Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
TROLLA MED TRUXA
ERIK TRUXA
90 kr
DORCH BÄCKSIN 60 ..
150 kr
Hacking i fokus : ..
McClure, Stuart; S..
70 kr
Boken om burfåglar..
Plazikowski Uno
65 kr
Begagnad bokISBN: 9789197568487
Idag 00:36
Förlagsny bokISBN: 9789170548178
Idag 00:36
Nya Skapelserav Ivan Östholm
Fischer & co. 1996. 230 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Begagnad bokISBN: 9789100124120
Idag 00:35
Sanningens ögonblick Sanningens ögonblickav Hannah, Kristin
av Hannah, Kristin
Bonniers. 2010. 384 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 663 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. De tre systrarna Grey kommer alltid att st.. läs mer
Bonniers. 2010. 384 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 663 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. De tre systrarna Grey kommer alltid att stå varandra nära. Åtminstone är det så de känner efter att i tidiga tonåren ha mist sin mor. De växer upp med sin stränge, otillåtande far på en hästgård i nordvästra USA. För Henry Grey är det viktigt vad omgivningen tycker om familjen. Till och med viktigare än hur hans egna barn har det. På så vis blir flickorna allt mer hänvisade till varandra, som stöd vid motgångar och som hejaklack vid framgångar. Winona, den äldsta systern, blir så småningom ansedd advokat. Ändå duger hon aldrig riktigt i faderns ögon. Hur hon än anstränger sig hittar han alltid något att slå ner på. Inte blir det bättre av att hon aldrig riktigt har intresserat sig för hästar eller ridning - det som har varit navet i familjens verksamhet sedan generationer tillbaka. Aurora, den mellersta, är den som alltid får medla vid konflikter - själv lever hon i ett djupt olyckligt äktenskap. Den yngsta, Vivi Ann, är älsklingsdottern som tar hand om gården och beundras av alla. Inte minst av storasyster Winonas hemliga förälskelse Luke som återvänt till den lilla staden. Vivi Ann har i sin tur fått upp ögonen för den nyanställde gårdskarlen Dallas. När passionen blossar upp prövas systrarnas vänskap för första gången på allvar. Frågan är om de kommer att kunna hålla löftet de en gång gav varandra: om att ingenting någonsin ska få komma emellan dem. "Sanningens ögonblick" är en oförglömlig berättelse om systerskap och kärlek, passion, rivalitet och försoning. minimera
Begagnad bokISBN: 9177110102
Idag 00:32
Begagnad bokISBN: 9176087298
Idag 00:29
Panama Panamaav Zencey, Eric
av Zencey, Eric
Brombergs. 1996. 391 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 716 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. I sekelskiftets förföriska Paris möt.. läs mer
Brombergs. 1996. 391 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 716 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Något gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. I sekelskiftets förföriska Paris möter den amerikanske historikern Henry Adams en vacker ung konstnärinna vid namn Mirjam Talbott. Hon är levande på ett sätt som får Adams att glömma det skugglika liv han levt efter det att hans fru Clover, begått självmord sju år tidigare. När de har träffats bara några få gånger försvinner Mirjam plötsligt utan någon som helst förklaring. Henry förstår att något är fel, när en främmande kvinnas kropp fiskas upp ur floden Seine och kroppen felaktigt identifieras som Mirjams. Henrys sökande efter Mirjam leder honom in i alltmer suspekta delar av Paris. Snart upptäcker han att Mirjam är involverad i skandalen kring Panamakanalens mastodontbygge. Ju mer han följer i hennes spår desto mer trasslas han in i en korruptionshärva som handlar om svek och mord. minimera
