Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Forum. 1994. 425 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 800 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några mycket små skavanker på skyddsomslaget, för övrig.. läs mer
Bra Böcker / Filminstitutet, 1998. Danskt band. Stort format: 28,5x23x3,5cm, 1,9 kg. Rikt illustrerad. Nyskick. Frakt 42 kr
Bonniers. Första sv uppl. 1961. 261 s. Häftad. 19,5x12cm. Mycket gott skick. Urval och inledning av Margit Abenius. Översättning av Karin Stolpe.
Norstedts. 1993. 215 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Leopard. 2008. 429 s. Inbunden. 855 gram. Bok och omslag i fint skick..Aldrig tidigare har så få haft så mycket makt. De rikaste 2 procenten av världens befolkning äger hälften av alla jordens tillgångar. Författaren kartlägger .. läs mer
Forum. 2006. 253 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 481 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Sju missuppfattningar om äktenskapet - och hur.. läs mer
Gummesons Bokförlag. 1961. 254 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Signerad med dedikation från författaren. .
Förlagsband med skyddsomslag. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt och några små skavanker på skyddsomslaget, för övrigt i nyskick. En roman från 30-talets USA. Här .. läs mer
Penguin. 2008. 325 s. Pocket. 172 gram. Nära nyskick. Engelska.
Pirat . 2005. 214 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Inbunden, 2002, 207 sidor. I mycket bra skick. Porto 36 kr
Wiken. 1990. 232 s. Förlagsband. 25x17,5cm. 865 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Rikt illustrerad.
A B Allhems Förlag (Allhems Flygböcker IX), 1948. Häftad, med skyddsomslag, 99 sidor. Rikt illustrerad med bilder och detaljerade teckningar. Skyddsomslaget något nött här och var, i övrigt närmast försumbart slitage. läs mer
Harper Collins. 2008. 227 s. Pocket. 157 gram. Mycket gott skick. Engelska.
Wiken. 1991. 223 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 300 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och ett litet, litet stötmärke på skyddsomslagets framsida, för övrig.. läs mer
Föreningen Norden. 1993. 177 s. Dek. pappband. 20,5x20,5cm. 570 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad. läs mer
Forum. 2012. 436 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Studentlitteratur, 2011, 176 s., hft., mkt. gott skick; i den här boken presenterar författaren en introduktion och vägledning till olika juridiska frågeställningar som kan aktualiseras i förskola, skola och fritidshem. De äm.. läs mer
En bok om utbildning i arbetslivet. Studentlitteratur. 1988. 178 sid. Häftad. Limhäftad med mjuka, dekorerade pärmar. 290 gram. Gott skick. I boken finns understrykningar med mjuk blyerts (och lätt hand) av vissa textpartier.. läs mer
Bonnier Carlsen. 2004. Op s. Dek. pappband. 19,5x26,5cm. 277 gram. Hyfsat skick. Rikt illustrerad, recensionsex, 2 mindre tryckskador i falsen.
Semnos Förlag. 2011. 200 s. Häftad. Mycket gott skick. läs mer
Åhlén och Åkerlunds förlag. 1942. 55 s. Häftad. Mycket gott skick. Litet trevligt häfte innehållande två sagor, illustrerade av John Bauer. Något kantstött rygg.
Sveriges allmänna konstförening. 1990. 157 s. Dek. pappband. 25x22,5cm. 767 gram. Nära nyskick. Rikt illustrerad, publikation nr 99.
Damm Förlag. 2010. 464 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick.
KG-förlaget. 1998. 189 s. Häftad. Gott skick.
Nationalmuseum. 1991. 103 s. Dek. pappband. 28,5x21,5cm. 583 gram. Nära nyskick. Rikt illustrerad, utställningskatalog nr 547.
Raster Förlag. 1987. 151 s. Häftad. 26x22cm. 649 gram. Gott skick. Rikt illustrerad.
1955, dekorerat förlagsband i fint skick, rak och ren utan namn eller nämnvärt slitage
NoK, 2011, 140 (1) s., 5:e tryckn., hft., nyskick; studenternas självständiga arbete med vetenskapliga texter har fått allt större vikt inom utbildningar på alla nivåer. Skrivhandledning kan användas som manual av studenter som.. läs mer
Almqvist & Wiksell. 1991. 396 s. Dek. pappband. 21,5x14cm. 661 gram. Gott skick.
