Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Inbunden med skyddsomslag 2001, 351 sidor, illustrerad med teckningar, akvareller mm. 17,5x24,5 cm, 969 g. Natur och Kultur. Skick: Omslaget har repor-märken, naggade-veckade kanter. Ett pärmhörn lite tilltryckt. I övrigt rent .. läs mer
Philips försäljning ab. 96 s. Häftad. Gott skick. >> hjälper dig att utnyttja din mikrovågsugn på bästa sätt. Boken innehåller två huvudavsnitt; Inledningen är att ger kunskap om mikrovågstekniken och tips om hur man når bästa r.. läs mer
En bok om och av de framstormande förromantikerna. Edition Reimers 1976. 248,(1) s. Illustrationer. Välbevarat dekorerat förlagsband.
A Bonnier. 1975. 260 s. Inbunden. 22x15cm. 580 gram. Gott skick. Leder och hamnar i Ostkustens skärgård Finns namn i.
Historiska Media. 2004. 450 s. Inbunden. 23x15cm. 910 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
En essä i nio avsnitt. Bonniers 1995. 289,(1) s. Pocket. Omslaget med ett par ytliga nötningar och en prislapp.
Rätter från hela världen: Soppor, förrätter, huvudrätter, gratänger, hemlagad pasta, såser och mycket mer.. Bonnier Lexikon ab. 1992. 138 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Nordic Acamemic Press. 1999. 288 s. Inbunden. 22x15cm. 580 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Föräldraskap och maskulinitet i förändring.
Daidalos 1994. 125,(3) s. Häftad. Omslaget med nötningar.
Dek. förlagsband Tryckt i 500 exemplar Stockholm 2003 190s ill. färh och sv/v läs mer
Sthm 1974. 144 s. + tryckt omslag. (SOU 1974:23.) Gott skick. [Hylla R.] läs mer
Storpocket 2008, 481 sidor, svartvita fotografier. 542 g. Prisma. Skick: Pärmen har smärre repor-märken, lättare läsveck i ryggen, delvis lite naggade kanter samt en reva (5 mm) med veck i övre kanten på baksidan. Några blad h.. läs mer
Atlantis. 1989. 162 s. Inbunden. 21,5x14cm. 500 gram. Mycket gott skick.
ICA bokförlag. 1988. 112 s. Inbunden. Gott skick. Ett nytt sätt att laga mat med många fördelar! Snabbt att koka en portion fisk tar 2 min och en rostbiff på 1kg blir klar på ca 30min. >> innehåller recept, tips och tillagningst.. läs mer
Bokförlaget Korpen 1981. Sid. 209-222,(1). Klammerhäftad med tryckt omslag. Lätt fläckat omslag. Särtryck.
Teckningar av EWK (Karlsson, Ewert, 1918-2004). LTs Förlag, Stockholm. 1963. Originalupplaga. Kartonnage, 137 [3] s. 19,5*13 cm. 260 g. Hörnveck på sid 31, klistermärke på frampärmens insida, skavmärken på frampärmens nedersta.. läs mer
Åhlén & Åkerlunds förlags ab. 1966. 206 s. Inbunden. Gott skick. >> Charles Emil Hagdahl: Kokkonsten som vetenskap och konst, 1879 - "Äfventyra aldrig hela måltidens gång på en enda ny rätt. Men var därför icke skygg icke allena.. läs mer
"Proftryck ur ett större arbete." Sthm 1904. 24 s. + tryckt omslag. Vackert ex. [A2031] läs mer
Oxford Univ Press. 2011. 416 s. Häftad. 23,3x15,5cm. 612 gram. Nyskick. Skyddsomslag saknas. What is consciousness? Why and when do we have it? Where does it come from, and how does it relate to the lump of squishy grey matter i.. läs mer
Vilo Paris, inb, 176 s.
Betraktelser jämte anteckningar efter föredrag. Sthlm 1903. 73 s. Häftad. Ett hörn med veck, annars ett fint exemplar.
Utgiven av Carlssons Bokförlag 2005. Tänk dig att möta döden stående på knä. Du ber för ditt liv men skjuts ändå till döds från mycket nära håll, kastas bakåt och blir liggande på en annan människas grav. I "Utan nåd" har Pelle .. läs mer
Studentlitteratur. 3:3 uppl. 2010. 575 s. Häftad. 22x15cm. 810 gram. Gott skick. Finns markeringa understrykningar i boken.
Fuktskada på pärmen (vol 1) + lätt "bubblat" papper nedtill, totalt 714 s.
ICA förlaget. 1969. 216 s. Häftad. Gott skick. >> Ett helt år matplanerat, 52 näringsberäknade veckomatsedlar, praktiska inköpslistor, kvällsgott och bjudmat, en idealisk kökshandbok....
Lund 1959. 4:o. 20 s. (Reports of the Lund University Chile Expedition 1948-49, 33.) (LUÅ.) [ÖÖ]
Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund. 1994. 360 s. Inbunden. 25x17cm. 960 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
porto 24,- tillkommer.rikt illustrerad.utgiven av semic bokförlag 2004.antal sidor 61.format 20 x 26,5 cm.inga namn eller andra anteckningar finns i boken,inga bladveck,inga gulaktiga sidor.inga hörnstuk eller skadade/repiga pär.. läs mer
Kebo Care u.å. klamrad, 39 s.
Liber. 2 uppl. 2003. 159 s. Häftad. 23x15cm. 290 gram. Gott skick. Lite läsveck i omslaget/pärmarna.