Begagnad bokISBN: 9789197952644
Idag 00:29
Begagnad bokISBN: 9127072098
Idag 00:22
Begagnad bokISBN: 9175884348
Idag 00:19
Begagnad bokISBN: 9127098435
Idag 00:14
Begagnad bokISBN: 9146201491
Idag 00:00
Processen - Slottet Processen - Slottetav Franz Kafka
av Franz Kafka
Wahlström & Widstrand. 2002. 499 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Franz Kafka föddes i en tyskspråkig judisk familj i Prag 1883. Vid sin död 1924 var han en helt okänd tjänsteman vid Arbetarolycksfallsförsäkringsanst.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 2002. 499 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Franz Kafka föddes i en tyskspråkig judisk familj i Prag 1883. Vid sin död 1924 var han en helt okänd tjänsteman vid Arbetarolycksfallsförsäkringsanstalten som "skrev på sin fritid". Hans viktigaste verk utkom postumt, väckte genast stort uppseende och översattes till många språk. Idag framstår han som en av 1900-talets viktigaste författare och den främste företrädaren för den tyska expressionismen. I sin knappa produktion ger han på ett sällsynt suggestivt språk bilder av det mardrömslika i människans tillvaro. Skuld och straff, lidande och medlidande, dröm kontra verklighet är hans ständigt återkommande motiv. Denna volym rymmer två hans tre romaner: Processen (1925) i översättning av Karl Vennberg samt Slottet (1926) i Tage Aurells översättning.. minimera
Begagnad bokISBN: 9151820668
Igår 23:54
Vargmannen - Freuds mest berömda fall Vargmannen - Freuds mest berömda fallav Av Vargmannen själv, Sigmund Freud, Ruth Mack Brunswi..
av Av Vargmannen själv, Sigmund Freud, Ruth Mack Brunswick och Muriel Gardiner. Under redaktion av Muriel Gardiner . Förord av Anna Freud
Prisma Magnum. 1987. 329 s. Häftad. Mycket gott skick. Vargmannen, Sigmund Freuds mest berömda fall. En fascinerande läsupplevelse för alla som vill få en möjlighet att bevittna hur en människas inre och yttre liv rullas upp, fr.. läs mer
Prisma Magnum. 1987. 329 s. Häftad. Mycket gott skick. Vargmannen, Sigmund Freuds mest berömda fall. En fascinerande läsupplevelse för alla som vill få en möjlighet att bevittna hur en människas inre och yttre liv rullas upp, från barndomsåren till ålderdomen. Boken innehåller den gripande och mycket personliga självbiografin av huvudpersonen samt dessutom två psykoanalytiska sjukhistorier rörande samma person. Parallellt med Freuds egen sjukhistoria över Vargmannen får vi också ta del av Vargmannens egna minnen av Freud, som ger helt unika ögonblicksbilder av psykoanalysens grundare, så som hans sågs av en av sina grundligast beskrivna patienter.. . minimera
Begagnad bokISBN: 9163830264
Igår 23:51
Spännande upptäckter - Isaac Newton och gravitationen Spännande upptäckter - Isaac Newton och gravitationenav Steve Parker . Översättning: Birgitta Willén . Faktag..
