Brutus Östlings Bokförlag Symposion. Stockholm/Stehag, 1995. Förlagets pappband med skyddsomslag. 333 s.
Wahlströms. 2001. 345 s. Inbunden. 24x16cm. 625 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Wahlström & Widstrand 2006. Pocket, 89 sidor, 56 gram. Nyskick. "Amos Oz är förnuftets röst i det kaos av lögner och hysterisk retorik som präglar den globala debatten om pågående konflikter", skriver den sydafrikanska Nobelpris.. läs mer
Tryckt 1897, inbuden, bra skick för sin ålder. Frakt 45kr eller hämtning i Helsingborg läs mer
Natur och Kultur. Stockholm, 1992. Pocket. Namnstämpel på försättsbladet. Märke efter prislapp på bakpärmen, i övrigt i bra skick. 888 s.
Forum. 1988. 266 s. Dek. pappband. 22x14cm. 407 gram. Mycket gott skick. tretton föreläsningar redigerade av Steven Short.
Norstedts. 2006. 296 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
Månpocket 2002. 217 sidor, 131 gram. Mycket gott skick. Uppfinnaren Aatami är djupt skuldsatt. En av hans uppfinningar verkar dock kunna ersätta elektriciteten och han startar tillsammans med juristen Eva ett världsomspännande f.. läs mer
Forum. 1992. 266 s. Dek. pappband. 22x14cm. 401 gram. Mycket gott skick. tretton föreläsningar redigerade av Steven Short.
Wahlström & Widstrand. 1977. 97 s. Laminerat pappband. Nära nyskick. Sopprecept från hela världen-nyttigt,billigt,gott.Porto 33:-kr.
Tidens Förlag. Stockholm, 1960. Pocket. Namnteckning i bläck på smutstiteln. 106 s.
Forum. 1988. 266 s. Dek. pappband. 22x14cm. 412 gram. Mycket gott skick. tretton föreläsningar redigerade av Steven Short.
Prisma. 1969. 104 s. Pocket. 18,5x11,5cm. 102 gram. Pärmen med lättare slitage och prislapp, inlagan i mycket gott skick. Tyngdpunkten i boken ligger på den ekonomiska och inrikespolitiska utvecklingen, med betoning av den föga .. läs mer
Bonnier Pocket 2006. 72 sidor. 130 gram. Mycket gott skick. Fänrik Magnus Sundman reser sig upp och deklamerar Georg Stiernhielms dikt där krigsguden Mars talar: "Jag skall dundra så himmel och jord skall skälva som asplöv. Jag .. läs mer
Bonniers. 1999. 284 s. Inbunden. 24x16cm. 560 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Norstedts. Stockholm, 1992. Förlagets pappband med skyddsomslag. 350 s. läs mer
Karis, 1970. Häftad, mjuka pärmar. 220 sid. Fotoillustrerad i s/v och färg + utvikbar karta. I fint skick. Portovikt 620 g. läs mer
John Wiley 6 Sons, 1967. xi+290 sid. 8:o. Vikt: 659 gram. Inbundet klotband med skyddsomslag. Obetydligt kantstött rygg. Enstaka blyertsanteckningar, annars mycket gott skick. Illustrerad.
Folket I BIld. 1953. 236 s. Inbunden. 20x12cm. 265 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Bonnierförlagen 2010 inb m omslag mkt gott skick
Allyn and Bacon, 1996. xv+315 sid. 8:o. Vikt: 489 gram. Limmat mjukband. Mycket gott skick.
Prisma . 2006. 411 s. Inbunden. 24x16cm. 715 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
1937. 260 s. Häftad. 25x17cm. 646 gram. Sprättad sprättbok. Pärmen i dåligt skick, inlagan i gott skick. Illustrerad. Ur innehållet bl a: Några drag ur vår äldre bankhistoria. Östergötlands Enskila banks tillkomst och organisati.. läs mer
Svenska Novellmagasinet. 1936. 64 s. Häftad. Mycket gott skick. Namnteckning med bläck pärms insida.
Ica . 2003. 142 s. Inbunden. 25x20cm. 635 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag saknas.
Wahlström & Widstrand 2011 inb m omslag mkt fint skick
Albert Bonniers Förlag. Stockholm, 1957. Häftad. Panacheserien. Frampärmen lätt fuktveckad. Mindre fuktfläck i överkanten av de första 20 sidorna. 353 s.
Atlantis. 1986. Ill. 4:o. 96 s. Dek. pbd. Gott skick.
