Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
1976. Origbd,skyddsomslag. Ill. 197s. Välbevarat ex
Norstedts 1940 andra uppl, inbunden essäsamling, trådbundet privatband, halvklotband med linneväv, en bra privatinbindning, spridda små blyertsanteckn och förstrykningar i marginalerna, porto 33 kr
Natur och Kultur. 1956. 260 s. Häftad. 24x16cm. 493 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag saknas.
Åhlen & Åkerlund . 1927. 256 s. Inbunden. 17,5x12cm. 267 gram. Hyfsat skick. sliten fläckig pärm.
1981. Origbd,skyddsomslag,lätt tummat.Ill. 167s. Välbevarat ex
Daidalos, 1996, häftad, 256 sidor, 134 x 209 x 17 mm, illustrerad. Skickgrad 6 (av 10) - samlarskick. Boken skickas säkert packad. läs mer
Bonniers. 2005. 251 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 474 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Slutet av mars, himlen blygrå och låg. Ett .. läs mer
ICA BOKFÖRLAG 2009. Förlagsinbunden med 208 sidor i nära nyskick. Mycket rikt illustrerad. Porto 35:- L
Ebfa. 2007. 176 s. Pocket. 18x11cm. 114 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Ordfront. Första uppl. 2008. 198 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. "Det är lätt att tillverka tidsinställda bomber av människor. Med tillräckligt många kränkningar, med smärta och likgiltigh.. läs mer
Uppsala 1937. (15) s. Extrakt ur Lychnos. [ÖÖ] läs mer
Carlssons bokförlag, 1997, inbunden, 475 sidor, 145 x 184 x 16 mm, illustrerad. Skickgrad 7 (av 10) - mycket gott samlarskick. Boken skickas säkert packad. läs mer
Västerbottens läns hembygdsförenings årsskrift,Årgång 51 Umeå 1970. 272 s. Häftad. 21x15cm. 410 gram. Mycket gott skick. /nära nyskick. Innehåller årets fyra nummer i ett häfte bl.a. ur nummer 1 av Evert Baudou Forskningsprojekt.. läs mer
Liber. 2009. 374 s. Inbunden. Kartonnage. 25x18cm. 898 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Albert Bonniers Förlag / TIME-LIFE:s redaktion / All världens maträtter / . 1:a svenska uppl. 1970. 206 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Gott skick. Rikligt illustrerad. Ingår i serien All världens ma.. läs mer
BRA BÖCKER 2001. Förlagsinbunden med skyddsomslag och 256 sidor i nära nyskick. Om skrivandets konst. Porto 35:- A
Forum. 2010. 429 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 594 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i presentskick. När Frida Fors, i konkurrens med hundrat.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 2007. 647 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. "Världens mest berömda roman", har det sagts. Översättning av Hans Björkegren. Liten reva i skyddsomslaget på framsidan.
Carlsson Bokförlag. 2001. 331 s. Inbunden. Kartonnage. 23x16cm. 763 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
1941 & 1944 . Tre stycken menu-kort, varav två stycken har var sin etsning av Gerhard Albe. Gott skick. Här har vi alltså tre stycken olika menuer. Två stycken från Sveriges Allmänna Sjöfartsförening med var sin etsning av Gerha.. läs mer
Bonniers Folkbibliotek 1955, inbunden med skyddsomslag, trådbunden, med förf förord som inte fanns i originaluppl, ljus o fin inlaga, ägarnamn insida pärm, mkt bra skick, porto 33 kr
Wahlström & Widstrand. 2007. 584 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Klassiker. Översättning av Staffan Dahl.
B Wahlströms. 1 uppl. 2007. 312 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 556 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några minimala skavanker på skyddsomslaget, för öv.. läs mer
Sportförlaget / Idrottsbolaget. 1:a uppl. 1993. 215 s. Inbunden. 23x15,5cm. 600 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Omslaget något nött upptill och nertill.[Hylla:Idrott].
W&W. 2012. 288 s. Inbunden. 23x16cm. 535 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Studentlitteratur. 1999. Häftad. 22x16cm. 616 gram. Hyfsat skick. Mycket blyertsanteckningar en del i bläck.
N & K. 2005. 102 s. Inbunden. Mkt gott skick. Kapitelbok.
Roman. Forum. 1952. 180 sid. Inbunden. Trådhäftat ryggklotband. Bmo. 230 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Prydligt namnad på försättsbladet.
London: Jenkins, u.å. [1922?]. 256 s. Förlagets dekorerade gröna klotband. Första upplagan. Namnteckning på försättsbladet. Fuktprickar på snitten; för övrigt ett mycket fint ex.
Wahlström & Widstrand. 2007. 843 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Den ryska litteraturens kanske främsta verk. Översättning och kommentarer av Staffan Dahl.