av Steve Parker . Översättning: Birgitta Willén . Faktagranskning: Lars Paulsson
BonnierCarlsen. 1994. 32 s. Kartonnerad. Gott skick. FD Biblioteksbok, men i bra skick. Rikt illustrerad. När världens mest berömda äpple föll ner från trädet började, enligt traditionen, Isaac Newtons forskarbana. När han hörde.. läs mer
BonnierCarlsen. 1994. 32 s. Kartonnerad. Gott skick. FD Biblioteksbok, men i bra skick. Rikt illustrerad. När världens mest berömda äpple föll ner från trädet började, enligt traditionen, Isaac Newtons forskarbana. När han hörde dunsen och samtidigt råkade se månen, orörlig på himlavalvet, drog han slutsatsen att samma kraft som drar äpplet mot jorden också håller kvar himlakropparna i deras banor. Newton hade upptäckt tyngdkraften, eller gravitationen. Än i dag gäller den engelske fysikern och matematikern Isaac Newtons teorier om dragningskraften, rörelselagarna och ljusets färgspridning. Isaac Newton och gravitationen är en spännande faktabilderbok om en stor vetenskapsman, hans liv och arbete.. minimera
Begagnad bokISBN: 913232586X
Igår 23:49
Robert Ludlums Projekt Hades Robert Ludlums Projekt Hadesav Ludlum, Robert / Lynds, Gayle
av Ludlum, Robert / Lynds, Gayle
B Wahlströms. 1 uppl. 2001. 384 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 638 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några minimala skavanker på skyddsomslaget, för öv.. läs mer
B Wahlströms. 1 uppl. 2001. 384 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 638 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt och några minimala skavanker på skyddsomslaget, för övrigt i nyskick. Är det ett mördarvirus som skördar sina offer? En hemlös man i Boston, en armémajor i Kalifornien och en tonårsflicka i Atlanta har drabbats av ett tidigare okänt virus och snabbt avlidit i häftiga plågor. Ett forskarlag på ett statligt smittskyddslaboratorium arbetar frenetiskt med att genetiskt kartlägga viruset och söka ett medicinskt samband mellan de tre dödsfallen. Nar Jonathan Smith, militärläkare och forskare vid laboratoriet, återvänder från en utlandsresa utsätts han för en rad oförklarliga mordförsök. Ännu en chock drabbar honom nar han får veta att hans fästmö, doktor Sophia Russell, är den fjärde som dukat under för viruset. Men Jonathan upptäcker att Sophia smittats avsiktligt - någon har injicerat viruset. Hans sorg och raseri driver honom att ta upp striden med en okänd fiende, vars avsikter han inte vet någonting om. Snart nog inser han att det är en fiende med fruktansvärda medel och lika fasansfulla mål: någon försöker med berått mod sprida en dödlig farsot över världen ... minimera
Begagnad bokISBN: 912702881X
Igår 23:45
Hur du blir en bra talare Hur du blir en bra talareav Dale Carnegie . Översättning: Osmo Vatanen
av Dale Carnegie . Översättning: Osmo Vatanen
Natur och Kultur. 1994. 216 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Dale Carnegie, 1888-1955, har skrivit många böcker om hur man lär sig att kommunicera på ett positivt och konstruktivt sätt med sina medmänniskor. Han var en föregån.. läs mer
Natur och Kultur. 1994. 216 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Dale Carnegie, 1888-1955, har skrivit många böcker om hur man lär sig att kommunicera på ett positivt och konstruktivt sätt med sina medmänniskor. Han var en föregångare med sina böcker och utvecklade ett unikt träningsprogram som över fyra miljoner människor över hela världen har deltagit i. Dale Carnegies träningsprogram finns i 70 länder, däribland de nordiska länderna. Detta är en av Dale Carnegies viktigaste böcker. Här får du veta hur man talar inför publik på ett sådant sätt att budskapet "går hem". Du får idéer om hur du håller rampfebern i schack, börjar och avslutar ett tal osv. Det finns många exempel på besvärliga situationer som kan uppstå för nervösa eller oförberedda talare. I Hur du blir en bra talare får du tips om hur dessa personer lyckats träna sig att hålla bra tal inför publik, och tycka att det är roligt! Den livssyn som Dale Carnegie vill förmedla är att du med kunskaper och förmåga, med entusiasm och övertygelse kan komma mycket längre än du tror.. . minimera
Begagnad bok
Igår 23:42
Den doftande trädgården Den doftande trädgårdenav Shejk Nefzaoui . Illustrerad av Ib Spang Olsen
av Shejk Nefzaoui . Illustrerad av Ib Spang Olsen
