Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
Bokförlaget Prisma. Tredje svenska upplagan,ingående i serien "Magnum" uppl. 1988. 254 s. Pocket. 21x13cm. 350 gram. Gott skick. läs mer
Byggförlaget 1979 Andra upplagan. Inb. 303s. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslag saknas*
PAN. 1995. 214 s. Inbunden. inplastad o stämplad av bibliotek. 195 gram. Porto 22.Engelsk deckare..
Orbit books. 2012. 596 s. Pocket. Nära nyskick. "Kingmaker Kingbreaker 2).
Svensk text. Bonniers pocket 2011 220 gr mkt bra skick, små läsveck i ryggen. Har filmats (ex2).
Kooperativa förbundets bokförlag. Ingående i en serie "Beredskapsskrifter" av major Eriksson uppl. Saknar tryckår (av texten framgår ca 1940). 19 s. Klammerhäftad. 19x13cm. 50 gram. Gott skick.
Fabel 1994 Kartonnerad, sk.omslag, mkt. gott skick*
Bonnier pocket 2008 näranyskick "i högre deckarskolan".
Köpenhamn 1959. (22) s. + tryckt omslag. Särtryck ur Udviklingsproblemer. Nordisk Sommeruniveristet 1958. Om traditionell grammatik, folketymologi, språksläktskap, språkvetenskap och kulturhistoria, m.m. [A2153]
Mörker, ta min hand Månpocket 2007 näranyskick "thrillerkungen" 518s .
BB 1996 Inb. 128s. Mkt. gott skick*
Almqvist & Wiksell Läromedel förlag. Första upplagan,ingående i "Fakta-om-serien" uppl. 1991. 48 s. Inbunden. Förlagspappband med färgporträtt av Kristina på främre pärmen. 21,5x21cm. 200 gram. Gott skick. Illustrerad med 29 sva.. läs mer
Utan årtal. 48 planscher s. Häftad. 15x21cm. 215 gram. Mycket gott skick.
Förlagets bruna originalklotband med blindpressad pärmdekor i guld 27x34.5 cm Stockholm R. Blaedel & Co 1889. Illustrerad med 1200 bilder, de flesta i högklassigt kromlitografiskt färgtryck. Samt 85 planscher med upplysande text.. läs mer
2009 Inb. 199s. Rikt fotoillustrerad i färg. Mkt. gott skick*
Gebers förlag. 1966. 174 s. Pocket. Mycket gott skick.
Albert Bonniers Förlag. 1999. 192 s. Inbunden. 384 gram. Gott skick. Utgallrad biblioteksbok.
Bo Cavefors Bokförlag. Första uppl. 1974. 207 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad originalupplaga.
Klistermärke 100 mm diameter.
Göteborg 1982 Skinnimitbd. 183s. Rättelseblad, fotoillustrerad, Skyddsomslaget saknas. Mycket gott skick. - Om Vrångö.*
Norstedts. 2002. 482+413+359 s. Inbundna i förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. Illustrerade med kartor. läs mer
halvfranskt band Häggströmsförlag Stockholm 1899 illustrerad.
NoK 2001 Kartonnerad 236s. Mkt. gott skick*
Christié London Thursday 8 October 1998 Paperback 357s. Mkt. gott skick*
Ordfront Galago. 1998. 207 s. Inbunden. 26.7x21.5cm. Nyskick.
Damm förlag. 2008. 305 s. Inbunden. Klotband. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Norstedts. 2001. 310 s. Inbunden. Förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick.
"Nouvelle édition." Paris: Calman Lévy, u.å. 36 s. + tryckt omslag. Oskuren. Inlagan i gott skick, men det sköra omslaget har en del små skador. [A2035]
Arbetarkulturs Förlag. 1969. 93 s. Häftad. Mycket gott skick. porto 18 kronor. läs mer
Förlagsband Bernce 1971 illustrerad
