Den svenska marknadsplatsen för lästa böcker, lyssnade skivor, tittade filmer och spelade spel
AWE/GEBERS. 1:a uppl. 1979. 216 s. Inbunden. Förlagsband. Mycket gott skick. Stockholm, Stockholmskvarter, Stockholmshistoria, kvartershistoria, kvartersnamn, gamla Stan, kungsholmen, Normalm, Vasastaden, Södermalm, Östermalm, k.. läs mer
Bonniers. Stockholm 1927. Inbunden. 166 sidor. Gott skick.
Tauchnitz. 1952. 249 s. Pocket. Mycket gott skick. Oläst. Underbar författare !!.
Könemann 2006 inbunden,skyddsomslag 608 sidor.Rikt fotoillustrerad i färg.Boken är i mycket gott skick.Format 17 x 15,5 cm.Omslaget i gott/mycket gott skick.Fraktpris 50:-
DAST 1986 / 1992 Inb. totalt 580s. Två volymer. Del 1 utan skyddsomslag, del 2 med nött skyddsomslag, Del 2 med tillskrift från författaren och nr. 77. Bägge i gott skick* läs mer
ICA Bokförlag. 1988. 219 s. Inbunden. 23,5x20cm. 720 gram. Initialer på det textlösa försättsbladet i övrigt mycket gott/nära nyskick.
Bonniers. 1976. 358 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Hylla 16 - Plan 1.
Häftad. Bokförlaget Robert Larson 1979. 188 sidor. Ur innehållet: Bättre vardagsmat - Vegetarisk kost - Snask och drycker - Motion och hälsa - Tobak och alkohol - Begreppet livskvalitet. Något illustrerad med teckningar och foto.. läs mer
Amsterdam 1911. 26 s. + tryckt omslag. Vackert särtryck med egen paginering och egen titelsida ur Verslagen en Mededeelingen der Koninkl. Akad. van Wetenschappen. Ägarstämplar. [A2017]
Tryckt hos Samuel Norberg, Götheborg 1814. Så kallat Fästmans band eller Brudgåva. Inbunden stor 12:o. Samtida dekorerat präglat läderband med pärm texten: "Gud med Oss. Med Gud och Dig, Trolofwar Jag Mig. Allena Gud i Aran.". T.. läs mer
ICA bokförlag 2000 inbunden/dekorerat färgkartonnage 357 sidor.Boken är i mycket gott skick.Fraktpris 50:-
LTs förlag 1955, hft, delvis ouppsprättad.
Bonniers. 1978. 256 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Rikt illustrerad. Hylla 16 - Plan 1. läs mer
B. Wahlströms 2000. Dek. pappband. Mycket gott skick. 128 gr.
Albert Bonniers Förlag 1926 inbunden i förlagets beiga linneband med röd text på på frampärmen 182 sidor.Rikt illustrerad av författaren - med teckningar och målningar i svartvitt och färg.31,5 x 24 cm.Första upplagan.Boken är i.. läs mer
Sveriges Allmänna Konstförening. Publikation 101. 1992. 176 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. Hylla 16 - Plan 1.
Albert Bonniers förlag. 1:a uppl. 1908. 176 s. Inbunden. vackert jugendband med fin färgad bild på framsida. Mycket gott skick. Stockholm, Stockholms skärgård, poesi från Stockholm och skärgården, fina illustrationer, havet, års.. läs mer
Åhlén & Åkerlunds förlag. 1963. 96 s. Häftad. Mycket gott skick. Hylla 16 - Plan 1. läs mer
Stockholm 1871. 524 s. Halvklotband utan ryggtitel. Lite förstrykningar i blyerts, i övrigt bra inlaga. läs mer
Bonniers. 1982. 242 s. Häftad. Hyfsat skick. Hylla 16 - Plan 1.
Häftad. Bonniers förlag 1963. 167 sidor. Illustrerad med fotografier i svart/vitt. Mycket gott skick. Porto 39 kr med postens gulvita b-postkartong i maj 2013 tillkommer inom Sverige, reservation för framtida portohöjningar. (A1.. läs mer
B. Wahlströms 1997. Dek. pappband. Gott skick. Namn och "ifyllda böcker" på andra sidan. 143 gram. KITTYS bilmekaniker, Jane, sänkte ficklampan och såg bekymrad ut. - Det här är inget rosthål, sa hon allvarligt. Det är alldeles .. läs mer
Albert Bonniers förlag. 1 uppl. 2008. 262 s. Danskt band. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Centrum för Jungiansk Psykologi AB 1998. 279 s. Häftad.
Wahlström & Widstrand. 1996. 151 s. Pocket. Mycket gott skick.
Köpenhamn u.å. 13 s. + tryckt omslag. Vackert särtryck med egen paginering och egen titelsida ur Skolen og Alkoholspörgsmålet. [A2016] läs mer
LTs Förlag. 1967. 128 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Hylla 16 - Plan 1. läs mer
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Norstedt & Söners förlag 1972. 452 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i svart/vitt samt planscher i färg. Något snedläst, eljest välhållen. Porto 39 kr med postens gulv.. läs mer
Miniatyr reklamhäfte för olika typsnitt, mått: 7,4x5,3 cm. Förlag: AB Maskinfirman Monotype, Fogdevägen 108, Johanneshov 1964. 18 opaginerade sidor. Vackert tryckta pärmar med alfabetet i rött & svart. Nyskick. läs mer
221 sidor, inbunden med skyddsomslag, reviderad och utökad utgåva med ny inledning och förord av författen, Bra Böcker 2005, delvis illustrerad, gott skick