Albert Bonniers Förlag. 1966. 191 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. "Jag svär vid Gud: Det är nödvändigt att känna till denna bok! Endast skamlösa ignoranter och fiender till varje lärdomsgren undviker at.. läs mer
Albert Bonniers Förlag. 1966. 191 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. "Jag svär vid Gud: Det är nödvändigt att känna till denna bok! Endast skamlösa ignoranter och fiender till varje lärdomsgren undviker att läsa den eller hånskrattar åt den." Med de orden försvarade Shejk Nefzoui sitt numera klassiska verk Den doftande trädgården till sinnets förströelse, den berömda österländska kärleksläran som skall ha skrivits omkring år 925 enligt muhammedansk tideräkning, dvs, i början av 1500-talet e.Kr, men som först vid mitten av förra århundradet blev känd i Västerlandet. Med den orientaliska människans frimodiga glädje över sinnligheten och dess oräkneliga möjligheter ger oss Den doftande trädgården en överdådig skildring av österländsk kärlekskonst. Korta kapitel eller avsnitt behandlar omsorgsfullt var sin detalj och dess variationer i erotiken, påpekar svagheter och ger stimulerande råd hur svårigheter skall övervinnas. Men trots sin ohöjda realism och detaljrikedom förlorar denna bok aldrig sin sensuella poesi - här är vi sannerligen långt bort från den krampaktiga och torra saklighet som brukar prägla Västerlandets erotiska handledare. Om författaren till denna klassiska skrift, Shejk Nefzaouni, vet vi mycket litet - egentligen endast att han föddes i en by i södra Tunisien och att han påstås ha varit en framstående jurist och medicinare. Den första europeiska utgåvan av Den doftande trädgården är från 1850. En fransk kapten i generalstaben i Alger, en baron R, lät trycka en upplaga för sina vänner och kännare av arabisk litteratur. Denna första europeiska utgåva trycktes bara i 35 exemplar. År 1886 utgav den berömde upptäcktsresanden och orientalisten Sir Richard Burton en översättning, försedd med lärda och grundliga kommentarer. Föreliggande svenska översättning är illustrerad med ett 100-tal teckningar av Ib Spang Olsen, en av Danmarks främsta bokillustratörer. Dessa teckningar rymmer en sensualism som måste betecknas som kongenial med bokens anda och innehåll. Konstnären har lyckats gjuta ett skimmer av ömhet och sinnlig värme över de många intima scenerna, vilkas charm är svårt att motstå.. minimera
Begagnad bokISBN: 9789113017433
Igår 23:38
Lyckans hjul Lyckans hjulav Ingemarsson, Kajsa
av Ingemarsson, Kajsa
Norstedts. 1 uppl. 2007. 409 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 571 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. I ett idylliskt villaområde utanfö.. läs mer
Norstedts. 1 uppl. 2007. 409 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 571 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. I ett idylliskt villaområde utanför Sävesta, en mindre stad i Mellansverige, bor Miriam, Nina och Ellinor ? tre kvinnor i olika åldrar och skeden i livet. Miriam är hemmafru med två utflugna barn. Nina är frisör och frånskild ensamstående mamma till en tonårsson. Ellinor är en ung mammaledig jurist som just flyttat till Sävesta när hennes man fått ett attraktivt jobb där. Tillvaron är lugn och till synes händelselös. Så flyttar en mystisk kvinna med märkliga vanor in i ett av grannhusen, vilket får de tre kvinnorna att sluta sig samman. Ellinor - som mest drar barnvagn om dagarna ? märker plötsligt att det har blivit ovanligt tyst och stilla i Miriams hus. När hon knackar på får hon veta att Miriams man Frank oväntat har lämnat henne för en annan kvinna. Ellinor och Nina försöker tillsammans rycka in och stötta Miriam som har tappat fotfästet helt och hållet. På ett oväntat sätt får nu den nya grannkvinnan, som kallar sig Janina, en avgörande roll, inte bara för Miriam, utan även för Nina och Ellinor. Och en resa till Stockholm blir en viktig vändpunkt för var och en av dem, den ger dem tillfälle att reflektera över ödets krafter och vad de egentligen vill med sina liv. "Lyckans hjul" är en berättelse om vändpunkter och om de vägar som på ibland helt oväntade sätt, leder oss vidare. minimera
Begagnad bokISBN: 918953817X
Igår 23:34
Kosmokomikav Calvino, Italo
Lind & Co. 2003. 152 s. Inbunden. 23,5x14cm. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Översättning av Eva Alexanderson.
