Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Almqvist& Wiksells förlag. 1:a uppl. 1925. 255 s. Inbunden. privatbundet hos Serranders boktryckeri i Gävle. Några anteckningar och blyertsunderstrykningar av Nils Englund. Mycket gott skick. Olof von Dalin, Stockholmsposten, St.. läs mer
norstedts. 1995. 148 s. Häftad. 21.5x14.5cm. 228 gram. Mycket gott skick.
Forum. 1952. 280 s. Inbunden. 19x13cm. 381 gram. Mycket gott skick. ..gnidare, ridare, snidare osv. Aning oren i pärm. Lite nött i ryggfot. . 33:- porto
Direktör Ernst Nilsson. 1 uppl. 1953. 207 s. Häftad. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Houghton Mifflin. 2009. 384 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Bihanf till Norrköpings Tidningar. Norrköping, Fredrik Törnequist 1862. 27x20 cm. 8 sid. Med tidningsstämpel. Fuktrand. läs mer
Wahlströms 1972, pocketformat. Rester efter prislapp på baksidan. Mycket gott skick.
J.A.Lindblads förlag. 1:a uppl. 1961. 103 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Stockholm, stockholmsberättelser, lyrik noveller, utdrag ur romaner, illustrationer, . läs mer
Legenda. 1990. 370 gram. Mycket gott skick. Kartonage. Frakt tillkommer med 36 kr.
Lidingö Hembygdsförening. 1 uppl. 1990. 48 s. Häftad. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post. Rackarnas sällsynt verk om Bellman! N.. läs mer
Prisma 1962, 263 sid. Häftad, något bleknad rygg. Mycket gott skick.
Ica Bokförlag 2006, 20x27 cm. 127 sidor. kartonnage. Mycket rikt och pedagogiskt illustrerad. I Nära Nyskick. Porto: 39kr. läs mer
Boknöje. 2000. Inbunden. 390 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Fraktkostnad 36 kr tillkommer.
Tre Böcker. 1987. 178 s. Inbunden. 30x21cm. 852 gram. Nära nyskick. Illustrerat laminatband. Rikt illustrerad med teckningar, diagram, fotografier och kartor i färg och sv/v . 39:- porto
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:1996 Skick:I fint skick Vikt opackad:302gram Se! resume!---> O.E. har skrivit denna minnesbok om sina år med hustrun Maj Fant tillsammans med journalisten Elisabeth Montgomery. .. läs mer
Natur och Kultur, 16:e tusendet, 1946. 471 sid, 21,5x15 cm. Inbunden halvklotband. Skyddsomslag saknas. Mycket gott skick.
Boknöje. 2000. Inbunden. 392 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Fraktkostnad 36 kr tillkommer.
Little, Brown, London. 1st edition, 1st printing (GB) 2004. 281s. Häftad (storpocket), 23,3x15,2x2,7cm. 370 gram. Mycket gott skick.
Rabén & Sjögren. 1:a uppl. 1978. 253 s. Inbunden. fFörlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Stockholm, Stockholmiana, Turkiska paviljongen, bakom moraklockans dörr, sjöhjälten, ill.. läs mer
1998. Mycket gott skick. Kartonage. Frakt tillkommer med 48 kr.
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:1980 Skick:Lite slitet omslag men invändigt helt ok Anm:Fd skolbiblioteksbok Vikt opackad:281gram Se! resume!--->Bild 2!
Prisma. 2 uppl. 2000. 264 s. Inbunden. kloband med skyddsomslag i Mycket gott skick. 35,5x26cm. 2063 gram. Skyddsomslag finns i Gott skick. Porto: 95kr.
Bilda. 2004. 176 s. Inbunden. klotband. 23x20cm. 672 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Rikt färgfotoillustrerad. 39:- porto
Atlantis. 2005. 333 s. Inbunden. 22x14cm. 605 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Balkong förlag. 1:a uppl. 2007. 206 s. Inbunden. Förlagets kartonnageband. Nära nyskick. roman, skönlitteratur 1850-talets Gävle, Gästrikland, sjöroman, Forsmark, hamnstad, 1800-talet, havet, sjöman, . läs mer
Originalets titel: The Tale of Little Pig Robinson (1930). Översättning av Gunnel Attorps (1906-1986). Bonniers, Stockholm. 1942. Första svenska upplagan. Dek klotryggband, 93 s., 6 pl.-bl. 21*18 cm. 345 g. Illustrerad av förf.. läs mer
Andra uppl. 1876. Stockholm, AB Forsete. Häftad med ill.omslag. Namnt. Otto von Arbin läs mer
Guild Publishing. 1988. 577 s. Inbunden. klotband. 22x14cm. 780 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 56:- porto
Rabén & Sjögren 1970, 289 sid. Häftad, mycket gott skick. läs mer
Bonniers specialtidningsförlag, Sköna Hem. 2000. 160 sid. Inbunden. 28 x 24cm. 840 gram. Mycket gott skick. Mycket riktligt illustrerad med färgfoton. Porto: 39kr. läs mer