Begagnad bokISBN: 9789185801794
Igår 23:32
Blondie Blondieav Andersson, Birgitta
av Andersson, Birgitta
Lind & Co. 1 uppl. 2010. 326 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 472 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Som nyfödd är hon nära att bli läm.. läs mer
Lind & Co. 1 uppl. 2010. 326 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 472 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Som nyfödd är hon nära att bli lämnad i en snödriva. Som sjuåring blir hon våldtagen av en alkoholist i en trappuppgång. Som nioåring rymmer hon hemifrån och blir än en gång våldtagen av en långtradarchaufför som gett henne lift. Som tolvåring börjar hon sälja sin kropp till fyllgubbarna i Björns trädgård på Söder i Stockholm. Som trettonåring är hon fullfjädrad prostituerad i City och har en hallick som tar ifrån henne merparten av de pengar hon tjänar. Som tonåring blir hon snart grovt kriminell och utnämns av pressen till Sveriges gangsterdrottning. Hon kommer att tillbringa sexton år av sitt liv på olika institutioner, alltifrån flickhem, ungdomsvårdsskolor och psykiatriska kliniker till slutna avdelningar på såväl mentalsjukhus som kvinnofängelset Hinseberg. Hon heter Birgitta Blondie Andersson och har levt ett liv som de flesta människor inte kan föreställa sig ens i sin vildaste och mörkaste fantasi. Om detta liv i fattigdom, förnedring och fullständig utsatthet berättar hon osentimentalt och med kärv humor i "Blondie". Det här är på samma gång ett skakande tidsdokument, ett gripande kvinnoöde och en paradoxalt upplyftande skildring av närmast ofattbar mänsklig styrka. "Denna bok är helt unik, Birgitta Andersson skildrar ett liv på så djupa nivåer att de flesta av oss inte anat att de finns. Och sedan hur hon mot alla odds tack vare sin härliga fräckhet når upp till ytan där man kan stå ut med livet." (Birgitta Stenberg). minimera
Begagnad bokISBN: 9171304185
Igår 23:29
Den nya Kamasutra Den nya Kamasutraav Richard Emerson . Översättning: Birgitta Karlström
av Richard Emerson . Översättning: Birgitta Karlström
Damm Förlag. 2006. 128 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Den ursprungliga Kamasutra, skriven för nära 2 000 år sedan, är den mest inflytelserika sexhandbok som världen någonsin skådat och en ojämförlig guide till köttets njutni.. läs mer
Damm Förlag. 2006. 128 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Den ursprungliga Kamasutra, skriven för nära 2 000 år sedan, är den mest inflytelserika sexhandbok som världen någonsin skådat och en ojämförlig guide till köttets njutningar. Författad av den indiske läraren och filosofen Vatsyayana framhåller den samlaget som en gudomlig förening mellan jämlikar - en förening av deras sexuella sinnen såväl som en fysisk sammansmältning av deras kroppar. I den nya kamasutra tolkas Vatsyayanas tankar och upptäckter i ord och bild för en ny generation. Som läsare bjuds du ett dignande smörgåsbord av erotiska läckerheter i avsnitt om bland annat: kroppens hemliga njutningszoner, romantikens konst och hur man attraherar en partner, lättsinniga sätt att hetsa din partner med händer och mun, samlagsställningar som hjälper dig att nå än mer lustfyllda höjder, tekniker som med fantasins och erotikens hjälp för sex till den yttersta gränsen, spännande äventyrliga ställningar. Den nya Kamasutra är en hyllning till sensualiteten och sexualiteten i alla dess former - en bok för var och en som vill nå nya höjder av orgiastisk njutning. Författaren Richard Emerson är medlem i Medical Journalists Association och har medverkat i en lång rad referensböcker och tidskrifter om hälsa. Han har tidigare givit ut The Best Sex You'll Ever Have! och Red-Hot Sex the Kama Sutra Way. Rikt illustrerad.. minimera
Begagnad bokISBN: 9789164202963
Igår 23:27
Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvannav Jonasson, Jonas
av Jonasson, Jonas
Piratförlaget. 1 uppl. 2010. 392 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 688 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Efter ett långt och synnerlige.. läs mer
Piratförlaget. 1 uppl. 2010. 392 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 688 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Efter ett långt och synnerligen händelserikt liv hamnar Allan Karlsson på det äldrehem han tänker ska bli hans sista anhalt på jorden. Problemet är bara att hälsan vägrar ge vika, och en dag bär det sig inte bättre än att det är dags för honom att fylla tresiffrigt. Pompa och ståt väntar, med kommunalråd och lokaltidning på plats. Ett spektakel så oönskat av Allan att han i stället kliver ut genom fönstret. Därmed är han på rymmen från sitt eget födelsedagskalas. I hastigheten råkar Allan få med sig en väska som han bara skulle vakta ett slag och strax har han både tjuvar och poliser efter sig. Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann handlar om en månadslång jakt genom Sverige på Allan och hans nyfunna vänner. Men boken är också en resa genom 1900-talet - den oändligt sorglöse Allan Karlssons livsresa. Hur kommer det sig egentligen att Allan äter middag med blivande presidenten Truman? Och får lift med förre premiärministern Churchill? Och åker flodbåt med ordförande Maos unga hustru? Eller för den delen att han tillbringar flera månader med att vandra över Himalaya? minimera
Begagnad bokISBN: 9177159314
Igår 23:23
Livets överflöd : en vingård i Provence Livets överflöd : en vingård i Provenceav Mayle, Peter
av Mayle, Peter
Richters / Damm. 1 uppl. 2005. 239 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 368 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, lite sned i ryggen och några minimala hanteringssp.. läs mer
Richters / Damm. 1 uppl. 2005. 239 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. 368 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, lite sned i ryggen och några minimala hanteringsspår på skyddsomslaget, för övrigt i nyskick. Max Skinner har precis förlorat jobbet när han får veta att han ärvt en gammal vingård i Provence av sin farbror. Max brukade tillbringa sommarloven hos farbror Henry, och han har alltid älskat gården Le Griffon. Nu är den hans! Han beger sig dit och börjar rusta upp det gamla huset och får ordning på vinodlingen. Men inkomsterna är små, och det är inte förrän han inser att hans medhjälpare Monsieur Roussel döljer en stor hemlighet som Max vågar hoppas på en framtid i Provence. Livets överflöd är en kärleksfull och humoristisk hyllning till livet i Provence. Till maten, vinet, den ljuvliga värmen och till människornas vänlighet och excentriska vanor. Peter Mayle är tillbaka med ännu en underbar roman om det goda livet det som vi alla drömmer om. Livets överflöd ska bli film i regi av Ridley Scott och med Russell Crowe i huvudrollen. Peter Mayles dröm som författare är att få sina läsare att skratta eller i varje fall att småle. Peter Mayle har alltid älskat mat, vin och Frankrike. Efter succén med Ett år i Provence tvingades han fly från Frankrike, förföljd av turister och avskydd av lokalbefolkningen - han hade avslöjat alltför många smultronställen och fått hela världen att småle åt fransmännens vanor och ovanor ... minimera
Begagnad bok
Igår 23:19
Bubbelemuckav Beskow Elsa
Bonniers Barnbibliotek 16. 1933. Inbunden. Förlagets dekorerade kartonnageband. 125 gram. Gott skick. Fläckar på omslagets fram och baksida. Något nötta pärmar. Mindre klotter, typ namninskrift, på omslagets insida.